SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I ZESPÓŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Data 04. 10. 2010 r.
TEMAT: „CEBULA - malowanie kredkami”.
CELE OGÓLNE :
Usprawnianie rąk w zakresie motoryki małej.
Pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka.
Przybliżenie dziecku otaczającego go świata.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Wzbudzanie pozytywnych emocji - radości, zadowolenia z tworzenia.
CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
Przy pomocy nauczyciela maluje kredkami.
Wykazuje zainteresowanie przedmiotami omawianymi przez nauczyciela.
Reaguje na swoje imię.
Potrafi zachować prawidłową postawę podczas pracy przy stoliku
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
płyta z muzyką „Cztery Pory Roku” Vivaldiego - Jesień
muzyka relaksacyjna
cebula
kartka techniczna z rysunkiem cebuli do kolorowania
kredka brązowa
Formy:
indywidualnych doświadczeń
Metody:
praktycznego działania
stymulacja ruchowa
stymulacja słuchowa
stymulacja wzrokowa
stymulacja smakowa
stymulacja węchowa
słowna, opis wykonywanej pracy
CZAS: 20 minut
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Wysłuchanie utworu „Cztery Pory Roku” Vivaldiego - Jesień,
2. Ćwiczenia usprawniające pracę dłoni:
masaż dłoni
dotykanie fakturami: gładka, śliska - szorstka
naśladowanie ruchów nauczyciela i reagowanie na polecenia wykonania ćwiczeń: zaciskamy - otwieramy dłonie, pocieramy dłonie, klaszczemy
3. Prezentowanie dzieciom cebuli - dotykanie, zamykanie w dłoniach, oglądanie z każdej strony, nauczyciel opowiada o cebuli, wielokrotnie głośno wymawiając nazwę.
4. Oglądanie cebuli, wąchanie oraz smakowanie
5. Wykonanie plac z pomocą nauczyciela. Nauczyciel staje za uczniem, pomaga trzymać w dłoni kredkę i koloruje powierzchnię cebuli. (Nauczyciel cały czas opisuje wykonywane czynności, zachęca słowem do pracy, chwali za wykonaną pracę).
6. Mycie rąk po skończonej pracy.
7. Wystawa pracy dziecka - przypinanie pracy w widocznym miejscu.
8. Relaks przy muzyce.