5

KONSPEKT KATECHEZY KLASA I

Temat: Jezus czyni nas dziećmi Bożymi w czasie chrztu świętego

Cele:

dydaktyczny - Nauczenie znaku krzyża świętego

- Ukazanie chrztu jako początku życia z Bogiem

pedagogiczny - Budzenie wdzięczności wobec Boga za dar dziecięctwa Bożego

Ogniwa lekcji

Metoda, forma

Środki

Czynności katechety

Czynności ucznia

Modlitwa

Uczniowie wypowiadają prośby

Czynności wstępne

Metoda-słowna

Forma-frontalna

Sprawdzenie obecności.

Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej katechezy.

Uczniowie odpowiadają

Zainteresowanie tematem i celami lekcji

Metoda-słowno- oglądowa

Forma-frontalna

Środki-obraz przedstawiający rodzinę i chrzest

Katecheta pokazuje obraz przedstawiający rodzinę i zadaję pytanie:

Kogo przedstawia ten obraz?

Katecheta pokazuje obraz chrztu

Dlaczego rodzice przynoszą dziecko do domu Bożego i proszą dla niego o chrzest?

Uczniowie przyglądają się i odpowiadają

Uczniowie odpowiadają

Rozwinięcie tematu według planu

Metoda-słowno

Forma-frontalna

Środki-woda, świeca, biała szata

Katecheta opowiada o szczęściu rodziców po urodzeniu się dziecka.

Katecheta rozmawia z uczniami na temat chrztu:

Woda święcona - do czego służy woda święcona?

Biała szata - czego znakiem jest biała szata?

Świeca - kogo znakiem jest świeca?

Katecheta prowadzi modlitwę wyznania wiary

Uczniowie słuchają

Uczniowie włączają się w rozmowę:

- każde z dzieci moczy rękę w wodzie święconej i wykonuje znak krzyża

Uczniowie odmawiają modlitwę „Chwała Ojcu”

Jedno z dzieci zapala świece

Uczniowie odpowiadają wyznając wiarę

Pogłębienie

Metoda- słowna

Forma- frontalna

Środki- tekst modlitwy „Chwała Ojcu”

Katecheta zadaje pytanie: Do czego zobowiązuje nas chrzest?

Katecheta rozdaje uczniom kartki z tekstem modlitwy „Chwała Ojcu” oraz serduszko z napisem „jestem dzieckiem Bożym”

Uczniowie odpowiadają

Uczniowie otrzymują tekst modlitwy i przyklejają serduszka do zeszytu i przyozdabiają

Modlitwa

„Ojcze nasz „