Scenariusz apelu z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja przeznaczonego dla
uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej specjalnej .
Cele w ujęciu operacyjnym:
Uczeń:
wie, jak szanować barwy narodowe i hymn państwowy,
rozumie dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja,
potrafi działać w zespole,
potrafi podjąć decyzję o wzięciu udziału w apelu,
potrafi właściwie zachować się w czasie uroczystości szkolnej.
Struktura apelu
Apel prowadzi narrator i uczniowie klasy Ia szkoły zawodowej.
Widzowie to uczniowie klas I,II,III gimnazjum oraz Ib, III szkoły zawodowej, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Forma:
działanie indywidualne i zbiorowe.
Miejsce:
korytarz główny.
Praca nauczyciela przy przygotowaniu apelu:
opracowanie scenariusza,
oprawa muzyczna,
wykonanie dekoracji korytarza i gazetki tematycznej,
przygotowanie podkładek z tekstami dla uczniów.
Pomoce i rekwizyty:
zgrane na kasetę pieśni patriotyczne: Hymn Państwowy, Gaude Mater Polonia, Marsz Polonia, Witaj Majowa Jutrzenko, Rota, Żeby Polska była Polską,
flagi,
portrety twórców
biało - czerwone podkładki.
Bibliografia:
Historia w poezji. Antologia poezji historycznej i patriotycznej.
„Hymn do miłości ojczyzny” -I. Krasiński.
„Opowiedz nam Ojczyzno”- sł. Szczepkowski.
„Scenariusze imprez szkolnych”- praca zbiorowa pod redakcją B. Blei.
„Biblioteka w szkole”.
„Poradnik bibliotekarza”.
Przebieg:
Narrator: W sobotę obchodziliśmy 212 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dziś uczniowie naszej szkoły przypomną nam jak doszło do tego wielkiego
wydarzenia.
Pieśń: Hymn Państwowy.
Narrator: Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci
uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców.
Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w
Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię.
Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej
rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej
rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował
przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia
pierwszej polskiej Konstytucji z 1791roku.
Uczeń I: Opowiedz nam, moja Ojczyzno,
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną,
na wiekach chwały i sławy!
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów,
niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród!
A jeśli wielka historia
i dla nas ma trochę miejsca,
bądź z wiernych mi najwierniejsza
i mnie weź sobie do serca!
Pieśń : Gaude Mater Polonia....
Narrator: Jest rok 1791.Wielkie dni przeżywa Warszawa. Oto już czwarty rok obraduje w stolicy sejm tak zwany Sejmem Czteroletnim lub Wielkim. Toczy się zacięta walka o losy Polski.
Uczeń II: Projekt reform ustrojowych powstaje powoli wobec oporu znacznej części posłów. Wielką rolę odgrywa grupa zwolenników reform skupionych wokół Hugo Kołłątaja, nazwana później Kuźnicą Kołłątajowską. Do tego zacnego grona należeli również: Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski , i inni. Byli to ludzie mądrzy, kochający ojczyznę, którzy chcieli zmienić dawne, niesprawiedliwe i złe prawa, które prowadziły Polskę do zguby.
Pieśń : Marsz Polonia.
Narrator: W szczelnie wypełnionej sali poselskiej Zamku Królewskiego rozpoczęły
się obrady.
Marszałek Stanisław Małachowski wzruszonym głosem otworzył
posiedzenie Sejmu, który miał zatwierdzić nowe prawa, nową konstytucję
dla Polski.
Uczeń III: Prace Sejmu Czteroletniego uwieńczyło uchwalenie nowej Konstytucji w
dniu 3 maja 1791 roku. Była pierwszą w Europie a drugą na świecie po
Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą
podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki
mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Postanowienia
Konstytucji były rewolucyjne, ostrożne - doniosłe na miarę epoki.
Narrator: Konstytucja składała się z 11 rozdziałów:
Uczeń IV: I. Religia Panująca .
II. Szlachta Ziemianie.
III. Miasta i Mieszczanie.
IV. Chłopi i Włościanie
V. Rząd, czyli oznaczenie Władz Publicznych.
VI. Sejm, czyli Władza Prawodawcza.
VII. Król, Władza Wykonawcza.
VIII. Władza Sądownicza.
IX. Regencja.
X. Edukacja Dzieci Królewskich.
XI. Siła Zbrojna Narodowa.
Uczeń V: W Konstytucji zakreślono ramy nowego państwa - monarchii
konstytucyjnej i parlamentarnej:
zniesiono wolną elekcję i liberum veto,
zlikwidowano odrębność Korony i Litwy,
Rząd organem władzy wykonawczej,
powołanie Straży Praw z królem na czele,
Sejm -parlament organem władzy ustawodawczej,
zwiększenie liczby wojska ,
zreformowanie sądownictwa,
uprawnienia dla mieszczan i chłopów.
Narrator: Społeczeństwo Warszawy z ogromną radością przyjęło nowy akt prawny,
wiwatując na Placu Zamkowym na cześć twórców Konstytucji: króla
Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja , Ignacego Potockiego
i Stanisława Małachowskiego.
Pieśń : Witaj Majowa Jutrzenko.
Narrator: Konstytucja 3 Maja obowiązywała czternaście miesięcy. Targowiczanie
przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku
nastąpił II rozbiór Polski. W 1795 roku nastąpił III rozbiór Polski.
Uczeń VI: W tej smutnej i tragicznej historii rozbiorowej są dla Polaków chwile
chwały, nieugiętości ducha i wielkiej walki o honor ojczyzny. O swoją
wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat.
Konstytucja 3 Maja stała się symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego
do politycznego odrodzenia się . Do dziś aktualnie Brzmią słowa poety:
Uczeń VII: „Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe.
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe!...
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać !”
Pieśń : Rota.
Narrator: Kończąc zastanówmy się co dla młodego pokolenia oznaczają słowa :
BÓG, HONOR, OJCZYZNA.
Uczeń VIII: Żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy
wszelkie formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie
teraźniejszością. Buntujemy się przeciwko górnolotnym słowom.
Nudzą nas uroczystości, apele, rocznice i święta. Jednak naród, który
nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.
Narrator: Czy możemy lekceważyć te wielkie słowa lub wymazać je z naszej
świadomości?
Uczeń IX: Każdy z nas ma prawo do własnych sądów i przekonań, ale żeby być w
pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności.
Pieśń : Żeby Polska , była Polską.
Dyrektor szkoły dziękuje organizatorom i wykonawcom za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystego apelu z okazji 212 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Scenariusz przygotowała i opracowała
mgr Barbara Brzezińska