Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci 5-6 letnich

„Na wiejskim podwórku”

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Chusta animacyjna, samoprzylepne ilustracje konia, psa, krowy, koguta, swinki; tamburyno, 5 pociętych obrazków przedstawiających zwierzęta, cyfry 1-5, małe ilustracje identyczne jak te pocięte, krążki, plastelina

Przebieg zajęć

  1. Powitanie- zabawa ortofoniczna

Dzieci wraz z nauczycielem witają się odgłosami zwierząt wiejskich.

Powitajmy się jak pieski

- hau, hau, hau

Powitajmy się jak kotki

- miau, miau, miau

Powitajmy się jak kózki

- mee, mee, mee

Powitajmy się jak krówki

- muu, muu, muu

Powitajmy się jak kurki

- ko, ko, ko, ko, ko

Powitajmy się jak indyki

- gul, gul, gul

  1. „Wiejskie zwierzątka”- zabawa dydaktyczna

Dzieci zostają podzielone na 5 zespołów. Każdy zespół dostaje pocięty obrazek. Dzieci muszą złożyć obrazek w całość, wziąć z dywanu identyczny obrazek jaki ułożyli ale mniejszy, odgadnąć jakie zwierzątko jest na obrazku, dobrać do obrazka ślady zwierzątka i cyfrę wskazującą ilość zwierzątek na ilustracji.

Następnie nauczyciel prosi dzieci, aby ułożyły obrazki i cyfry rosnąco, czyli od najmniejszej liczby zwierzątek do największej a obok, aby położyły obrazek wskazujący liczbę zwierzątek.

  1. Zabawa ruchowa „ Zwierzątka” z chustą animacyjną.

Dzieci stoją w kole trzymając chustę animacyjną, a na bluzce mają naklejone obrazki przedstawiające różne zwierzęta wiejskie i np. na hasło koniki wchodzą pod chustę dzieci, które mają obrazek konika itp.

  1. Wykonanie pracy plastycznej.

Lepienie z plasteliny zwierzątek wiejskich.

Opracowała mgr Sabina Pawlak