SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW
- GR. III
Data : 12.03.2014
Temat: Zwierzęta Afryki.
Cele:
Stwarzanie miłej atmosfery
Rozwijanie pomysłowości , twórczości , wyobraźni
Poszerzanie wiedzy o afrykańskich zwierzętach
Wykonywanie prostych ćwiczeń rytmicznych
Integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
Układanie działań matematycznych na liczmanach
Doskonalenie dokonywania analizy sylabowej wyrazów , wyodrębnianie głosek w nagłosie
Pomoce dydaktyczne:
Kolorowy samoprzylepny papier , taśma dwustronna , flamastry , nożyczki , ilustracje afrykańskich zwierząt , obręcze , napisy zwierząt , patyczki , podkładki , muzyka afrykańska , dywanik z napisanymi cyframi 1- 20 , cyfry 1 - 20 , kartki xero , muzyka do opowieści ruchowej : „Samolot”.
Przebieg zajęcia:
Powitanie piosenka : `Wszyscy są - witam Was…”
Wizytówka - wykonanie wizytówki ( dzieci i rodzice) w kształcie egzotycznego owocu.
Podróż samolotem do Afryki - opowieść ruchowa do muzyki.
Zabawa pantomimiczna : „Zwiedzamy dżunglę” -
Dotarliśmy do Afryki , wysiadamy z samolotu i idziemy na ląd po wodzie ( wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku ( lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drog ę , przedzieramy się przez dżunglę ( ruchy rękami na boki). Chodźmy bardzo cicho , by nikogo nie spłoszyć , albo by nas nie usłyszał lew ( idziemy na palcach). Cii! ( dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest . Uciekamy na drzewo ( naśladujemy wspinanie na drzewo). O! Jaka miła małpka - chcesz to się pobawimy. Pomałpujemy tak jak ona ( drapiemy się po plecach , skaczemy na jednej nodze , wydajemy odgłosy małp , iska my się , ito.) Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni , możemy schodzić z drzewa ( naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka , musimy ją przeskoczyć ( duży skok do przodu) , a teraz skaczemy po kamieniach ( małe podskoki). Uwaga! Krokodyl ( naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla) , a tam płynie hipopotam ( naśladujemy rękami pływanie po wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski , musimy tylko przejść obok śpiącego wężą ( dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej). Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcam9i ( dzieci obejmują się) . Na powitanie zaśpiewamy hymn ( dzieci powtarzają za nauczycielką).
O , ale , le
O , beri , tiki , Tonga ,
masa , masa , masa ,
o , balua , balue , baluo!
6. Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami
Nauczycielka pokazuje ilustracje zwierząt
- podział nazw zwierząt na sylaby
- umieszczanie zwierząt w obręczach , zgodnie z liczbą sylab
Umieszczenia nazw zwierząt w obręczach zgodnie z głoską na którą rozpoczyna się ich nazwa - wyodrębnianie głosek w nagłosie
7.Zabawa ruchowa : „Jakie to zwierzę?” - podział dzieci na grupy. Każda z grup wymyśla wspólnie zagadkę ruchową o wybranym zwierzęciu afrykańskim. Odgadują pozostałe grupy.
8.Zabawa : „Dopasuj obrazek” - zadaniem dzieci jest dopasowanie obrazka do napisu np.; małpa , słoń , itp.
9.Zabawa matematyczna: „Małpie zabawy” - ( sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach , układanie działań matematycznych za pomocą liczmanów - patyczków).
10.Zabawa ruchowa : „Murzyński taniec” - dzieci otrzymują ilustracje zwierząta afrykańskich . Tańczą w rytm muzyki afrykańskiej wymieniając się zwierzętami.
11.Zabawa matematyczna : „Polowanie na tygrysa”.
12.Wykonywanie na plecach kolegi masażyków do wiersza : „Płynie rzeczka”.
13.Powrót do Polski samolotem - opowieść ruchowa do muzyki.
14.Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Przygotowała : Anna Mazurkiewicz