Konspekt klasa II temat 4 spotkanie przy stole


Dariusz Krawczyk

IV rok WTeoK

Konspekt lekcji

Nauczyciel prowadzący: ks. Dariusz Ferdynus

Klasa: 2b, 2c, 2 d

Temat: Spotkanie przy stole

Data: 16 IX 2010

Cel: Ukazanie możliwości odkrywania obecności Jezusa Chrystusa w życiu.

Cele operacyjne:

- uczeń zna sens fragmentu Ewangelii o uczniach idących do Emaus ;

- uczeń rozumie różnice pomiędzy życiem człowieka, który nie spotkał się z Jezusem a życiem człowieka po prawdziwym spotkaniu z Jezusem.

- uczeń pragnie pogłębiać swoją wiarę i wiedzę religijną, czyli spotkać Jezusa przez uczestnictwo w katechezie i liturgii.

Orędzie zbawcze: Ewangeliczna opowieść o uczniach z Emaus ukazuje Jezusa zasiadającego z nimi przy stole. Jezus zasiadł do wspólnego stołu i jako honorowy gość przewodniczył modlitwie dziękczynnej nad chlebem, łamał go i rozdawał uczniom. Właśnie w geście łamanego chleba uczniowie rozpoznali Pana. Dla pierwszych chrześcijan fakt ten posiadał pouczające znaczenie. Przypominał, że dzięki łamanemu w Eucharystii chlebowi, zmartwychwstały Chrystus jest żywy i obecny pośród swego ludu i z nim pozostaje.

Pomoce:

Przebieg katechezy (model kerygmatyczny):

Treść katechezy

metody

Modlitwa .

Przywitanie.

Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Sprawdzenie zadania domowego.

Podanie tematu

I.

Przeprowadzenie dramy „Uczniowie z Emaus”

a) wersja alternatywna (stop klatka przed spotkaniem z Jezusem, po spotkaniu z Jezusem)

b) wersja ewangeliczna (stop klatka przed spotkaniem z Jezusem, po spotkaniu z Jezusem)

Zwrócenie uwagi na przeżycia bohaterów przy stop klatkach.

Konferencja prasowa z Uczniami z Emaus.

Uczniowie wcielają się w przedstawicieli światowych mediów (wypisują własny tytuł) i uczestniczą w sensacyjnej konferencji prasowej w Jerozolimie na temat spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem. Dziennikarze chcą się dowiedzieć co się stało w Emaus, ich przeżycia (stop klatki) oraz co pomogło uczniom Jezusa odczytać sens wydarzeń, które wcześniej spowodowały ich smutek i rozczarowanie.

Po konferencji zwrócenie uwagi na to, że uczniowie doszli do rozpoznania Jezusa dzięki rozmowie z Nim (modlitwa), słuchaniu wyjaśnień Pisma św. (liturgia słowa), trwaniu przy wspólnym stole i łamaniu chleba (liturgia eucharystyczna). Każdy od chwili chrztu św. jest w drodze do Emaus.

Modlitwa „Ojcze nasz”M1

Dziennik lekcyjny,

Zapis na tablicy.

Zapis tematu do zeszytu ucznia

Scenka dramowa ze stop klatką (3 aktorów i 3 lektorów)

Fragment Pisma św. o uczniach z Emaus (Łk 24, 13-35) (M2)

Metoda aktywizująca „Konferencja prasowa”

Podsumowanie

II. Moja droga do Emaus

Prosimy o wykonanie schematu drogi uczniów do Emaus (np. w formie osi) i zaznaczeniu poszczególnych wydarzeń jakie ich spotkały. Po wykonaniu tego zadania niech każdy spróbuje zaznaczyć na tym schemacie na jakim jest etapie w swojej drodze do Emaus.

Notatka: Jest nią schemat wykonany przez uczniów.

Modlitwa na zakończenie: Panie Jezu, wyznaję Ciebie (podręcznik s. 26)

Ilustracja tekstu biblijnego

Zapis w zeszycie

Wspólna modlitwa (M3)

Materiały katechetyczne:

M1

Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy;
naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw ode Złego. Amen.

M2: Fragment Pisma św. o uczniach z Emaus (Łk 24, 13-35):

Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze? Zatrzymali się smutni. A jeden z nich imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało. Zapytał ich: Cóż takiego? Odpowiedzieli Mu: To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak to się stało. Nadto jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiedziały, ale Jego nie widzieli. Na to On rzekł do nich: O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały. I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy się im otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał? W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

M3: Modlitwa na zakończenie:

Panie Jezu, wyznaję Ciebie jako Tego,

który umarł i zmartwychwstał.

Uznaję Twoją żywą obecność.

Wyznaję Twoje święte Imię.

Uznaję Twój Krzyż i Zmartwychwstanie.

Powierzam Ci moje życie,

moje nadzieje i oczekiwania,

moje cierpienia i radości.

Ty jesteś moim Panem.

W Twoim Sercu jest moje zbawienie.

W tajemnicy Twojego Ciała - odkupienie.

Zapraszam Cię do mojego serca. Amen.

3


