SCENARIUSZ SPOTKANIA Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ
Grupa: pięciolatki
Temat tygodnia: Bajkolandia.
Temat dnia: Z bajką jest weselej.
Rodzaje aktywności dzieci: twórcza, językowa, plastyczna, muzyczna, ruchowa.
Cel ogólny: zapoznawanie dzieci z popularnymi utworami europejskiej literatury dziecięcej z jednoczesnym
przybliżeniem pracy bibliotekarki.
Cele szczegółowe: zna niektóre utwory europejskiej literatury dziecięcej,
- zna ogólnie sposób produkcji papieru oraz zagospodarowania makulatury;
- zna niektórych autorów książek dla dzieci oraz nazwy krajów, z których pochodzą
- rozumie potrzebę kulturalnego obchodzenia się z książką, czuje się współodpowiedzialne za
książki w sali, bierze udział w ich porządkowaniu i ładnej ekspozycji;
- stosuje zwroty grzecznościowe wobec kolegów i gościa, potrafi zadawać pytania na interesujące
je tematy
- dostrzega różne walory książki: naukowe, artystyczne i rozrywkowe;
- umie zgodnie pracować w zespole dla osiągnięcia wspólnego celu
-.rozpoznaje słuchowo hymn Unii Europejskiej, zapamiętuje mały fragment
- jest zainteresowane nowymi książkami oraz pracą pani bibliotekarki
Metody pracy: tradycyjne, twórcze i aktywizujące (burza mózgów, zabawy decyzyjne, dyskusja grupowa,
zabawa twórcza,, wyspy'').
Formy: indywidualna działalność dzieci, zespołowa, z całą grupą
Środki dydaktyczne: duże sylwety głównych bohaterów bajek ( Koziołek Matołek, Krecik, Czerwony
Kapturek, Muminek, Pinokio, Kubuś Puchatek ), podpisy do tych postaci, flagi krajów, z których
pochodzą autorzy bajek, gazetowe kule, 5 dużych obręczy, obrazki do zabawy decyzyjnej, kącik
książki zawierający omawiane bajki,
Literatura: w/w bajki, R. Domań,, Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym'',
R. Folejewska, I. Zarzycka,, Spróbujmy inaczej. Metody aktywizujące w wychowaniu przedszkol-
nym'', J. Krzyżewska,, Aktywizujące metody i techniki w edukacji'', program własny,, Kolorowa
Europa''.
PRZEBIEG SPOTKANIA
I. Zabawa integracyjna ,, Poznajmy się''.
Dzieci siedzą w kręgu. Po przywitaniu się z gościem wstają kolejno i przedstawiają się imionami różnych postaci z bajek, np. jestem Paszczak, pochodzę z bajki o Muminkach.
II. Zabawa ruchowa przy piosence,, Na Wyspach Bergamutach''.
Dzieci wybierają sobie i zakładają na głowę kolorowe maski. Ustawiają się w trzech kołach i tańczą wesoło
w rytm piosenki. Po każdej zwrotce zmieniają koło.
III. Przedstawienie gościa.
Dzisiaj na zajęciach będziemy mieli wielu gości. Pierwszy z nich jest już z nami. Ciekawa jestem, czy znacie tego gościa? Kto z was wie, gdzie pracuje ta pani i na czym polega jej praca?
Skoro już wiemy, że to pani bibliotekarka, to zdradzę wam, że nasz gość bardzo lubi, jak dzieci przychodzą do biblioteki z rodzicami po książki. My ostatnio dużo rozmawialiśmy o książkach. Jestem ciekawa, czy coś wam zostało w pamięci z tych wiadomości. Proponuję wam pewną zabawę. Dobierzcie się w grupy według kolorów szarf, jakie macie na sobie. Niech każda grupa usiądzie w kole w innym końcu dywanu. Każdy zespół dostanie
jedno pytanie, na które musi odpowiedzieć, ale dopiero po dyskusji z całą grupą. Przypominam, że nie wolno się kłócić, wyśmiewać z kolegów ani obrażać. Pytania są następujące:
Jak i z czego jest zbudowana książka ?
Jak należy prawidłowo obchodzić się z książkami ?
Gdzie można kupić a gdzie wypożyczyć książkę ? Jak należy się tam zachowywać?
Po co ludziom potrzebne są książki ?
Jeżeli już skończyliście dyskusję, to wybierzcie jednego kolegę z grupy, który będzie odpowiadał. Myślę, że teraz już wszyscy będziemy szanować książki, będziemy umieli zachować się w bibliotece i księgarni, itd.
IV. Zabawa dydaktyczna ,, Zagadkownica''.
Za parawanem schowane są duże sylwety głównych bohaterów znanych bajek europejskich. Chętne dzieci kolejno wchodzą za zasłonę i wybierają jedną postać. Przedstawiają go kolegom, ale nie wymieniając imienia tylko różne informacje i wskazówki. Jeżeli dzieci odgadną, wybrana osoba pokazuje całą postać. Przy pomocy nauczycielki dzieci przypominają sobie, z jakiego kraju pochodzi dana bajka, jaką ten kraj ma flagę i dobierają podpis do danej postaci.
V. Przerywnik ruchowy przy muzyce.
VI. ,, Burza mózgów'' na temat,, Co to jest książka?''.
Nauczycielka zadaje pytanie. Prosi dzieci , aby spontanicznie, bez zgłaszania się i dłuższego namysłu, wypowiadały się na podany temat. Notuje wszystkie odpowiedzi. Na końcu czyta je dzieciom głośno i po kolei analizuje z dziećmi, czy wszystkie są właściwe. Odpowiedzi bez sensu lub nie na temat wykreśla się. Pozostałe opinie układa w definicję książki.
VII. Zabawa decyzyjna,, Jak należy dbać o książki?''.
Na dywanie rozłożone są duże obręcze ( 5 ). Dzieci biorą ze skrzyni po 3 gazetowe kule, zrobione wcześniej.
W każdej obręczy stoi obrazek, którego znaczenie nauczycielka objaśnia dzieciom ( np. należy myć ręce ). Każde dziecko musi dokonać wyboru, bo ma tylko trzy kule. Gdy wszyscy oddają już swoje głosy dzieci porównują najpierw ,, na oko'', gdzie jest najwięcej kul, a gdzie najmniej. Potem pani przelicza je i razem z dziećmi redaguje wniosek, np. najwięcej dzieci sądzi, że przed czytaniem należy koniecznie myć ręce.
VIII. Krótka recenzja nowej książki przez panią bibliotekarkę.
Gość prezentuje wybraną przez siebie książkę. Dzieci podziwiają okładkę, poznają nazwisko autora, oglądają niektóre obrazki. Pani bibliotekarka czyta mały fragment, aby zaciekawić dzieci i zachęcić do wypożyczenia
i czytania w domu lub w przedszkolu.
IX. Zabawa twórcza,, Wyspy''.
Dzieci otrzymują przybory i materiały do rysowania. Siadają na brzegu całego dywanu lub przy stolikach. Na środku dywanu leżą sklejone i pomalowane na niebiesko 2 duże arkusze szarego papieru- to ocean. Dzieci na swoich kartkach rysują własne bajkowe wyspy, np. .Wyspa wróżek, Wyspa pajacykowa, itp. Potem każdy wycina swoją wyspę dokładnie wzdłuż granic i nakleja na oceanie w dowolnym miejscu. Powstaje cudowna kraina ,, Bajkolandia''. Nauczycielka zwraca uwagę, że nie ma kontaktu między mieszkańcami różnych wysp
i proponuje dzieciom narysowanie połączeń z wyspami, które wydają im się najbardziej atrakcyjne. Można polecać swoje wyspy innym. Zabawa może trwać do momentu, gdy dzieci zaczną się nudzić.
X. Pożegnanie gościa. Dzieci prezentują własny kącik książki. Zapraszają panią bibliotekarkę do ponownych odwiedzin.
Krystyna Pietrewicz
Przedszkole Miejskie w Witkowie