Propozycje scenariuszy propagujących zdrowy styl życia


Propozycje scenariuszy
propagujących zdrowy styl życia


Opracowała: M.Puchała

DZIECI 5-6 LETNIE

SCENARIUSZE DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH OTWARTYCH.

I. Temat: Co szkodzi, a co pomaga zdrowo żyć?

Cele:
Kształtowanie postawy prozdrowotnej; rozwijanie aktywności poznawczej; rozwijanie aktywności twórczej poprzez stosowanie technik twórczego myślenia oraz wykorzystanie dziecięcej ekspresji.

Środki dydaktyczne:
Sylweta drzewa, ilustracje owoców i warzyw w przekroju, puzzle przedstawiające owoce i warzywa, ilustracja zęba zdrowego i chorego, przybory toaletowe do mycia, ilustracja przedstawiająca wnętrze łazienki, sylwety lalek, elementy jesiennej garderoby, ilustracje do opowiadania Bożeny Mrozińskiej pt. "O Jacku, który ciągle oglądał telewizję", ilustracje różnych dyscyplin sportowych, medale dla każdego dziecka i rodzica, książeczka Krystyny Kamińskiej "Wszystko powinno być czyste, to oczywiste!", magnetofon.

Sytuacja wychowawczo - dydaktyczna:
1. Powitanie- dzieci wskazują wybraną część ciała, podając jej nazwę. Następnie witają się ze sobą poszczególnymi częściami ciała, np. nos wita nos, kolano wita kolano
2. Wyrażenie swojego nastroju poprzez udzielenie odpowiedzi na pytanie: -Jak się czujesz?. Próba dokończenia zdania: "Zdrowy jak .........
3. Wspólne tworzenie drzewa zdrowia - kolejne odsłanianie jabłek z symbolami zdrowia.
A. Zdrowe jedzenie. Rozmowa o zasadach racjonalnego odżywiania, konieczności
jedzenia warzyw i owoców, które zawierają witaminy i mikroelementy niezbędne człowiekowi do życia:
- odwołanie się do zajęcia, na którym dzieci robiły sałatkę owocową;
- rozpoznawanie warzyw i owoców na podstawie ich przekroju;
- układanie puzzli owocowo - warzywnych.
B. Dbamy o zęby. Pokaz ilustracji zęba zdrowego i chorego. Rozmowa na temat przyczyn psucia się zębów oraz skutecznego zapobiegania chorobom dziąseł i uzębienia.
C. Dbamy o czystość osobistą. Nauczycielka wiesza na gazetce dużą ilustrację wnętrza łazienki. W dużym koszu leżą różne przybory do mycia. Dzieci tańczą dowolnie do muzyki, gdy następuje cisza, dzieci sięgają do kosza po jeden przedmiot i naśladują mycie właściwej części ciała. Po zabawie dzieci nazywają poszczególne elementy, w jakie wyposażona jest łazienka /na ilustracji/ i rozmawiają na temat zachowania się w łazience.
D. Jak się ubrać? Dostosowanie ubioru do temperatury otoczenia. Ubieranie lalek w stosowną odzież jesienną - dzieci podają właściwe jej elementy.
E. Ostrożnie z telewizją! Zapoznanie dzieci z historią Jacka, który ciągle oglądał telewizję. Wskazanie zajęć bardziej służących zdrowiu.
F. Sport to zdrowie! Oglądanie ilustracji przedstawiających różne dyscypliny sportu. Odpowiedź na pytanie:
-Jaki sport chciałbyś uprawiać?. Zabawa ruchowa z rodzicami pt. "Ćwicz raz, dwa, trzy!" Dzieci i rodzice wykonują ćwiczenia różnych grup mięśni za nauczycielem, przy wesołej muzyce i otwartym oknie.
4. Zadania do wykonania:
-dla dzieci: naklejanie części koszulki krokodyla Eryka z książeczki K.Kamińskiej "Wszystko powinno być czyste to oczywiste!", s.11;
-dla rodziców: udział w czynnościach prania ubranek dla lalek z sali.
5. Ocena wykonanych zadań przez dzieci i rodziców-wręczenie medali wszystkim uczestnikom zabawy, wykonanie wspólnego zdjęcia przy drzewie zdrowia.

Oczekiwane rezultaty aktywności:
Wiedza o zdrowiu, poznanie podstawowych pojęć: higiena, zdrowie, czystość, poznanie czynników wpływających na zły stan zdrowia człowieka.

II. Temat: Wojna z mikrobami

Cele:
Poznanie podstawowych zasad higieny, kształtowanie nawyków higienicznych i prozdrowotnych, uświadomienie znaczenia zdrowego stylu życia, kontrolowanie swojego wyglądu, rozwijanie sprawności semantycznej języka dzieci.

Środki dydaktyczne:
Koperty z rysunkami przedstawiającymi czynności higieniczne, grzebienie, szczoteczki do zębów, jabłka farby, klej, mazaki, papier kolorowy, wełna, chusteczki higieniczne, wiersz pt. „Przedszkolaczek” J.Korczakowskiej.

Sytuacja wychowawczo - dydaktyczna:
1. Powitanie rodziców, wspólna zabawa dzieci i rodziców przy piosence „Głowa, ramiona, kolana, kostki”.
2. Rozmowa dzieci z przebraną za lekarza nauczycielką na temat higieny osobistej /wyjaśnianie pojęcia higiena/. Próba odpowiedzi na pytania: „Co to znaczy i jak należy dbać o higienę? ”Co to są bakterie, wirusy, mikroby i co one powodują?” „Dlaczego należy ćwiczyć i wychodzić na spacery?” „Co to znaczy czynnie wypoczywać?” „Dlaczego myje się ręce przed posiłkiem?”
3. Dzieci śpiewają piosenkę pt. „Kąpiel” B.Formy.
4. „Co to za czynność” - dzieci i ich rodzice otrzymują kopertę - zagadkę, w której znajduje się ilustracja przedstawiająca jakąś czynność związaną z higieną. Dzieci wraz z rodzicami mają za zadanie pokazać ruchem daną czynność, a reszta grupy musi odgadnąć, co to za czynność. Za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymują nagrodę w postaci jabłka /przykładowe czynności: mycie zębów, mycie i czesanie włosów, wycieranie nosa chusteczką, ćwiczenia gimnastyczne, ubieranie się, itp./.
5. Ukazanie w jaki sposób należy dbać o czystość i porządek w najbliższym otoczeniu oraz dlaczego wirusy i mikroby lubią bałagan i brud.

H.Woźniak „Wojna z mikrobami” - inscenizacja
Scenka dla co najmniej ośmiorga dzieci /4 mikroby, 4 dzieci/. Bakterie i wirusy można ozdobić szarfami z nazwami poszczególnych chorób zakaźnych. Na środek wchodzą mikroby marszowym krokiem, deklamując lub śpiewając.
Uwaga! Ewentualna melodia powtórzy się w finałowej piosence dzieci.
Mikroby chórem: My jesteśmy mikroby,
roznosimy choroby,
czaimy się skrycie,
czyhamy na życie./całość dwa razy/

Wirus: Gdzie Pani lubi mieszkać. Pani Bakterio?

Bakteria: Za brudnym paznokciem,
w nie wypranych kocach,
w kurzu na podłodze,
w nie wymytych owocach,
w pierwszych lepszych brudach.
Wszędzie, gdzie się uda.
A Pan, Panie wirusie?

Wirus: Na brudnym obrusie
w nie umytych rękach,
z daleka od wody.
Woda to udręka!

Bakteria: Zwłaszcza, jeśli z mydłem!

Wirus: Ach, mydło obrzydłe!
Na samą myśl słabnę z trwogi…

Bakteria: Nie przesadzaj tak, mój drogi
szczęściem dla nas, wielu ludzi
zbytnio myciem się nie trudzi,
więc choroby kwitną zdrowo…

Mikroby chórem: Do ataku, marsz, bojowo!/maszerują i śpiewają/
My jesteśmy mikroby,
roznosimy choroby,
czaimy się skrycie,
czyhamy na życie!
Wchodzą dzieci. Mikroby rozbiegają się i chowają po bokach sali.

Dziecko I : Jak tu duszno!

Dziecko II : Ile kurzu!

Dziecko III : Wpuśćmy tutaj trochę słonka /otwierają okno/ niech świeci we wszystkich
kątkach!

Dziecko I : Przynieść prędko wiadro z wodą, daj mi szczotkę, tę ryżową, a sam
zetrzyj wszędzie kurz.

Wszyscy : Do roboty! Ale już!
Dzieci sprzątają, wypędzają z kątów mikroby, które oślepione słońcem,
uciekają zakrywając twarze. W trakcie sprzątania dzieci śpiewają lub
deklamują chórem:

Już kończymy sprzątanie,
myjemy się starannie,
bo gdy czystość, w koło świeci,
starsi zdrowi, zdrowe dzieci!

Zza kulis wypadają mikroby, dzieci przepędzają je - chlapiąc wodą i
wymiatając. Biegną za nimi opuszczają estradę.

6. Zadanie do wykonania dla dzieci - wybranie najwłaściwszego sprzętu do mycia podłogi i otoczenie go kolorową pętlą oraz pokolorowanie płytek tak, by zniknęły ślady /książeczka K.Kamińskiej „Wszystko powinno być czyste, to oczywiste”, s.23/.
7. Zagadki słowne o tematyce „Z higieną za pan brat z nagrodami w postaci grzebieni.
8. Rozmowa na temat higieny jamy ustnej, demonstracja prawidłowego mycia zębów przez nauczycielkę. Samodzielne mycie zębów przez dzieci pod nadzorem rodziców, poprawne posługiwanie się szczoteczką.
9. Zaśpiewanie przez dzieci piosenki B.Formy „Dbaj o zęby”
10. „Ćwicz ze mną”- wspólne wykonywanie ćwiczeń ruchowych przez dzieci i rodziców /skłony, przysiady, skręty tułowia itp./. Określenie znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka oraz wyjaśnienie pojęcia „czynny wypoczynek”.
11. Wykonywanie plakatów techniką collage pt. „Co szkodzi, a co pomaga zdrowiu”.
12. Wspólny taniec przy muzyce z kasety KLANZA. Rozdanie uczestnikom zajęcia pachnących chusteczek do nosa.

Oczekiwane rezultaty aktywności:
Wiedza o zdrowiu i sposobach dbania o zdrowie, poznanie zasad higieny; utrwalenie
przyzwyczajeń i nawyków dbania o czystość otoczenia, poznanie podstawowych
zwrotów- higiena, czystość, zarazki, wirusy, aktywny wypoczynek; przedstawienie
treści zdrowotnych w formie plastycznej.

III. Temat: „Jak poznajemy świat”

Cele:
Uświadomienie dzieciom, w jakich sytuacjach wykorzystujemy narządy zmysłów;
Rozumienie konieczności dbania o narządy zmysłów;
Wyzwalanie aktywności twórczej, zachęcanie dzieci nieśmiałych do podejmowania działań;
Rozwijanie umiejętności czytania.

Metody:
Metoda przekazu wiedzy;
Metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu;
Metoda aktywizująca;
Metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.

Formy aktywności dziecka:
- językowa,
- ruchowa,
- plastyczna,
- zabawy badawcze.

Środki dydaktyczne:
Pojemnik z piaskiem, pojemnik z kamykami, pojemnik z klockami, opaska na oczy; worek z różnymi przedmiotami /samochodzik, klocek, garnuszek, łyżeczka, szyszka, piłka, lalka itp./;
Pojemnik z ciepłą wodą, pojemnik z kostkami lodu; artykuły spożywcze: cytryna, czekolada, cukier, tonik, sól; kartki z narysowanymi sylwetkami człowieka z zaznaczonymi narządami zmysłów, kilka etykietek z napisami TAK, NIE dla każdego dziecka; napisy: smak, węch, dotyk, wzrok, słuch dla każdego dziecka, kartki z rysunkami flakonika perfum, kwiatkiem, śnieżynkami, ptakiem, cukierkiem dla każdego dziecka; kartka z ilustracją psa, kota, sowy, dzika, kreta, orła, jastrzębia, komplet karteczek z nazwami narządów zmysłów dla każdego dziecka.

Sytuacja wychowawczo - dydaktyczna:
1. Zabawa dydaktyczna „Co czujesz, gdy spacerujesz po …/piasku, kamykach, klockach, dywanie/?”
Nauczycielka kolejno zasłania oczy dzieciom, które stąpają boso po pojemnikach z piaskiem, kamykami, klockami oraz po dywanie, odgadują, po czym stąpają, i opisują
swoje odczucia.
2. Zabawa dydaktyczna „Worek cudów”.
Nauczycielka zakłada opaskę na oczy każdego z uczestników zabawy i prosi, aby włożył rękę do worka, w którym zebrane są różne, wcześniej przygotowane przedmioty. Ma on za zadanie na podstawie ich kształtu, a także materiału, z jakiego są zrobione, odpowiedzieć, co się w worku znajduje.
3. Zabawa dydaktyczna „Ciepło, zimno”.
Nauczycielka wnosi do sali kilka pojemników z ciepłą wodą oraz lodem. Zasłania dzieciom oczy i proponuje, aby za pomocą dotyku ustaliły, w których pojemnikach znajduje się lód, a w których woda. Kiedy czują ciepło, kiedy zimno?
4. Zabawa dydaktyczna „Jak to smakuje?”.
Nauczycielka daje dzieciom do smakowania cytrynę, czekoladę, cukier, tonik, sól. Dzieci próbując, określają, jaki co ma smak /kwaśny, słodki, gorzki, słony/.
5. Zabawa dydaktyczna „Jak dbać o narządy zmysłów?”.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z sylwetką człowieka, na której są zaznaczone narządy zmysłów, i kilka etykietek z napisami TAK, NIE. Potem nauczycielka zadaje konkretne pytania, np.:
- Czy powinniśmy zakładać okulary przeciwsłoneczne, gdy słońce świeci nam w oczy? /Jeśli dzieci uznają, że tak, obok narządu wzroku - naklejają etykietkę z napisem TAK. Jeśli odpowiedź jest negatywna, dzieci naklejają etykietkę z napisem NIE/.
- Czy można wkładać do nosa drobne przedmioty?
- Czy podczas zabaw na plaży powinniśmy smarować ciało kremem z filtrami UV?
- Czy można słuchać głośnej muzyki?
- Czy można jeść lub pić bardzo gorące potrawy?
6. Zabawa dydaktyczna „Co widzisz, co słyszysz, co czujesz, jaki to ma smak?”
Nauczycielka daje każdemu dziecku komplet karteczek z nazwami poszczególnych narządów zmysłów oraz ilustracje przedstawiające flakon perfum, kwiatek, śnieżynki, ptaka, cukierek.
Następnie zadaje pytania, np.:
- Dzięki któremu zmysłowi wiemy, że perfumy ładnie pachną?
- Który zmysł informuje nas, że kwiaty są kolorowe?
- A który zmysł podpowiada nam, że śnieg jest zimny?
- To, że cukierki są słodkie, wiemy dzięki zmysłowi…?
- O tym, że lew właśnie w tej chwili ryczy, przekonuje nas zmysł …?
Zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów - nazw zmysłów do ilustracji.
7. „Jaki zmysł ma najlepiej rozwinięty to zwierzę?” w zabawie „burza mózgów\\"
Każde dziecko dostaje od nauczycielki kartkę z narysowanymi zwierzętami /dzik, kret, kot, sowa, pies, orzeł, jastrząb/ oraz komplet karteczek z nazwami narządów zmysłów. Potem nauczycielka pokazuje kolejno swoje ilustracje z danym zwierzęciem i zadaje pomocnicze pytania, np.:
- Dzięki czemu dzik ucieka przed nami w lesie?
- Dlaczego kret może żyć pod ziemią?
- Dlaczego sowy mogą polować w nocy?
- Po co koty potrzebne są wąsy?
- Dzięki czemu psy mogą nas wytropić, gdy oddalimy się od domu?
- Dzięki czemu orły i jastrzębie mogą polować?
Dzieci obok rysunku zwierzęcia naklejają nazwę określonego narządu zmysłu.
7. „Kto leczy narządy zmysłów?”
Nauczycielka organizuje wycieczkę do przychodni lekarskiej. Dzieci odwiedzają gabinet okulisty, laryngologa, dermatologa.

Oczekiwane rezultaty aktywności:
Wiedza o narządach zmysłów;
Zrozumienie ważności narządów zmysłów w życiu ludzi i zwierząt;
Poznanie sposobów dbania o narządy zmysłów;
Prawidłowe odczytywanie napisów i dopasowywanie ich do ilustracji.

DZIECI 3 - 4 LETNIE

I. Temat: „Wielkie pranie”

Cele:
Wyrabianie nawyku dbania o własny wygląd oraz praktyczna nauka wykonywania prac domowych;
Poszerzanie zasobu słownictwa;
Doskonalenie zdolności manualnych poprzez próby cięcia nożyczkami po linii prostej, rozprowadzanie kleju na papierze i naklejanie drobnych elementów w wyznaczonych miejscach.

Środki dydaktyczne:
Cztery plastikowe miski, wiadro lub cebrzyk, ugotowany krochmal, mydło, sznur do suszenia bielizny, spinacze, ubrane lalki oraz dodatkowe komplety odzieży i bielizny dla nich.

Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka prosi dzieci o pomoc przy rozbieraniu lalek z brudnych ubranek. Stwierdza, że lale, podobnie jak dzieci, chcą mieć czyste stroje.
- Czy lubicie chodzić w czystych ubraniach?
- A czy lale chcą mieć brudne sukienki?
Razem z dziećmi wkłada lalkom inne sukienki i proponuje, aby zdjęte ubrania wyprać. Tłumaczy, że stroje lalek są bardzo małe, więc można to zrobić w miskach. Następnie sprawdza, co dzieci wiedzą na temat prania ręcznego.
- Co jest potrzebne do prania?
- Czy wiecie, że osobno pierzemy rzeczy białe, a osobno kolorowe? Kto wyjaśni dlaczego/
- Jak należy prać?
2. Nauczycielka deklamuje fragment wiersza Marii Konopnickiej pt. „Pranie” /H.Kruk, „Z ludźmi i przyrodą”, Warszawa 1991/, imitując za pomocą gestów wszystkie czynności, o których mowa w utworze.

Pucu! pucu! chlastu! chlastu!
Nie mam rączek jedenastu,
Tylko dwie mam rączki małe.
Lecz do prania doskonałe.

Umiem w cebrzyk wody nalać,
Umiem wyprać … no i … zwalać.
Z mydła zrobię tyle piany,
Co nasz kucharz ze śmietany.

I wypłuczę, i wykręcę,
Choć mnie dobrze bolą ręce.
Umiem także i krochmalić,
Tylko nie chcę się już chwalić!

Nauczycielka wyjaśnia znaczenie słów „cebrzyk”, „zwalać” oraz „krochmal”. Następnie prosi dzieci, aby naśladując jej gesty pokazały wszystkie czynności związane z praniem, i powtórnie deklamuje wiersz. Dzieci obserwują i powtarzają gesty nauczycielki.

3. Nauczycielka proponuje dzieciom zrobienie wielkiego prania dla lalek. Nalewa wodę do dwóch misek /jedna jest przeznaczona do prania rzeczy białych, druga do prania rzeczy kolorowych/, kładzie je na taboretach, a miejsca wokół nich zabezpiecza folią. Przypomina, że ubrań kolorowych nie należy prać razem z białymi.
Dzieci podwijają rękawy i kolejno podchodzą do misek. Każde z nich pierze mydłem /ze względów zdrowotnych/ jedną rzecz: namacza, mydli, trze w dłoniach, wygniata, wykręca i odkłada uprane ubranko do pustej miski stojącej obok.
Nauczycielka obserwuje czynności dzieci i w razie potrzeby przypomina im, co należy zrobić.
Po zakończeniu prania i wylaniu mydlin dzieci płuczą odzież lalek w czystej wodzie. Potem nauczycielka pokazuje im, jak należy krochmalić. Wykrochmalone rzeczy dzieci wyżymają i rozprostowują, po czym wieszają je na nisko uwiązanym sznurze i przymocowują spinaczami.

4. Nauczycielka poleca wycięcie nożyczkami obrazki przedstawiające bieliznę i ubranka, pomaga dzieciom, które sobie nie radzą. Następnie dzieci przyklejają wycięte elementy na karton.

5. Nauczycielka poleca dzieciom pokolorować fartuszek Kasi. Naklejanie kolorowych baloników w wyznaczonej ilości /liczenie w zakresie 4/.

Zakończenie zajęcia - uporządkowanie sali.

II. Temat: Przedszkolak czyścioszek

Cele:
Kształcenie pamięci dzieci poprzez powtarzanie przez nauczycielkę treści wiersza;
Wyrabianie umiejętności posługiwania się grzebieniem;
Wdrażanie do dbałości o swój wygląd zewnętrzny.

Cele operacyjne:
Dziecko prawidłowo nazywa przybory toaletowe;
Prawidłowo posługuje się grzebieniem;
Opanowało pamięciowo pierwszą zwrotkę wiersza.

TREŚCI PROGRAMOWE
Obszar edukacji zdrowotnej:
Zagadnienia
Doświadczam samodzielności i przyswajam nawyki higieniczno - kulturalne.
Poziom I
* Dbanie o czystość osobistą:
- opanowanie umiejętności mycia i wycierania rąk /poznanie poszczególnych etapów tych czynności i dokładne ich wykonanie/,
- samodzielne korzystanie z toalety /opanowanie nawyku każdorazowego spuszczania wody oraz mycia rąk po czynnościach fizjologicznych/,
- stosowanie zasady nie korzystania z cudzych przedmiotów osobistego użytku /ręcznik, grzebień, itp./,
- próby samodzielnego posługiwania się grzebieniem.

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia:
Zagadnienia
Poznaję literaturę i bawię się w teatr.
Poziom I
* Uczenie się krótkich wierszy o bliskich dzieciom treściach.

Pomoce:
Lustro, grzebienie /dla każdego dziecka, zebrane i oznaczone wcześniej przez nauczycielkę/;
Torba z kieszeniami /do stałego umieszczania grzebieni/.

Przebieg zajęcia:
1. Nauczycielka gromadzi dzieci wokół siebie. Umieszcza na tablicy ilustracje chłopca „czyściocha” i chłopca „brudasa”. Omawia obie ilustracje, na zakończenie zadaje pytanie:
- Dlaczego przedszkolak „czyścioszek” wam się podoba, a przedszkolak „brudas” - nie.
2. Następnie recytuje wiersz B. Formy pt. „Przedszkolak czyścioszek”.

Przedszkolak czyścioszek

Każdy o swój wygląd
Zawsze dbać powinien.
Umyte mieć ręce,
Buzię oraz szyję./dzieci naśladują mycie twarzy, szyi/
Włosy uczesane
/dzieci naśladują czesanie się/
i wypraną bluzkę,
zmienić także spodnie,
gdy są plamy tłuste.
/dzieci pokazują bluzkę, spodnie/

Czyściutki, pachnący,
Zawsze wykąpany,
To właśnie przedszkolak,
Którego my znamy.
/dzieci wykonują ukłon/

3. Nawiązując do treści wiersza, nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Jak powinien wyglądać przedszkolak?
- Co jest potrzebne do tego, żeby był czysty?

4. Nauczycielka wyjmuje z woreczka wymienione przez dzieci przybory toaletowe: mydło, ręcznik, grzebień, pasta do zębów, lusterko, szczotka do zębów, kubek.

5. Następnie bierze "czarodziejski worek z grzebieniami" i podchodzi z nim kolejno do każdego dziecka. Udając zdziwienie zwraca się do dzieci:
- Co wy macie w rękach?
- Ty masz grzebień i ty masz grzebień?

Nauczycielka zwraca uwagę, aby każdy grzebień był podpisany /sama dokonuje zamiany grzebieni/. Zwraca uwagę na konieczność posiadania osobistego grzebienia i czesania nim tylko swoich włosów.

6. Dzieci zajmują miejsca na dywanie. Biorą do ręki grzebienie. Przeglądają się w dużym lustrze lub lusterkach i czeszą swoje włosy.

7. Nauczycielka ponownie recytuje wiersz pt."Przedszkolak czyścioszek".

8. Dzieci odnoszą swoje grzebienie do czarodziejskiego worka” lub do uszytej kieszeni, będącej od tej pory stałym elementem łazienki.

9. W rytmie akompaniamentu wykonanego na dowolnym instrumencie dzieci w różnych kierunkach przemieszczają się po sali. Na hasło: czyste ręce; wyciągają ręce przed siebie, na hasło: "brudne ręce" chowają ręce za siebie.

10. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach - dorysowują -zęby, grzebienia.
11. Na dywanie z szarf nauczycielka układa duży grzebień
. Na hasło: "ruszamy" - dzieci przekraczają płaskie przeszkody "zęby".

Zakończenie zajęcia - uporządkowanie sali.

III. Temat: Zdrowe zęby

Cele ogólne:
Poszerzenie wiadomości o zębach;
Wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów;
Rozumienie konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi starannie myć zęby;
Zdobywa wiadomości o zębach;
Rozumie konieczność odwiedzania gabinetu stomatologicznego.

TREŚCI PROGRAMOWE
Obszar edukacji zdrowotnej:
Zagadnienia
Dbam o swoje zdrowie.
· Stosowanie profilaktyki zdrowotnej:
- rozumienie potrzeby wizyt kontrolnych u lekarza pediatry oraz potrzeby stałego kontrolowania i leczenia zębów.
Doświadczam samodzielności i przyswajam nawyki higieniczno - kulturalne.
· Dbanie o czystość osobistą:
- rozumienie konieczności częstego mycia zębów w ciągu dnia /np. po posiłkach, po jedzeniu słodyczy, itp./.
Pomoce:
Szczotka do zębów, pasta, kubek;
Modele dwóch dużych zębów wraz z korzeniami wykonanymi przez nauczycielkę z masy solnej, plasteliny lub modeliny;
Dwa emblematy: twarz smutna, twarz wesoła, wykonane przez nauczycielkę.

Przebieg zajęcia:
1. Dzieci gromadzą się przed nauczycielką , która w formie teatrzyku kukiełkowego, ilustruje tekst wiersza B. Formy pt."Myj zęby".

Myj zęby

Każde dziecko dobrze wie,
że gdy ktoś cukierki je,
dziury w zębach ciągle miewa,
żadna plomba mu nic nie da.

My jesteśmy zęby twoje,
precz cukierki, ciastka, kremy,
masz dbać o nas całe życie,
psuć się więcej już nie chcemy.

Dobrą szczotkę zawsze miej,
mycie zębów powież jej.
Niech wciąż dobrze je szoruje,
zabezpiecza, konserwuje.

2. Nawiązując do treści nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- O czym był teatrzyk ?
- Czego zęby nie lubią?
- Co zęby lubią?
- Czy dentysty trzeba się bać?
3. Nauczycielka demonstruje dzieciom dwa duże zęby /forma przestrzenna/ i wyjaśnia pojęcie: plomba. Tłumaczy dzieciom jak zbudowany jest ząb, wprowadza pojęcie: korzeń, wyjaśnia w uproszczony sposób dlaczego ząb boli.

4. Następnie umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające przekreślone ciastko, cukierki, lizak. Obok ilustrację kubka, szczotki i pasty do zębów.

5. Nauczycielka przeprowadza zabawę ruchową do melodii piosenki pt. "Dbaj o zęby"
B. Formy.

6. Prowadząca gromadzi dzieci na dywanie. Pokazuje dwie ilustracje: dziecko z ładnymi
Zębami, dziecko z brzydkimi zębami. Recytuje wiersz pt. "Zęby" B. Formy. Można pominąć recytację wiersza zadając pytania w oparciu o ilustracje.

Zęby

Śmieje się wesoło
na obrazku Ewa.
Wie, że do dentysty
często chodzić trzeba.

Piękne białe zęby
wszystkim pokazuje.
Codziennie dokładnie
szczotką je szoruje.

Obok widać Radka.
Chociaż się uśmiecha
lecz na swoje zęby
bez przerwy narzeka.

Zęby ma dziurawe,
ręką twarz zasłania.
Odwiedzić dentystę
musi bez gadania.

7. Nauczycielka nawiązując do powyższego tekstu lub treści ilustracji zadaje dzieciom pytania:
- Kogo widać na obrazku?
- Co robi Ewa?
- Dlaczego jej zęby są białe?
- Jak Ewa dba o swoje zęby?
- Jakie zęby ma Radek?
- Co robi Radek, kiedy się uśmiecha?
- Co Radek musi koniecznie zrobić?
8.Nauczycielka trzyma w ręku dwa emblematy /twarz wesoła i smutna/. Kiedy unosi w górę emblemat z twarzą uśmiechniętą, dzieci w rytmie dowolnego akompaniamentu poruszają się w różnych kierunkach po sali. Kiedy emblemat zostaje zmieniony, dzieci tworzą koło, opuszczają głowy. Trzymając się za twarze /"ból zębów"/, powoli maszerują jedno za drugim.

9. Nauczycielka na przykładzie modelu zęba oraz szczoteczki do zębów demonstruje sposób czyszczenia zębów. Wyjaśnia dlaczego szczoteczka o zużytym, zniszczonym włosiu nie czyści dokładnie. Następnie wszystkie dzieci udają się do łazienki w celu umycia zębów.

10. Po zakończeniu zajęcia nauczycielka stawia obok modelu zęba zdrowego twarz uśmiechniętą, obok modelu zęba chorego - twarz smutną.
11. Dzieci zajmują miejsca przy stoliczkach. Na pokrytych farbami kartkach rysują kredkami świecowymi szczoteczki do zębów. Kartki należy pokryć farbą na wcześniejszych zajęciach.

Zakończenie zajęcia -uporządkowanie sali.

W krainie czystości
Temat : Zdobywamy order czyściocha

CELE:

METODY :

Metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu,
Metody aktywizujące,
Metoda utrwalania porządnych zachowań i przyzwyczajeń prozdrowotnych.

FORMY AKTYWNOŚCI DZIECKA:

POMOCE : odznaki Order czyściocha, 2 obręcze, ilustracja przedstawiająca łazienkę (puzzle), warzywa, owoce, zagadki w kopertach, wyrazy "tak”"nie”, kolorowe nakrywki, ilustracje o czystości, kredki, kartki papieru;

OCZEKIWANE REZULTATY AKTYWNOŚCI

Podniesienie świadomości dzieci i rodziców na temat, co należy robić, aby żyć higienicznie i zdrowo;
Dokładniejsze poznanie wybranych środków czystości oraz ich właściwości;
Wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem;
Zintegrowanie grupy poprzez aktywną współpracę.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Powitanie.
    Dzieci razem z nauczycielką witają przybyłych gości.

  2. Zabawa integracyjna : Iskierka przyjaźni
    Uczestnicy zabawy ustawiają się w kręgu. Nauczycielka, która włącza się do kręgu, wyjaśnia, jak będzie przebiegać zabawa. Informuje, że wszyscy kolejno przekażą sobie "iskierkę przyjaźni" poprzez uścisk dłoni. Gdy "iskierka" obiegnie krąg i wróci do punktu wyjścia, osoba, która rozpoczęła zabawę, powie: "Płonę wielką przyjaźnią".
    Nauczycielka rozpoczyna zabawę, recytując:
    "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.”
    Zabawa toczy się zgodnie z instrukcją.

  3. Wypowiedzi dzieci na temat - Jak dbam o czystość swojego ciała? na podstawie własnych doświadczeń.

  • Burza mózgów- co to znaczy być zdrowym?

  • Nauczyciel zaprasza dzieci i rodziców do krainy czystości. Aby dostać order czyściocha należy wykonać kilka zadań.

      1. układanie puzzli.
             Dzieci przechodzą do stolików ,na których leżą: klej, koperty z pociętymi częściami ilustracji łazienki i kartka z bloku

        • Ułóż obrazek z pociętych części.

        • Jeśli poprawnie wykonałeś pracę, przyklej elementy na kartkę z bloku.

        • Nazwij przedmioty widoczne na obrazku.

        • Skreśl te, które nie są potrzebne do utrzymania higieny osobistej.-

    1. Zagadki słowne: Co to jest i do czego służy?

  • Układanie z kolorowych nakrywek schematu głoskowego wybranego wyrazu woda, mydło, pasta, szczotka

  • Zabawa muzyczno -ruchowa -"Myjemy się”
    Dzieci poruszają się zgodnie z akompaniamentem .W czasie przerwy w muzyce nauczyciel wymienia części ciała, a dzieci naśladują ich mycie.

  • Zabawa dydaktyczna " Tak czy Nie"
    (używanie wyrazów tak ,nie przy odpowiednich sytuacjach na obrazkach, ocena postępowania dzieci z ilustracji)
    -Przyjrzyj się rysunkom. Tam, gdzie dziecko postępuje odpowiednio, nalep TAK, a tam, gdzie zachowuje się niewłaściwie, nalep NIE.

  • Zabawa " Zaczarowany woreczek"
    Odgadywanie owoców i warzyw po dotyku - rozmowa na temat racjonalnego odżywiania się i konieczności jedzenia warzyw i owoców, które zawierają witaminy niezbędne człowiekowi dożycia.
    Zwrócenie uwagi na konieczność mycia owoców i warzyw przed spożyciem

  • Zgadywanki
           Na dywanie rozkładamy 2 obręcze, mamy też przygotowane różne przybory toaletowe i inne przedmioty ( mogą to być obrazki). Dzieci za parawanem wybierają jeden przedmiot, opisują jego wygląd lub do czego służy - pozostałe dzieci odgadują nazwę tego przedmiotu i wkładają do odpowiedniej obręczy ( jedna obręcz - przybory toaletowe, druga - pozostałe przedmioty). Dzieci przeliczają sylaby, głoski, wyodrębniają głoski w nagłosie i wygłosie.

  • Praca w grupach. Zabawa z udziałem rodziców.

    GRUPA I - Zabawa w kucharza
    Rodzic i dziecko otrzymują kartkę z poleceniem: "Pamiętając o tym, że pożywienie powinno być urozmaicone, zdrowe i bogate w witaminy pobaw się w kucharza i wymyśl jadłospis na cały dzień. Zaznacz umownym znakiem /np. kropelka wody, szczotka/ kiedy myjesz ręce, kiedy zęby?

    GRUPA II - W krainie czystości
    Namalujcie "Krainę czystości". Ułóżcie kilka krótkich haseł lub rymowanek związanych z higieną, czystością.

  • Prezentowanie prac przez rodziców i dzieci

  • Rozdanie "ORDERÓW CZYŚCIOCHA” dzieciom przez panią higienistkę szkolną.

  • Anna Sabuda

    Scenariusz zajęć 5 latki

    Temat: „Czyścioszki ” ( rozmowa inspirowana piosenką R. Pisarskiego
    „ Tak czy nie ”)

    Cel ogólny :

    Cele operacyjne : ( dziecko …)

    Środki wspomagające działania :

    przybory toaletowe, obrazki ilustrujące treść piosenki, pianino, tamburyno, koperta z pociętym obrazkiem dla każdego dziecka, klej, kartki.

    P r z e b i e g z a j ę c i a

    - „Tak czy nie ” - słuchanie piosenki przy akompaniamencie pianina

    1. Kiedy ktoś ma brudne ręce
      i rękami tymi je
      czy powiecie, że to zdrowo,
      moi drodzy ? Bo ja - nie.

    2. Kiedy ktoś nie myje zębów,
      szczotki, proszku ani tknie.
      A potem go zęby bolą.
      Czy wam żal go ? Bo mnie - nie.

    3. Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka,
      płacząc, ze mu włosy rwie.
      czy go za to pochwalicie,
      moi drodzy ? Bo ja - nie.

    4. Komu woda, mydło, szczotka
      niepotrzebne i nie smak,
      czy nazwiecie go brudasem,
      moi drodzy ? Bo ja - tak.

    - Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki przy pomocy obrazków. Wyliczanie przedmiotów potrzebnych do utrzymania czystości osobistej. Wypowiadanie się na temat częstotliwości mycia rąk i skutków nie dbania o higienę osobistą.

    - „ Czyścioszek ” - inscenizacja ruchowa znanej przez dzieci piosenki przy akompaniamencie pianina.

    1. Moja buzia okrąglutka,
      grzywa czarna, bardzo krótka,
      szyję czystą także mam,
      bo o czystość zawsze dbam.

    Refren Woda z kranu kap, kap, kap.
    Myję rączki ciap, ciap, ciap.
    Woda z kranu ciur, ciur, ciur.
    Myję szyję szur, szur, szur.

    2. Mam fartuszek granatowy,
    kołnierz czysty, koronkowy.
    Czystą chustkę także mam,
    bo o czystość zawsze dbam.

    - „ Tajemniczy worek ” - zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie po dotyku przedmiotów potrzebnych do utrzymania higieny osobistej. Dzieci po dotyku rozpoznają przedmioty zgromadzone w worku, wyciągają, nazywają je, mówią do czego dany przedmiot służy i układają na stoliku pod tablicą.

    - „W łazience ” - rozwiązywanie zagadek. Wyodrębnianie głoski w nagłosie.

    1. Służy do picia, służy do mycia.
    Bez niej na ziemi nie byłoby życia ( woda )

    2. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,
    a brudne rączki w czyste zamieni ( mydło )

    3. Jest biała, siedzi w tubie,
    zęby nią czyścić lubię ( pasta do zębów )

    4. Duży lub mały jest w każdej łazience.
    Kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce. ( ręcznik )

    5. Bywa w ramach lub bez ramy,
    często w nim się przeglądamy.
    Ono zawsze powie szczerze,
    Czy wyglądasz jak należy. ( lustro )

    - „ Dbamy o czystość ” - zabawa ruchowa.

    - Dzieci swobodnie biegają w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce i na hasło nauczycielki

    np. czeszemy włosy - dzieci zatrzymują się i ruchem ręki naśladują czesanie włosów. Zabawę powtarzamy trzy lub cztery razy wywołując za każdym razem inne hasło.

    - Praca indywidualna przy stolikach:

    Każde dziecko ma w kopercie pocięty na sześć części obrazek, który powinien złożyć w całość bez wzoru.

    - Ułóż obrazek i przyklej go na kartkę.

    - Odszukaj wszystkie przybory potrzebne do utrzymania higieny osobistej jakie znajdują się na twoim obrazku, otocz je pętlą i policz ile ich jest.

    - Nazwij te przedmioty i powiedz, co słyszysz na początku ich nazw.

    mgr Irena Wolny

    Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klas 0 - I pod hasłem :
    „ Zdrowy styl życia - mam czyste i zdrowe zęby”

    SPOTKANIE INTEGRACYJNO-EDUKACYJNE Z UDZIAŁEM PIELĘGNIARKI

    CELE OGÓLNE

    - Poznanie przez dzieci specyfiki pracy w Służbie Zdrowia

    - Poznanie podstawowych sposobów dbania o swoje zdrowie

    - Integracja uczniów klas 0 - I poprzez pracę w zespole - połączenie rywalizacji z dobrą zabawą

    CELE OPERACYJNE

    Dziecko:

    - Potrafi prawidłowo szczotkować zęby

    - Wyszukuje zdrowe i szkodliwe pokarmy dla zębów

    - Słucha wiersza: „Dbaj o zęby”, inscenizuje ruchem jego treść

    - Śpiewa piosenkę: „Myj zęby”

    - Poznaje podstawowe sposoby dbania o swoje zdrowie

    - Propaguje zdrowy styl życia

    - Jest odpowiedzialne za własny stan zdrowia zębów

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    1. Powitanie - zabawa: ”LUDZIE DO LUDZI”

    2. Prezentacja uczniów klas: 0 - I w zakresie wiedzy, umiejętności, postaw związanych z tematyką zajęć.

    CZĘŚĆ I

    1. Montaż słowno-muzyczny:

    1. „Źródła zdrowia” - prezentacja utworów poetyckich: np. „FRASZKI - CZYŚCIOSZKI”.

    Kąpiel w ciepłej wodzie, co dzień

    Sprzyja zdrowiu i urodzie.

    Kto się chętnie często myje

    Mało cierpi, długo żyje.

    Mamo Twoja córka

    Ma zęby jak wiewiórka.

    Tak córeczko, bo dbasz o nie

    Myj je rano i wieczorem.

    1. PRZEDSTAWIENIE WSZYSTKIM DZIECIOM TOWARZYSZA SPOTKANIA - EKOLUDKA.

    Dziecko: „ Słyszę, że ktoś płacze, zaczekajcie zaraz zobaczę. O, spójrzcie to nasz przyjaciel Ekoludek.

    Ale czemu płacze?

    Zabłąkany Ekoludek: „ Kochane dzieciaki, jestem zrozpaczony. Jak wiecie, bardzo lubię słodycze i wczoraj, gdy dostałem paczkę ulubionych cukierków, to zamiast podzielić się z wami, zjadłem wszystkie i dzisiaj bolą mnie zęby.

    Oj, ojej co ja zrobię?

    Dziecko: Dobrze Ekoludku, że zwróciłeś się do nas bo my dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, jak dbać o zęby.

    NAUKA HASŁA : „ MAM CZYSTE I ZDROWE ZĘBY”

    c) Słuchanie wiersza: „ Dbaj o zęby” - zabawa ruchowa inscenizująca treść wiersza.

    Nim wypadną zęby mleczne

    i wyrosną nowe, stałe,

    o te mleczne dbaj kolego,

    by te stałe były trwałe.

    Wczesnym rankiem i zaraz po kolacji

    Szczotka rusza w mig do akcji.

    Myje zęby oraz je szoruje,

    i bakteriom rozkazuje:

    - Precz! Precz! Precz!

    Szur - szur z góry na dół

    szast - prast w prawo, w lewo,

    skok w bok, krok w tył,

    aby ząbek zdrowy był.

    1. ROZMOWA Z DZIEĆMI NA TEMAT WIERSZA:

    1. POKAZ PRZYBORÓW DO MYCIA ZĘBÓW ORAZ NAUKA PRAWIDŁOWEGO SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW NA MODELU SZCZĘKI.

    1. WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIOSENKI : „MYJ ZĘBY!

    „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda.

    Tak się zaczyna wielka przygoda.

    Myję zęby, bo wiem dobrze o tym.

    Kto ich nie myje , ten ma kłopoty.

    Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

    Ref. … Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, o, o !

    1. WYSZUKIWANIE W GRUPACH PRODUKTÓW, KTÓRE SĄ ZDROWE DLA NASZYCH ZĘBÓW:

    - rozdanie każdemu dziecku indywidualnych pakietów do higieny jamy ustnej.

    CZĘŚĆ II

    POGADANKA PIELĘGNIARKI - zasady służące zachowaniu zdrowia.

    1. Wywiad dzieci z pielęgniarką na temat pracy w służbie zdrowia oraz w związku z tematem zajęć.

    1. Prezentacja uczniów:

    1. Jak zadbać o swoje zdrowie - wypowiedzi na temat historyjek typu: exempla - ficta.

    ROZMOWA

    ZABAWA RUCHOWA

    OPOWIADANIA:

    - Czytanie przez Nauczyciela historyjek.

    Gdy dzieci usłyszą o jakimś zachowaniu niesłużącym ich zdrowiu klasną.

    Przykłady:

    - Zbyszek lubił smak lekarstw, które lekarz dał mu na kaszel. Już był zdrowy, ale otworzył szafkę i sięgnął po butelkę, aby się trochę napić.

    - Był mroźny poranek.

    Rafał spojrzał przez okno i zobaczył jak jego koledzy ślizgają się po podwórku.

    Szybko chwycił kurtkę i wybiegł z domu. Szalik i czapka zostały na wieszaku.

    1. Od kogo, (od czego?) zależy to, czy dzieci będą się dobrze czuły? - zadania praktyczne w zespołach w oparciu o historyjki „exemple - ficta”.

    Rozmowa:

    „ Czy znacie przykłady sytuacji, w których my sami lub inni ludzie mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu”.

    Ćwiczenie:

    Nauczyciel - dzieli uczniów na dwie grupy.

    Każda grupa ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie zawarte w krótkich tekstach czytanych głośno przez nauczyciela.

    Przed rozpoczęciem ćwiczenia Nauczyciel przekazuje grupom 2 plansze ( jedna grupa otrzymuje plansze „My sami” - „Inni ludzie).

    Zadania zawarte w tekstach kierowane są na przemian - raz do jednej i raz do drugiej grupy dzieci.

    Propozycje zadań dla grupy: „ My sami”.

    Dzwoni do Was i zaprasza na wspólną zabawę.

    Czy poszlibyście bawić się do chorego kolegi?

    Propozycje zadań dla grupy: „Inni ludzie”.

    PODSUMOWANIE:

    Po zakończonym ćwiczeniu Nauczyciel przypina na tablicy główne wnioski
    z zajęć:

    Zajęcia kończą się wklejeniem do zeszytu następujących zadań ułożonych z części ( klasa I ).

    KAŻDY CZŁOWIEK / MOŻE SAM BARDZO DUŻO ZROBIĆ, / ABY CZUĆ SIĘ DOBRZE / I ZACHOWAĆ ZDROWIE!

    MUSI TYLKO NAUCZYĆ SIĘ / SAMEMU CHRONIĆ PRZED CHOROBĄ I SZUKAĆ LUDZI, / KTÓRZY POMOGĄ MU BYĆ ZDROWYM!

    POŻEGNANIE!

    Po zakończonych zajęciach uczniowie uczestniczą w zabawie wtajemniczonych i zdobywają stopień: „ Higienista”.

    Higienista:

    Literatura:

    1. Charzyńska - Gula - „ Środowiskowy program wychowania zdrowotnego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej”, Lublin 1977 r.

    2. Kołodziejczyk A., Czernierska E. - „Co kto lubi” - Społeczny Komitet Walki z Gruźlicą i chorobami płuc”, Warszawa 1986 r.

    mgr Eulalia Wildangier


