SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH
TEMAT: „W naszej sali”
TERMIN: 4.09.2007 r.
CEL OGÓLNY:
- zapoznanie dzieci z rodzajami kącików zainteresowań oraz ze sposobem korzystania z nich.
METODY:
Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa - pokaz, obserwacja,
Czynna - stawianie zadań do wykonania.
FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
CZAS REALIZACJI:
Około 20 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
Sytuacje edukacyjne |
Zakładane efekty (cele operacyjne) |
Środki dydaktyczne |
„Witam Was” - powitanie piosenką |
Dzieci: - śpiewem witają nauczyciela; - zbiorowo śpiewają piosenkę; - ruchem pokazują treść piosenki. |
|
|
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne) |
Dziecko: - przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego; - dzieli przestrzeń z drugim człowiekiem i nawiązuje z nim kontakt; - sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo); - kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka. |
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999. |
|
„Urządzamy naszą salę” - zabawa dydaktyczna. Przyporządkowanie przedmiotów do właściwych im kącików zainteresowań, oznaczenie kącików planszami z nazwą i symbolem.
|
Dziecko: - nazywa obserwowane przedmioty; - wskazuje przeznaczenie danego przedmiot; - przyporządkowuje dany przedmiot do określonego miejsca w sali (określonego kącika zainteresowań); - rozpoznaje i nazywa kąciki zainteresowań. |
Przedmioty związane z kącikami zainteresowań: lalka, pędzel, układanka - puzzle, książka, szyszka, owoc, itp. Plansze z nazwami i symbolami kącików zainteresowań (w załączeniu). |
|
„Taniec zabawek” - zabawa ruchowa. Dzieci podzielone na trzy grupy: misie, samochody i lalki poruszają się w rytm muzyki i wykonują polecenia nauczyciela.
|
Dziecko: - sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk); - porusza się po określonej powierzchni; - doskonali swoją spostrzegawczość; - rozwija swoją motorykę; - „hasło” podane przez nauczyciela ilustruje ruchem. |
Odtwarzacz CD, płyta KLANZA „Tańce i zabawy dla grupy”. |
|
„Miś idzie do przedszkola” - wiersz Zofii Bronikowskiej. Poszukiwanie odpowiedni na pytanie: w którym kąciku zasiądzie miś w przedszkolu? |
Dziecko: - uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela; - wyraża swoje zdanie na określony temat; - udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela; - wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek - oczekuje na swoją kolej wypowiedzi. |
Tekst wiersza Zofii Bronikowskiej (w załączeniu). |
|
„Zabawki z kącika zabawek” - praca plastyczna - kolorowanie sylwet zabawek oraz wyklejanie ich wydzieranym papierem kolorowym. Prezentacja prac na forum grupy.
|
Dziecko: - wypełnia sylwetę zabawki kolorem oraz wypełnia ją wyklejając papierem kolorowym; - rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni); - rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych; - rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej - pracuje nad starannością wykonania pracy. - kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia. |
Sylwety zabawek (w załączeniu), kredki świecowe, papier kolorowy, klej, itp. |
|
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci |
Dziecko: - wyraża swoje zdanie na określony temat; - wyraża swoje emocje;
|
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna) |
1
1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
MIŚ IDZIE DO PRZEDSZKOLA - ZOFIA BRONIKOWSKA
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola
tak, jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
- „Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam".
Gdy tak prosisz, to już chyba
zabiorę cię dziś.
I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.