Skawina 30.10.2008
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.
Prowadząca: Magda Babiuch
Temat kompleksowy: Jestem ostrożny.
Temat dnia: Poznajemy znaki drogowe.
Cel ogólny: Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
Cele operacyjne dziecka:
- uważnie słucha wiersza, odpowiada na proste pytania dotyczące treści,
- wie do czego służy sygnalizator świetlny,
- prawidłowo nazywa kolory,
- potrafi wraz z nauczycielką powiedzieć wiersz,
- prawidłowo trzyma nożyczki,
- samodzielnie wycina sylwetę sygnalizatora,
- zna kolory: czerwony, pomarańczowy, zielony.
- potrafi samodzielnie rysować po kropkach,
- prawidłowo trzyma kredkę,
Metody:
Słowna,
Czynna,
Oglądowa,
Formy:
indywidualna,
grupowa,
Środki dydaktyczne:
Elementy z zestawu „Autochodzik”, sylwety sygnalizatora, kolorowe kredki, plastelina, zakrętki plastikowe, samochody do kolorowania,
Przebieg zajęć
1. Ilustrowany wiersz „Światła na skrzyżowaniu”
Omówienie wiersza, odpowiedzi na pytania nauczycielki. Nauka wiersza.
2. Zapoznanie się z sygnalizatorem świetlnym pomoc z zestawu „Autochodzik”.
Zapoznanie dzieci z podstawowymi znakami - pomoc z zestawu „Autochodzik”.
3. Rozluźnienie i relaks przed pracą plastyczną - ćwiczenia rąk.
Dzieci siedzą przy stolikach, polecenia nauczyciela:
oprzeć łokcie na stoliku, złożyć ręce i lekko je o siebie pocierać,
w tej samej pozycji zacisnąć jedną pięść, skupić i następnie rozluźnić, to samo wykonać drugą dłonią oraz obiema rękami jednocześnie,
otworzyć ręce, skierować wnętrze dłoni do siebie, wyprostować palce rozcapierzając je, rozluźnić i opuścić ręce,
ruszać palcami, ramiona luźno opuszczone wzdłuż ciała,
(powtórzyć 2 razy - nauczycielka ćwiczy razem z dziećmi).
4. „Sygnalizator”. Wykonanie sygnalizatora świetlnego.
Wycinanie sylwety sygnalizatora, naklejanie i kolorowanie świateł wykorzystanie koloru: czerwonego, pomarańczowego oraz zielonego. Wyklejenie podstawki na sygnalizator plasteliną.
5. „Samochód” - dokończenie rysunku po kropkach, kolorowanie kredkami świecowymi oraz ołówkowymi.