SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
opracowanie: Ewa Pomykacz Szkoła Podstawowa w Zgłobicach
Barbara Smorczewska Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie
Krąg tematyczny: Zbliżają się wakacje.
Temat dnia: Podróżujemy pociągiem.
Edukacja polonistyczna: Słuchanie wiersza pt. „ Lokomotywa”. Rozmowa na temat treści wiersza. Wielka litera w nazwach miejscowości, rzek i krain geograficznych. Utrwalenie wiadomości o rzeczownikach i czasownikach. Wyrazy dźwiękonaśladowcze ( bez podawania terminu).
Edukacja społeczno - przyrodnicza:
Rodzaje pociągów i lokomotyw. Różnorodne wykorzystanie kolei. Bezpieczeństwo w czasie podróży.
Edukacja matematyczna:
Utrwalenie działań w zakresie 20. Odczytywanie pełnych godzin na zegarze.
Edukacja plastyczno - techniczna:
Przedstawienie sytuacji przestrzennych z uwzględnieniem położenia i oddalenia. Rysunek kredkami.
Edukacja motoryczno - ruchowa;
Reagowanie na sygnały. Zabawa ruchowa „ Podróż pociągiem przez różne regiony Polski”.
Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci z lekturą „ Lokomotywa” J. Tuwima
-zapoznanie ze środkami komunikacji - kolej
-utrwalenie wiadomości o różnych regionach Polski
Cele operacyjne:
-rozpoznaje w tekście rzeczowniki i czasowniki
-redaguje ustne odpowiedzi na pytania
-zna rodzaje pociągów i lokomotyw
-umie zachować się w środkach transportu
-liczy w zakresie 20
-potrafi odczytać pełną godzinę na zegarze
-rozumie sens spędzania wolnego czasu na powietrzu
Metody:
-oparte na słowie: rozmowa, recytacja
-oparta na działaniu: drama, działalność praktyczna
Formy:
-zbiorowa jednolita
-indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
1.Układanie z rozsypanki sylabowej kilku tytułów wierszy Juliana Tuwima np.Abecadło, Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Bambo, Dyzio Marzyciel, Figielek. ( Należy przygotować te tytuły, które dzieci poznały wcześniej.)
2. Wspólne odczytanie napisów, zwrócenie uwagi na zapis tytułów wielką literą. Przypomnienie imienia i nazwiska autora utworów.
3. Słuchanie nagrania odgłosu jadącego pociągu. Poproszenie ucznia o pozostawienie na tablicy tytułu pasującego do nagrania.
4. Recytacja wiersza przez nauczyciela wraz z prezentacją ilustracji do tekstu.
5. Zadawanie przez nauczyciela pytań dotyczących treści wiersza:
Jakie krajobrazy można było zobaczyć podczas jazdy pociągiem? (można wykorzystać ilustracje pokazywane podczas prezentacji wiersza)
Gdzie stała lokomotywa?
Co to jest stacja kolejowa? ( można odnieść się do wcześniej odbytej wycieczki na stację)
Do czego służy lokomotywa?
6. Pokaz ilustracji lokomotywy parowej. Krótki opis: maszyna zbudowana ze stali, duża, czarna. Wymienienie poszczególnych elementów: komin, koła połączone z tłokami, kabina dla maszynisty. Porównanie z opisem w wierszu - „...wielka, ogromna i pot z niej spływa - tłusta oliwa”
7. Omówienie zasady działania maszyny na podstawie wiersza i ilustracji.
Przypomnienie fragmentu - „...żar z rozgrzanego jej brzucha bucha”. Próba wyjaśnienia przez dzieci, że „ brzuch” to kocioł z paleniskiem, który służy do wytwarzania pary.
Wyszukanie we wcześniej zaznaczonym przez nauczyciela fragmencie zdania dotyczącego roli pary w poruszaniu się maszyny: „To para gorąca rurami do tłoków, a tłoki kołami ruszają z dwóch boków”.
8. Zabawa ruchowa.
Dzieci stają w rzędzie, kładą ręce na ramionach kolegi tworząc pociąg. Nauczyciel staje z przodu jako maszynista. Prowadząc pociąg recytuje fragmenty wiersza - lokomotywa stoi
i sapie, dyszy i dmucha (wykorzystanie wyrazów dźwiękonaśladowczych „buch, puff, uff”),
a później rusza „najpierw powoli jak żółw ociężale (...) po szynach ospale”(dzieci zdejmują ręce z ramion i wraz z prowadzącym naśladują ruch tłoków), a potem mknie zwinnie i szybko „ jak gdyby to była piłeczka nie stal”. Uczniowie dostosowują się do tempa recytacji.
9. Pokaz lokomotyw; elektrycznej i spalinowej. Porównanie maszyn z lokomotywą parową.
Zwrócenie uwagi, że lokomotywa elektryczna nie zanieczyszcza powietrza.
10. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „ Co było w wagonach?” w oparciu o ilustracje i tekst. Pokaz zdjęć lub ilustracji wagonu towarowego i pasażerskiego. Udzielenie przez dzieci odpowiedzi na pytanie „Co można przewozić w wagonach towarowych?”.
11. Zabawa dydaktyczna (podobna do znanej „Jedzie pociąg naładowany......”.: dzieci stają w kole lub szeregu, nauczyciel podaje pierwszemu uczniowi zwój papierowych wagoników, na których są umieszczone pytania lub polecenia np. „Jaki towar przewożony jest w tym wagonie - c......? , Podaj nazwę towaru wiezionego w tym wagonie - ........r”. Poszczególne wagoniki z rozwijanego rulonu trafiają do każdego ucznia, którego zadaniem jest wymyślić nazwę towaru z podaną literą na początku, w środku lub na końcu wyrazu.
12. Powtórzenie wiadomości o rzeczowniku i czasowniku.
Uzupełnienie ćwiczeń w karcie pracy.
Wpisz do jednego z wagoników rzeczowniki, a do drugiego czasowniki.
rusza, jedzie, pociąg, wsiadają, pasażer, wagon, lokomotywa, ciągnie, bilety
Oblicz i pokoloruj. Dorysuj krajobraz.
6 - czerwony 13 - fioletowy
14- żółty 11 - niebieski
20 - zielony
3. Wskaż na zegarze godziny odjazdu pociągu: 17.00, 5.00, 12.00, 8.00, 24.00, 3.00,15.00.
4.Pociąg do Warszawy wyjeżdża z Tarnowa o godzinie 13.00. Jedzie 4 godziny. O której
przyjedzie do stolicy?
13. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat spędzania wolnego czasu podczas wakacji w różnych rejonach Polski.( podczas rozmowy nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy miejscowości, rzek, jezior podanych przez dzieci i zwraca uwagę na wielką literę).
Przeprowadzenie zabawy „Podróż pociągiem przez różne regiony Polski”.(Można podczas zabawy wykorzystać nagranie z odgłosami np. szumu morza, wiatru, śpiewu ptaków, melodię hejnału krakowskiego i krakowiaka.)
Nauczyciel jako konduktor zapowiada stację i komentuje zadania:
Stacja Zakopane! Wchodzimy na szczyt góry i podziwiamy piękny krajobraz. Pamiętamy, żeby w górach chodzić tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych.
Stacja Kraków! Słuchamy hejnału z wieży Mariackiej, tańczymy krakowiaka.
Stacja Warszawa! Wybieramy się na długi spacer ulicami stolicy. Zwiedzamy Stare Miasto, zamek królewski, odpoczywamy w Łazienkach, słuchamy muzyki Chopina.
Stacja Olsztyn! Jesteśmy na Mazurach , w krainie tysiąca jezior, więc odpoczywamy nad
wodą. Zanim wejdziemy do wody, przypominamy sobie o zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas kąpieli. Teraz możemy popływać w jeziorze kraulem, żabką, strzałką lub na łódce i kajaku. Gdy już mamy dość wody, idziemy do lasu. Tam słuchamy śpiewu ptaków, zbieramy poziomki i jagody. Po drodze nie zostawiamy żadnych śmieci.
Stacja Kołobrzeg! Kończymy naszą podróż nad morzem, słuchamy szumu morza,
pływamy, odpoczywamy na piaszczystej plaży.
14. Podsumowanie zajęć.
Środki dydaktyczne do wykorzystania podczas zajęć:
Różne rodzaje lokomotyw:
Lokomotywa parowa
Lokomotywa spalinowa
Lokomotywa elektryczna
Ilustracje do wiersza ( z książeczki do kolorowania)
Jaki towar przewożony jest w wagonie?
b..........
Jaki towar przewożony jest w wagonie?
...s....
Podaj nazwę towaru przewożonego w tym wagonie.
..........a
5 + 8
7 + 6 =
20 -14
17 -11 2341111
17 - 3
0 + 14
5+6
3 + 8 + 9