3777


Konspekt zajęcia „Niespodzianka dla babci i dziadka” - rozwiązywanie krzyżówki, zabawy ruchowe „smok” - - ćwiczenia sprawności dzieci, taniec smoków

Grupa wiekowa: Mieszana

Prowadząca: Krystyna Marciniak

Data: 17. 01.2006

Obszar: rozwój mowy, edukacja społeczna

Temat zajęcia: „S - jak smok Syk” - wesołe zabawy smoka

Cele:

- kształtowanie umiejętności czytania prostych wyrazów

- rozwijanie sprawności dzieci

- ćwiczenie sprawności manualnych i grafomotorycznych (wykonanie ilustracji do hasła krzyżówki, wydzieranka na temat „smok”)

- ćwiczenie mięsni narządów mowy

Cele szczegółowe

Dziecko:

Formy pracy:

Metody:

Pomoce: ilustracja przedstawiająca smoka, krzyżówka - obrazki (sok, mak, oko, kot) oraz rozypywanka literowa, pomoce dla każdego 6 latka - kartki z krzyżówką oraz litery z alfabetu ruchomego, 5 latki - kontur smoka

Przebieg zajęcia:

  1. wprowadzenie nauczycielki - dzisiaj będziemy uczyć się tańca. Czyj to będzie taniec dowiemy się kiedy rozwiążemy krzyżówkę

  1. „Niespodzianka dla babci i dziadka” - rozwiązywanie krzyżówki. Prawidłowe nazywanie obrazków, układanie w diagramie krzyżówki wyrazów i odczytanie rozwiązania - smok

  1. Odsłonięcie ilustracji przedstawiającej smoka z podpisem - „ To smok Syk”

  1. Rozmowa przy ilustracji

  1. „smok” - zabawa ruchowa. Dzieci ustawiają się jeden za drugim. Każde dziecko kładzie prawa dłoń na ramieniu poprzednika. Na czele rzędu jest „głowa smoka”, a na końcu jego „ogon”. „Głowa” stara się chwycić „ogon” . wszyscy pomagają uciec „ogonowi” przed „głową”. Smok umyka na boki, kręci się tak, aby nie odłączyć się od „głowy”

  1. Wprowadzenie litery S, s na wyrazach smok Syk

- dzieci dokonują analizy dźwiękowej wyrazów smok Syk

- układają schematy wyrazów z białych nakrywek, wymieniają na znane litery

- wprowadzenie litery S, s umieszczenie jej obrazu graficznego na tablicy

- kreślenie palcem po kartce kształtu litery s

- układanie z kawałka kolorowej włóczki kształtu litery s

  1. Zabawa ruchowa „Węże” - pełzanie po podłodze i wydobywanie głosów węzy - syczenie, rozmowy węży

  1. Taniec smoków - wysłuchanie recytacji wiersza własnego autorstwa

  1. Rozmowy z dziećmi

- Kto zjawił się kiedy babcia piekła cisto?

- Skąd przybyły smoki ?

- Jak smoki wyglądają ?

- Dla kogo smoki tańczyły?

  1. Teraz poproszę Was abyście wstali i wspólnie spróbujemy naśladować taniec smoków

  2. Działalność indywidualna przy stolikach

      1. instruktaż nauczyciela co do wykonania zadania:

- rozwiązywanie krzyżówki przez dzieci 6 letnie i samodzielne wykonanie ilustracji do hasła

- wydzieranka - dzieci 5 letnie

      1. sprawdzenie zadania i ocena umiejętności dzieci,

      2. zakończenie zajęcia - prace porządkowe.

Taniec smoków

Kiedy babcia piekła ciasto

W całym domu tak pachniało

Że z krainy Smokolandii

Stado smoków przyleciało

Chociaż są to straszne gbury

Mają szpony i pazury

To, gdy zjadły, sok wypiły

Smoczy taniec zatańczyły

Umpa - pumpa cztery skoki

Potem obrót,skłon głęboki

Krok do przodu i krok w bok

Potem znowu skok, skok, skok

Obrót w lewo, obrót w prawo

Krok do tyłu dalej żwawo

Umpa - pumpa cztery skoki…

Kiedy dziadek ryby łowił

Stado smoków się zjawiło

I dla dziadka na pomoście

Smoczy taniec zatańczyło

Chociaż miny groźne mają

Straszny ryk z siebie wydają

To dla dziadka ile siły

Smoczy taniec zatańczyły

Umpa - pumpa cztery kroki…

0x08 graphic
0x01 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

To smok Syk.

Krzyżówka z hasłem „SMOK”

1

2

3

4

1 0x01 graphic
20x01 graphic
30x01 graphic
40x01 graphic

(po wklejeniu liter w odpowiednie pola i odczytania hasła powstałego z dużych liter wyrazów dzieci w tym miejscu rysują smoka albo korzystając z gotowych wzorów smoka wyklejają go wydzieranką )

Litery do krzyżówki

S

M

O

K

o

a

k

o

k

k

o

t

0x08 graphic
0x01 graphic


