11 IB Wojny grecko perskie


Marek Biesiada 19. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

Temat: Wojny grecko-perskie

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Gdzie znajduje się Grecja?

    • Jakie warunki naturalne istniały w Grecji?

    • Jakie trudności występowały w Grecji przy uprawianiu rolnictwa?

    • Jaka dziedzina rolnictwa przeważała w Grecji?

    • Jakie rośliny uprawiali Grecy?

    • Czym zajmowali się Grecy?

    • Jakie surowce naturalne występowały w Grecji?

    • Jakie rzeczy wytwarzali w Grecji?

    • Jaki był główny środek transportu Greków?

    • Kiedy był największy rozkwit kultury minojskiej?

    • Co świadczy o wysokim rozwoju kultury minojskiej?

    • Za jakiego władcy Kreta przeżywała największy rozkwit?

    • Czym zajmowali się Minojczycy?

    • Jakim pismem posługiwali się Minojczycy?

    • Kiedy istniała kultura mykeńska?

    • Na jakim obszarze istniała kultura mykeńska?

    • Czym zajmowali się Mykeńczycy?

    • Jakim pismem posługiwali się Mykeńczycy?

    • Kiedy upadła kultura mykeńska?

    • Jaki rozpoczyna się okres po upadku kultury mykeńskiej?

    • Co to jest „polis”?

    • Co oznacza słowo „polis”?

    • Co oznacza słowo Hellenowie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wojny grecko-perskie

    1. Kolonizacja grecka

    • Co to jest kolonia?

    • Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

    • Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

    • Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

    2. Wojny grecko-perskie

    • Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

    • Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

    • Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

    • Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

    • Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 61. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Kolonizacja grecka

    a) zakładanie przez miasta-państwa kolonii na wybrzeżach Morza Śródziemnego (Europa, Afryka, Azja Mniejsza) i Morza Czarnego (Krym, Azja Mniejsza)

    b) kontakty handlowe pomiędzy metropolią a kolonią

    c) skutki kolonizacji

    • rozwój handlu i rzemiosła

    • budowa okrętów

    • upowszechnienie się pieniądza

    • przejęcie osiągnięć cywilizacji Bliskiego Wschodu

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 62-64. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wojny grecko-perskie

    a) przyczyny wojen grecko-perskich

    b) przebieg wojen grecko-perskich

    • bitwa pod Maratonem - 490 r. p.n.e. (Militaides)

    • bitwa w przesmyku Termopile - 480 r. p.n.e. (Leonidas)

    • bitwa morska pod Salaminą - 480 r. p.n.e. (Temistokles)

    c) skutki wojen grecko-perskich

    • wzrost znaczenia Aten

    • wzrost poczucia odrębności kulturalnej Hellenów

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest kolonia?

    • Jakie były przyczyny zakładania kolonii przez Greków?

    • Dlaczego metropolie organizowały wyprawy w celu założenia kolonii?

    • Jakie skutki nastąpiły w wyniku kolonizacji?

    • Jakie były przyczyny wojen grecko-perskich?

    • Jaki był przebieg wojen grecko-perskich?

    • Jakie były najważniejsze bitwy wojny?

    • Jak nazywali się najważniejsi dowódcy greccy?

    • Jakie były skutki wojen grecko-perskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2,3,4,5/35-37.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


