SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: IV
Liczba uczniów: 12
Temat: Nauka zagrywki sposobem dolnym. Doskonalenie odbić sposobem dolnym i górnym.
Cele:
1.Umiejętności:
- umiejętność wykonania zagrywki sposobem dolnym,
- doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym
2.Motoryczność:
- kształtowanie szybkości, zwinności
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
- kształtowanie orientacji przestrzennej
3.Wiadomości:
- znajomości różnic w układzie rąk pomiędzy odbiciem sposobem górnym a odbiciem sposobem dolnym,
- uczeń wie, jaka część dłoni bierze udział w zagrywce sposobem dolnym
4.Postawy:
- w swoim działaniu kieruje się dyscypliną i samodyscypliną
- współpraca w zespole
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: szarfy,
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Cześć I- wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji. |
2'
|
Szarfy
|
- kontrola stroju uczniów do ćwiczeń. - uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarfy.
|
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz do dokładności, staranności i poprawności wykonywanych zadań ruchowych. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. |
1' |
|
. |
3. Rozgrzewka |
1 Zabawa ożywiająca: „Berek siatkarski” Uciekający i „berek” poruszają się tylko po liniach boiska do siatkówki. Jeśli któryś z uczniów opuści linię staje się berkiem. 2.Ćwiczenia rozgrzewające i rozwijające sprawność ogólną - krążenie RR oburącz do przodu, - krążenie RR oburącz do tyłu, - naprzemianstronne krążenia RR do przodu, - naprzemianstronne krążenia RR do tyłu. - w marszu wyrzut piłki w górę, przysiad i chwyt piłki - przekładanie piłki pod uniesiona nogą w marszu, - toczenie piłki prawą i lewą ręką po podłożu, - piłkę trzymamy z tyłu w RR, wyrzut piłki w górę do przodu i chwyt piłki - siad skrzyżny, RR w górze trzymają piłkę, wykonywanie skłonów bocznych. - siad skrzyżny, przenoszenie piłki wokół tułowia, raz w prawą raz w lewą stronę - postawa zasadnicza, RR w bok z chwytem piłki w PR, opad tułowia, skrętoskłony. - postawa zasadnicza, RR w bok z chwytem piłki w LR, opad tułowia, skrętoskłony - skłon tułowia w przód z piłką trzymaną nad głową w siadzie płaskim, leżenie tyłem, leżenie przewrotne z piłką między stopami, powrót do siadu płaskiego |
2'
30”
30”
30”
30”
30”
30”
30”
30”
12x
30”
6x
6x
30” |
Piłki siatkowe |
- uczniowie poruszają się po liniach boiska do siatkówki.
- bieg dookoła boiska
- na końcu pobranie piłek do siatkówki, bieg dookoła sali
- ustawienie na obwodzie boiska do siatkówki - ćwiczenia wykonujemy naprzemiennie
- zebranie połowy piłek |
Cześć II- główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
1.Podania piłki sposobem górnym w parach, 2. Podanie piłki sposobem dolnym w parach 3.Podania piłki - jedna osoba odbija sposobem górnym, druga dolnym, po chwili zmiana 4.Podania piłki dowolnym sposobem z przyjęciem piłki, odbicie piłki nad sobą raz, w tym samym czasie współćwiczący wykonuje leżenie przodem 5. Podania piłki sposobem górnym, odbicie piłki nad sobą, obrót i podanie piłki sposobem dolnym 6. Pokaz i objaśnienie zagrywki sposobem dolnym. 7. Indywidualnie każdy z uczniów wykonuje podrzut piłki, zamach i uderzenie 8.W parach naprzeciwko siebie uczniowie wykonują pojedynczo podrzut piłki, zamach i uderzenie nad siatką, 9.Jw., ze zwiększoną odległością 10.Gra uproszczona -klasa podzielona na dwie drużyny, w czasie gry uczniowie stosują elementy poznane na zajęciach, a więc: * odbicia piłki sposobem górnym i dolnym *zagrywkę sposobem dolnym |
1'
1'
2'
2'
2'
2'
3'
2'
2'
8' |
|
- uczniowie podzieleni na pary stają naprzeciw siebie w odległości ok. 6 m, piłka na parę
- uczniowie ustawieni w szeregu
- uczniowie ustawieni w rzędzie
- piłka na pare
- zebranie piłek
- zagrywka z mniejszej odległości - zespoły 6 - osobowe |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe - w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z piłką wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z piłką nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie piłki za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Piłka nie dotyka podłoża. - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie piłki przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, - w klęku ukłon japoński z jak najdalszym wysuwaniem dłoni w przód, bez odrywania pośladków od pięt. 2.Zabawa uspokajająca: „Wędrujący piłka” Grupa siedzi naprzeciwko siebie na podłodze w dwóch rzędach, tak blisko siebie, aby można było dotknąć się stopami. Pomiędzy stopy pierwszej pary wkładamy gumową piłkę. Musi ona teraz przewędrować przez cały szereg, nie upadając przy tym na podłogę. Zabawa będzie o wiele lepiej przebiegała, gdy wszyscy zdejmą buty.
|
1'
1'
30”
1'
|
Piłki siatkowe
Gumowa piłka |
- pobranie piłek - ustawienie w szeregu
- marsz dookoła sali, na końcu zebranie piłek |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć.
|
1' |
|
- ustawienie w dwuszeregu. - zebranie przyborów |
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego. Pożegnanie |
30” |
|
|