Sebastian Smoleń
Konspekt lekcji z gimnastyki.
1. Data lekcji: 24.03.2004 r. Klasa: IV Dziewczyny
2. Temat lekcji: Doskonalenie stania na rękach
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: siła ramion, gibkość, kształtowanie poczucia równowagi.
- Umiejętności: wykonanie stania na rękach, doskonalenie przewrotu w przód, tył i mostka.
- Wiadomości: jaki wpływ mają ćwiczenia na organizm człowieka.
- Działania wychowawcze: kształtowanie dyscypliny, współpracy.
- Zdrowia: dbanie o higienę ciała.
4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna.
5. Przybory / przyrządy: ławeczki, materace.
6. Czas lekcji: 45 minut
7. Liczba ćwiczących: 18
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowczo-ścisła, zadaniowo-ścisła, zabawowo-klasyczna.
9. Formy prowadzenia zajęć: frontalna, w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w półkolu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Łapanka na dwóch kołach” ustawiamy dwa współśrodkowe koła w odległości 2-3 kroków od siebie. Prowadzący staje w środku, wykonuje szereg ruchów np. przysiady, skłony, skręty, pajacyki itp. Wszyscy za nim powtarzają. Na komendę „łap” (którą wydaje prowadzący), wewnętrzni uczestnicy zabawy odwracają się i starają się jak najszybciej dotknąć osobę stojącą za nią. Ci jednak próbują się przed tym ochronić np. przysiadem podpartym lub innym umówionym ruchem. Wszyscy dotknięci przed wykonaniem umówionego ruchu są złapani. Łapiący zdobywają w ten sposób punkty. Wygrywa zespól z większą liczbą punktów. Po każdym łapaniu następuje zmiana zespołów, drużyna stojąca na zewnątrz wchodzi do środka i na odwrót. |
5-8 minut |
Należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów zabawy. Wszyscy uczestnicy stają twarzą do prowadzącego. |
3. Ćwiczenia kształtujące |
W biegu dookoła sali krążenia ramion w przód i w tył. W biegu dookoła sali, skłony do podłoża. W biegu dookoła sali, skoki dosiężne. Krok odstawno dostawny do środka i na zewnątrz sali. W marszu dookoła sali na 1 skłon głowy w przód, na 2 wyprost, na 3 odchylenie do tyłu, na 4 wyprost. W marszu krążenia nadgarstkami. W miejscu krążenia barków. W miejscu skłony na 1 do nogi prawej, na 2 do środka, na 3 do nogi lewej na 4 wyprost. „Taczki” w dwójkach chwyt partnera za kolana przejść tak 10 metrów; zmiana. Przysiad podparty, noga prawa wyprostowana wyrzucona w tył noga lewa zgięta w stawie kolanowym, zmiana nóg. Siad klęczny na raz podpór leżąc przodem na dwa siad klęczny. Siad prosty, skłony tułowia w przód z wytrzymaniem 2-3 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Leżenie tyłem ręce wzdłuż tułowia: na raz leżenie przewrotne, na dwa leżenie przerzutne, na trzy powrót do leżenia tyłem. Leżenie przodem na raz podpór przodem z biodrami przy podłożu, na dwa powrót do leżenia przodem. W pozycji wysokiej podskoki obunóż i jednonóż. |
8-10 minut
co 4 kroki co 4 kroki
10 razy
10 razy
5 razy
5 razy
po 10 |
Ustawienie w rozsypce na całej sali twarzą do prowadzącego. |
4. Ćwiczenia stosowane. |
I. stacja; doskonalenie stania na rękach. Przy drabinkach dłonie w odległości 20 cm. Na podłożu jedna noga wyprostowana druga ugięta w kolanie. Wykonujemy wymach nóg do góry z taką siłą aby nogi oparły się o drabinki. |
5-6 minut |
Zwrócenie uwagi na proste ręce, nogi i tułów. Przestrzeżenie przed zbyt mocnym odbiciem. Nauczyciel asekuruje ćwiczących i udziela im wskazówek |
|
II stacja; doskonalimy przewrót w przód. 1.) Pozycja wyjściowa postawa ramiona w bok, przejście do przysiadu podpartego, wykonanie przewrotu w przód z chwilowym wyprostem nóg w trakcie przetaczania, do przysiadu podpartego, przejście do postawy zasadniczej, ramiona bokiem w górę na zewnątrz. 2.) Jak wyżej tylko przejście do rozkroku. 3.) Jak wyżej tylko przejście do stania o nogach prostych. |
4-5 minut |
Przyjmowanie pozycji wyjściowej i końcowej. Zwrócenie uwagi na cechę gimnastyczną. |
|
III stacja; doskonalenie przewrotu w tył. 1.) Pozycja wyjściowa postawa ramiona w bok, przejście do przysiadu podpartego, wykonanie przewrotu w tył do przysiadu podpartego. przejście do postawy zasadniczej, ramiona bokiem w górę na zewnątrz. 2.) Jak wyżej tylko przejście do rozkroku. 3.) Jak wyżej tylko przejście do stania o nogach prostych. |
3-5 minut |
Zwrócenie uwagi na przyjęcie pozycji wyjściowej i końcowej. |
|
IV stacja; doskonalenie mostka. Postawa ramiona w bok, leżenie tyłem na materacu przejście do mostka, powrót do leżenia tyłem, przejście do postawy. |
3-5 minut |
Zwrócenie uwagi na wyprost nóg. |
5. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne. |
Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej. |
1-2 minuty |
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne. |
6. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat wpływu ćwiczeń na organizm człowieka. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1