Scenariusz zajęć dla II klasy Szkoły Podstawowej
Czas trwania: 30 minut
Prowadząca: Anna Bartczak
Temat: Zwierzęta egzotyczne.
Temat do dziennika: Zapoznanie ze zwierzętami egzotycznymi zamieszkałymi w Afryce.
Cel ogólny:
Poznanie zwierząt egzotycznych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
nazywa zwierzęta egzotyczne
wymienia niektóre zwierzęta egzotyczne
rozpoznaje niektóre zwierzęta egzotyczne
potrafi krótko scharakteryzować zwierzęta egzotyczne
wie na jakim kontynencie mieszkają zwierzęta egzotyczne
rozwiązuje zagadki słowne o zwierzętach
potrafi naśladować niektóre zwierzęta egzotyczne
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Metody pracy:
słowna
oglądowa
aktywnego działania
Środki dydaktyczne:
wiersz Jana Brzechwy „ZOO”
plansza z kontynentem „Afryka”
obrazki zwierząt egzotycznych (papuga, żyrafa, słoń, zebra, tygrys, struś, wielbłąd, krokodyl, lew, małpa)
plakietki z nazwami zwierząt
zagadki o zwierzętach egzotycznych
puzzle przedstawiające zwierzęta egzotyczne
krzyżówka
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia orientacyjno - porządkowe.
2. Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. „ZOO”
Nauczycielka czyta wiersz J. Brzechwy. Przed rozpoczęciem prosi dzieci, aby spróbowały zapamiętać występujące w nim zwierzęta.
Matołek raz zwiedzał ZOO
I wołał co chwila: „O - o!”
„Jaka brzydka papuga!”
„Żyrafa jest za długa!”
„Słoń za wysoki!”
„A po co komu te foki?”
„Zebra
Ma farbowane żebra!”
„Tygrys
Chętnie by mnie stąd wygryzł!”
„No, a zajrzyjmy pod daszek:
Żółw - tuś bratku, tuś!”
„A to? Ptaszek.
Niezły ptaszek -
Struś!”
Wreszcie zbliża się do wielbłąda,
Uważnie mu się przygląda
I powiada wskazując na niego przez kraty:
„Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!”
Następnie rozmowa na temat wiersza:
- Co zwiedzał Matołek?
- Jakie zwierzęta tam widział?
- Dlaczego nie podobały mu się te zwierzęta?
- Czy ktoś z was był już w ogrodzie zoologicznym? Proszę opowiedzieć jak tam jest.
- Jakie możemy jeszcze spotkać tam zwierzęta?
- Gdzie wcześniej mieszkały zwierzęta, które są w ZOO? Na jakim kontynencie?
3. „Zgadnij jakie to zwierzę”
Na tablicy zawieszona jest plansza z kontynentem „Afryka”. Nauczycielka czyta zagadki o zwierzętach egzotycznych. Uczniowie odgadują je i przyczepiają obrazki zwierząt do nazw, które znajdują się na konturze Afryki umieszczonym na tablicy.
KROKODYL - Wyglądał z daleka jak cienka jaszczurka. Chciałem mu się przyjrzeć, do Nilu dał nurka!
LEW - Ryczy bardzo głośno, długą grzywą kiwa, on jest królem zwierząt, a jak się nazywa?
MAŁPA - Gdy zobaczysz ja w ZOO robi ci się wesoło, skacze, broi, miny stroi,ludzi się wcale się nie boi.
ŻYRAFA - To zwierzę przypomina wieżę, a to głównie przez szyję. Jak ono z taką długą szyją żyje.
ZEBRA - Ma zmartwienie nie małe. Czy jest biała w czarne paski? Czy jest czarna w paski białe?
PAPUGA - Gruby dziób, barwne pióra. Egzotyczna bywa śliczna, wrzaskliwa, ruchliwa, cały dzień się odzywa.
SŁOŃ - Które zwierze, może wiecie, ma najdłuższy nos na świecie?
TYGRYS - Kot ogromny, pręgowany. Bywa w cyrku - tresowany.
STRUŚ - Wielki ptak, lecz nie lata wcale, za to biega doskonale. Mówią, że ze strachu,
chowa głowę w piachu.
WIELBŁĄD - Jest wielki, garbaty. Lecz potrafi jak tragarz dźwigać ciężki bagaż.
4. Puzzle - „Jakie zwierzątko się tu kryje?”
Nauczycielka dzieli dzieci na 4-osobowe grupy. Każda z grup otrzymuje puzzle przedstawiające różne zwierzęta egzotyczne. Po ułożeniu dzieci mówią jakie mają zwierzątko oraz krótko je opisują.
5. Zabawa naśladowcza - „Poruszam się jak…”
Nauczycielka pokazuje rysunek zwierzęcia, a dzieci naśladują sposób jego poruszania się. (Dzieci naśladują: słonia, lwa, żyrafę, małpę, papugę.)
6. Krzyżówka
Nauczycielka rysuje na tablicy krzyżówkę. Hasło to „Afryka”. Czyta dzieciom opis. Osoba, która zna odpowiedź zgłasza się i podchodzi zapisać na tablicy.
Zwierzątko, którego ulubionym przysmakiem są banany. MAŁPA
Zwierzę, które ma bardzo długą szyję. ŻYRAFA
Wielki ptak, który wkłada głowę w piasek, gdy się boi. STRUŚ
Duży, egzotyczny kot w prążki. TYGRYS
Przypomina jaszczurkę, mieszka w Nilu. KROKODYL
Bardzo kolorowy ptak, czasami naśladuje mowę człowieka. PAPUGA