SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I ZESPÓŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY
Prowadzący: Agnieszka Bełdycka
Data 09.09.2010 r.
TEMAT: KNILL - PROGRAM PIERWSZY, ĆWICZENIE ŚWIADOMOSCI WŁASNEGO CIAŁA.
CELE OGÓLNE :
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem;
utrwalenie poznanych nazw części ciała;
rozwijanie poczucia tożsamości;
kształtowanie orientacji w schemacie ciała;
CELE OPERACYJNE
DZIECKO:
dziecko potrafi skupić uwagę na muzyce
potrafi samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela poruszać rękami;
wykonuje przy pomocy nauczyciela bierne ruchy naprzemienne;
uczy się rozpoznawać sytuację poprzez muzykę.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
kaseta magnetofonowa z muzyką „Programy aktywności” M. Ch. Knilla,
materac,
miski z ryżem, kaszą, solą,
klocki, kółka,
gazeta, folia aluminiowa.
Formy:
indywidualnych doświadczeń
Metody:
- Metoda M. I Ch. Knillów,
- elementy masażu metodą Shantali
- zabawy paluszkowe,
- metoda zadaniowa, czynnościowa: zadań stawianych dziecku
CZAS: 20 - 30 minut
PRZEBIEG:
1. Przywitanie się z dziećmi.
Nauczyciel kolejno podchodzi do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki:
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
2 Poinformowanie dziecka o rozpoczęciu ćwiczeń przy muzyce. Powolne rozbieranie dziecka z nazywaniem poszczególnych części ciała.
Włączenie muzyki „Program pierwszy” Knilla.
Przeprowadzenie ćwiczeń przy pomocy nauczyciela wg określonego scenariusza
Kołysanie
Wymachiwanie rękoma
Zginanie i rozprostowanie rąk
Pocieranie dłoni
Zaciskanie i otwieranie dłoni
Ruchy palców
Klaskanie
Głaskanie głowy
Głaskanie policzków
Głaskanie łokci
Głaskanie brzucha
Przewracanie się (padanie)
Relaksacja
Stopniowe ubieranie dziecka.
3. Masaż dłoni przy użyciu oliwki połączony z zabawą paluszkową : „Rodzinka”
Ten pierwszy to nasz dziadziuś,
A obok babunia,
Największy to tatuś,
A przy nim mamunia,
A to jest dziecinka mała,
A to twoja rączka cała,
Wytarcie dłoni w papierowy ręcznik,
4. Odnajdywanie i wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w masach.
Dziecko z pomocą nauczyciela zanurza ręce w ryżu, kaszy, soli i wyjmuje ukryte tam przedmioty - klocki, kółka;
5. Masaż stopy z wykorzystaniem oliwki, wytarcie papierowym ręcznikiem
6. Rozróżnianie stopami materiałów.
Nauczyciel pociera stopy dziecka materiałami szeleszczącymi: gazetą, folią aluminiową.
7. Zakończenie zajęć muzyką relaksacyjną (dziecko leży na materacu i słucha).