SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Agnieszka Wierzbicka - nauczyciel wspomagający grupy IV
Data:
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat: „Kto szedł do Babulki Zimy po nowe ubranie?”
Rodzaj: zajęcia grupowe
Metody: zabawy ruchowe, aktywność plastyczna, pogadanka, teatrzyk na podstawie opowiadania
Cele główne:
Zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w wyglądzie zwierząt związanymi z ochroną przed zimnem i mrozem
Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
Cele szczegółowe:
dziecko
odpowiada na pytania do przeczytanego opowiadania
używa liczebników porządkowych dla określenia kolejności zwierząt
potrafi narysować ilustrację do opowiadania
wymienia zwierzęta zapadające w sen zimowy
opisuje zmiany jakie zachodzą w wyglądzie zwierząt na czas zimy (cieplejsze futro, zmiana ubarwienia)
zna inne sposoby przygotowywania się zwierząt do zimy
rozumie dlaczego zwierzęta przygotowują się do zimy
Środki dydaktyczne: zestaw etykiet z postaciami występującymi w opowiadaniu, tekst opowiadania, kartki papieru, kredki
Przebieg:
zaproszenie do zajęcia
zabawa ruchowa „Wiewióreczki do dziupli”
słuchanie opowiadania „Kto szedł do Babulki Zimy po zimowe ubrania?” (w trakcie czytania opowiadania prezentowanie odpowiednich etykiet z postaciami)
odpowiadanie na pytania do przeczytanego tekst
Kto przyszedł do Babulki zimy
Jaką prośbę miały zwierzęta do Babulki zimy?
Dlaczego prosiły o nowe ubrania?
Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?
W jaki inny sposób zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy?
Czy przeczytane opowiadanie jest fikcyjne czy prawdziwe -omówienie elementów fikcyjnych i prawdziwych?
praca plastyczna - ilustracja do przeczytanego tekst
prezentacja prac, wystawa
zachęcanie dzieci do spontanicznej i samodzielnej zabawy etykietami z opowiadania