SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

PROWADZĄCA: Monika Adamiak

Dnia: 29.02.2013

Czas: 3 jednostki lekcyjne

Temat dnia: „Strażnicy zdrowia”

Zapis w dzienniku: Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania, omówienie piramidy żywieniowej. Przedstawienie piramidy żywieniowej w formie plakatu przygotowanego przez grupy. Zapoznanie z manierami obowiązującymi przy stole. Nauka składania serwetek. Przygotowywanie przekąski z jabłek z marchwi. Mnożenie w zakresie 30.

Praca zespołowa

Edukacja: matematyczna, plastyczna, techniczna, przyrodniczo-społeczna

Cele główne:

- kształtowanie odpowiedniego zachowania się przy stole

- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole

- poznanie piramidy odżywiania

- zapoznanie ze sposobami składania serwetek

- wdrażanie do przyjmowania zdrowych nawyków żywieniowych

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wie jak należy zachowywać się przy stole

- umie odpowiednio nakryć stół

- współpracuje z rówieśnikami w zespole

- zna zasady zdrowego odżywiania

- składa serwetkę według podanej instrukcji

- klasyfikuje .produkty do odpowiednich miejsc w piramidzie żywieniowej

Metody wg. Cz. Kulisiewicza: metoda pokazu, metoda zajęć praktycznych, dyskusja,

pogadanka

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: szare papiery pakowe, plastikowe sztućce, szklanki i papierowe talerzyki, wycinki z gazet, kartony z piramidą żywieniową, karty pracy z matematyki, serwetki, podkład muzyczny, losy, kartki z działaniami, wykałaczki, obieraki, marchew, jabłka, taca, kleje, nożyczki

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie:

- Powitanie, sprawdzenie listy obecności

- Rozwiązanie zagadki w celu odgadnięcia tematu zajęć

- Podział na 4 grupy za pomocą losowania

- Zabawa ruchowa „ Szalejące cyferki” - uczniowie losują karteczkę na której podany jest wynik mnożenia, biegają po sali w rytm muzyki, w chwili gdy muzyka przestanie grać odnajdują, rozłożone na Sali działania odpowiadające ich wynikom.

2. Część główna:

- uczniowie siadają w grupach odpowiadających kolorom wylosowanych przez nich

wcześniej karteczek

- Nauczyciel objaśnia, co należy wykonać w każdym z kącików

- Uczniowie wykonują zadania przygotowane dla nich w odpowiednich kącikach:

I kącik:

Grupa otrzymuje szary papier pakowy, który rozkłada na stoliku jak obrus. Każde

dziecko otrzymuje papierowy talerzyk, plastikową szklankę i sztućce. Ich zadaniem jest

odpowiednie nakrycie swojego stołu i ozdobienie go w dowolny sposób. Podczas

rysowania uczniowie rozmawiają na temat odpowiedniego zachowania się przy stole.

Spisują wypracowane przez grupę zachowania na kartce, którą na koniec zajęć

Odczytują na forum klasy.

II kącik:

Grupa otrzymuje do rozwiązania karty pracy, w których muszą dokonać mnożenia w

zakresie 30.

III kącik:

Każde dziecko otrzymuje serwetkę, która składa według podanej przez nauczyciela

instrukcji. Po skończonej pracy układają wykonane przez siebie serwetki przy swoim

nakryciu, na przygotowanym wcześniej stole.

IV kącik:

Grupa otrzymuje plakat z narysowaną wcześniej piramidą, ich zadaniem jest przykleić

w odpowiednim miejscu wycięte z gazet produkty lub narysować je samemu.

V kącik:

Grupa, która wykona swoje zadanie wcześniej udaje się do kącika, w którym

przygotowane są jabłka i marchew. Ich zadaniem jest obrać te produkty i z pomocą

nauczyciela zrobić „zdrowe szaszłyki”, które na zakończenie uczniowie w kulturalny

sposób zjedzą prze stołach, które przygotowali wcześniej

  1. Zakończenie:

- Uczniowie prezentują przygotowane wcześniej nakrycia do stołu oraz plakaty

przedstawiające piramidę żywieniową. Każdą grupę nagradzamy brawami.

Natomiast plakaty zostają podpisane i wywieszone na korytarzu.

- Podsumowanie zajęć

- Podziękowanie uczniom za odpowiednią współpracę w grupach.

- Pożegnanie.