Gry i zabawy doskonalące poruszanie się po boisku do piłki siatkowej


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: IV

Liczba uczniów: 12

Temat: Gry i zabawy doskonalące poruszanie się po boisku do piłki siatkowej.

Cele:

1.Umiejętności:

- umiejętność wykonania kroku dostawnego

- uczeń potrafi przyjąć wysoką i niską postawę siatkarską

- uczeń potrafi wykonać krok skrzyżny

2.Motoryczność:

- kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej

- kształtowanie szybkości reakcji

3.Wiadomości:

- znajomość zasad „rzucanki siatkarskiej”

- uczeń wie ilu zawodników gra na boisku do siatkówki

4.Postawy:

- współpraca w zespole

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przyrządy i przybory: szarfy, piłki siatkowe, siatka, pachołki, woreczki, sznur

Prowadzący:

Tok lekcyjny

Nazwa i opis ćwiczenia

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Cześć I- wstępna

1.Zorganizowanie grupy.

Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji.

2'

szarfy

- kontrola stroju uczniów do ćwiczeń, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu

- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarfy

2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz do dokładności, staranności i poprawności wykonywanych zadań ruchowych.

Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.

1,30'

.

3. Rozgrzewka

1 Zabawa ożywiająca:

„Odbicie lustrzane” - nauczyciel staje twarzą do klasy i porusza się w przód i w tył, w prawo i w lewo, poznanymi sposobami. Następnie uczniowie dobierają się w pary i poruszają się po boisku do siatkówki. Jeden pokazuje, drugi naśladuje: krok dostwny, skrzyżny - w różne strony, doskok. Po minucie zmiana pokazującego.

2.Ćwiczenia kształtujące w dwójkach

- uczniowie ustawieni twarzami do siebie, trzymają się za ręce, tułów prosty, wykonują 4 - 6 kroków dostawnych w lewą i prawą stronę

- w siadzie prostym rozkrocznym naprzeciwko siebie, uczniowie trzymają się za ręce, skłony tułowia w przód i w tył do leżenia na plecach

- w siadzie prostym, plecami do siebie, trzymając się za RR wyprostowane w bok, skłony boczne tułowia

- ćwiczenie jw., skręty tułowia w lewą i prawą stronę

- w postawie rozkrocznej ustawieni tyłem do siebie wykonujemy klaśnięcie nad głową w RR współćwiczącego, klaśnięcie dołem, następnie klaśnięcie w bok z lewej i prawej strony

- jeden uczeń znajduje się w siadzie prostym rozkrocznym, drugi wykonuje skoki najpierw przez NN współćwiczącego, następnie dokładamy RR, po chwili zmiana w parach.

- w siadzie prostym, szarfę zaczepiamy o stopy, przejście do leżenia tyłem z jednoczesnym pociągnięciem szarfą stopy za głowę (kołyska)

2'

2'

1'

1'

1'

1'

2'

1,30'

- ustawienie w szeregu

- uczniowie dobierają się w dwójki kolorami szarf

- ustawiają się w rozsypce tak, aby nie przeszkadza sobie podczas ćwiczeń

- nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń

Cześć II- główna

4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

1. Zawodnicy dobrani parami stoją przodem, blisko siebie i trzymają wspólnie piłkę siatkową. Na sygnał, poruszają się bokiem, krokiem dostawnym cały czas trzymając piłkę. Dotykają siatki i wracają w ten sam sposób, gdy przekroczą linię startu, rusza następna para. Wygrywa drużyna, która pierwsza skończy wyścig.

2. Gra jw., z tą różnicą, że uczniowie stają w dwumetrowej odległości od siebie, podczas poruszania się krokiem dostawnym podają sobie piłkę oburącz.

3. Na sygnał pierwszy zawodnik biegnie do siatki, przed którą, przed którą wykonuje doskok, dotyka siatki i wraca tyłem. Następny zawodnik rusza, kiedy zostanie dotknięty poprzez poprzednika.

4. Na sygnał zawodnik porusza się krokiem skrzyżnym w stronę siatki, dotyka jej i tak samo wraca. Dotyka następnego kolegę, co upoważnia go do startu.

5. „Rzucanka siatkarska”

- dwa zespoły 6 - osobowe ustawione po obu stronach siatki. Gra toczy się do zdobycia 15 pkt, z tą różnicą, że zamiast odbić, uczniowie rzucają i chwytają piłkę.

4'

3'

4'

4'

10'

Pachołki, piłki siatkowe, siatka

- uczniowie ustawieni w dwójkach w dwóch rzędach

xx xx

xx xx

xx xx

N

- ustawienie

x x x x

x x x x

x x x x

N

- ustawienie

x x

x x

x x

N

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

- zebranie piłek i pachołków

- nauczyciel objaśnia zasady gry i czuwa nad ich przestrzeganiem

Cześć III - końcowa

5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne

1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe

- w leżeniu przodem, NN wyprostowane i złączone. RR wyprostowane, wyciągnięte w przód i uniesione nad podłogą, w jednej dłoni woreczek z grochem. Przeniesienie RR bokiem nad podłogą w tył, nad biodrami przełożenie woreczka do drugiej ręki a następnie przeniesienie RR w przód i ponowne przełożenie woreczka.

-w marszu dookoła boiska z woreczkiem na głowie, RR w „skrzydełka”, wykonujemy chód na palcach, wewnętrznych krawędziach stóp i zewnętrznych krawędziach stóp

2. Zabawa uspokajająca

„Tworzenie form”

Długi sznur związany zostaje tak, by można było z niego utworzyć duży okrąg. Wszyscy uczestnicy przytrzymują go mocno obiema rękami. Na zawołanie dzieci tworzą: kwadrat, prostokąt owal, trójkąt, gwiazda pięcioramienna, łuk księżyca, koło itd.

30”

1'

1,30'

Woreczki

sznur

- rozdanie woreczków

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, koryguje błędy

- zmiana na sygnał nauczyciela

- na końcu zebranie woreczków

6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć

1'

- ustawienie w dwuszeregu.

- zebranie przyborów

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego.

Pożegnanie

1'


