Scenariusz zajęć języka angielskiego:
Nazwisko i imię prowadzących: Karolina Machowska, Katarzyna Gruszczyńska
Data: 14.01.2009r
Miejsce prowadzenia zajęć: Szkoła Podstawowa nr 23 w Płocku, ul. Walecznych 20
Czas: 45 min
Opiekun: mgr Agata Rychlik
Temat: ,,Where is the Genie?”
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa i poprawnie wymawia słownictwo związane z umeblowaniem,
potrafi wskazać słowo niepasujące do pozostałych (związane z pomieszczeniami i umeblowaniem),
zna i potrafi poprawnie posługiwać się określeniami: ,,on,'' ,,in,'' ,,under.''
rozumie pytanie: ,, Where is the Genie?''
potrafi budować zdania z wykorzystaniem: ,, on/in/under” na podstawie obrazka.
Cele wychowawcze:
Uczeń:
współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć,
zachowuje porządek na ławce,
w skupieniu wykonuje ćwiczenia wyznaczone przez nauczyciela,
słucha poleceń nauczyciela.
Metody pracy:
Słowne- rozmowa,
Oglądowe- wyjaśniające,
Praktyczne- ćwiczenia.
Metody aktywizujące:
Metody hierarchizacji,
Metoda twórczego rozwiązywania problemów.
Formy pracy:
Konwencjonalne: podręcznik (English Adventure 2),zeszyt ucznia, krzyżówka, wycinanka z obrazkami, magnesy, tablice, kreda, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi i sprawdzenie listy obecności.
Część wstępna: (8min)
Nauczyciel wiesza na tablicy krzyżówkę z obrazkami, na których są umieszczone elementy umeblowania domu ( bed, chair, table, box, cupboard, carpet, bath) w celu przypomnienia słownictwa. (ZAŁĄCZNIK NR 1). Dzieci wspólnie nazywają przedmioty i rozwiązują taką samą krzyżówkę w podręczniku( ćw. 1 str. 104). Po jej uzupełnieniu dzieci wspólnie odczytują nazwy. Następnie uczniowie z pomoca nauczyciela wykonują ćw. 3 ze str. 104. po zakończeniu nauczyciel zadaje pracę domową- ćw. 11 str. 103.
Rozwinięcie: (30min)
Dzieci wycinają obrazki z podręcznika. Takie same znajdują się na tablicy. Najpierw nauczyciel wypowiada zdanie, np. :,, The Genie is in the lamp.” Zadaniem uczniów jest wskazanie na tablicy obrazka odpowiadającego wypowiedzi nauczyciela.
W kolejnym ćwiczeniu nauczyciel wypowiada kolejno zdania. Zaś uczniowie wybierają właściwy obrazek spośród wyciętych przez siebie i podnoszą go do góry.
Na zakończenie dzieci wklejają obrazki do zeszytu i tworzą zdania opisujące gdzie jest Genie.
Część końcowa: (7 min)
1) Podsumowanie zajęć.
2) Pożegnanie.