Radosław Zdybek
Konspekt lekcji
Cele główne lekcji:
Temat: Poznajemy zabawy i gry bieżne z piłkami
Umiejętności: potrafi reagowanie w odpowiednio w danej sytuacji, szybko, wolno, nisko, wysoko
Psychomotoryczność: rozwijanie orientacji przez zabawy w klasie
Wiadomości: Rozumienie zasad zabaw i gier
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: piłki siatkowe, koszykowe, lekarskie
Tok Lekcji |
Zadania Szczegółowe |
Dozowanie |
czynosci nauczyciela |
uwagi |
metody i formy |
||
|
I część wstępno - przygotowawcza |
|
|
|
|
||
Organizacja zajęć |
Sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji, Przewietrzenie klasy ,. Przygotowanie do zajęć. |
2' |
Podanie tematu |
Ust. szereg |
pogadanka |
||
zabawa orient - porządkowa |
„Kot jest - kota nie ma” - na sygnał „kota nie ma” dzieci podskakują jak piłeczka. Na hasło „kot” szybko chowają się pod ławki. |
A |
Rozdanie piłek,omówienie zasad |
|
zabawowa |
||
Ćw. RR |
Siad na ławkach. u gięcie pionowe ramion. Krążenie łokciami od przodu ku górze. |
6x |
Pokaz objaśnienie cw |
|
nasladowcza |
||
Ćw. NN |
Sprężynowanie - przysiady między ławkami. Kolana złączone. |
4x |
|
|
|
||
Ćw. T |
Siad na pulpicie ławek. Skłon T w przód, dotknij czołem kolan. |
4x |
|
|
|
||
Ćw. T |
Pierwsze dziecko z piłką w ręku. Wznoszenie RR w górę z piłką w ręku skłon do tyłu - podaj piłkę koledze do tyłu. Ostatni zatrzymuje piłkę w górze. W rzędach obrót w tył do siadu, to samo ćwiczenie. Piłkę podaje ostatni pierwszemu. To samo można bokiem. |
4x |
|
|
|
||
Gra rzutna |
”Rzut do tarczy” - Na wieszakach do ubrań, zawieszamy tarczę z kołami kolorowymi (czerwone koło za 10 pkt., niebieski za 8 pkt. itp.). Dzieci rzucają lotkami do tarcz. Liczymy punkty , kto więcej zdobędzie. |
3x |
Omówienie zabawy |
|
zabawowa |
||
|
II część główna |
|
|
|
|
||
Toczenie w biegu |
„Kto szybciej przetoczy” - ustawienie w rzędach, pierwsza osoba trzyma piłkę, na sygnał toczy piłkę do ściany, zostawia piłkę pod ścianą i biegnie na koniec rzędu, następna osoba wybiega, dobiega do piłki i toczy ją z powrotem w kierunku swego rzędu. itd. |
2x |
Omówienie zabawy,poprawianie błedów |
|
|
||
Przenoszenie w biegu |
„Zanieś i przynieś” w rzędach, dzieci z piłkami lekarskimi mniejszymi lub pikami do koszykówki. Na sygnał pierwsza osoba z rzędu bierze piłkę i przenosi ją do wyznaczonego miejsca, piłka trzymana jest ponad głową, wraca z piłką do swego rzędu przekazuje ja koledze, który wyrusza na trasę biegu z przenoszeniem piłki |
2x |
|
|
|
||
Podrzucanie w biegu |
„Nie trzymaj piłki” - dzieci z piłkami, na sygnał biegają sobie po sali w dowolnym kierunku, podrzucają piłki, nie mogą ich trzymać w rękach, na sygnał siad skrzyżny, piłki na kolankach, ręce w skurczu pionowym |
5' |
|
|
|
||
kozłowanie |
Dzieci ustawione w rzędach, pierwsza osoba z piłką, dzieci kozłują piłkę pomiędzy rozstawionymi na trasie biegu pachołkami. Wracają przekazują piłkę i przechodzą na koniec kolejki. |
2-3 x |
|
|
|
||
Tor przeszkód |
Wszystkie dzieci na ławeczkach. Jedno ustawione na początku toru, który obejmuje wszystkie elementy, które były dziś ćwiczone. Na sygnał dziecko kozłuje piłkę slalomem, między 4 pachołkami, potem przenosi piłkę do wyznaczonego miejsca, gdzie zaczyna ją toczyć, toczy do wyznaczonego miejsca z którego zaczyna piłkę podrzucać do mety. Mierzymy czas osobno dla dziewczynek i chłopców - wyłonienie zwycięzcy. |
10' |
|
|
|
||
|
III część końcowa |
|
|
|
|
||
Uspokojenie organizmu |
Spacer po sali, na palcach i na całych stopach z głębokimi wdechami i wydechami wspomaganymi praca ramion. |
3' |
|
Dookoła sali |
|
||
Zakończenie lekcji |
Podsumowanie zajęć, zbiórka, pożegnanie, uprzątnięcie sali. |
2' |
Omówienie lekcji |
Ust w dwuszeregu |
pogadanka |