KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ DLA KLASY I
Temat: Wprowadzenie liter „k”, „K” na podstawie wyrazu podstawowego „kotek”. Pisanie wyrazów z poznanymi literami.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Koncentruje uwagę na czytanym utworze;
- Potrafi dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
- Potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie;
- Zna obraz graficzny liter „k”, „K”;
- Czyta tekst z podręcznika;
Metody pracy: czynne: samodzielne doświadczenia dzieci, zadania stawiane do wykonania; słowne: rozmowa, wiersz, zagadka, polecenia; oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz J. Tuwima „Kotek”, zagadki, białe i kolorowe nakrywki, podręcznik, ilustracje, przedmioty: kotek, oko, kubek, klej, kartki z napisanymi wyrazami, ilustracja kotka, łamigłówka literowa, litery z alfabetu ruchomego, kartki ze śladem litery „k” w liniaturze, karteczki z modelem głoskowym „kotek”
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie zagadki.
2. Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską „k”
- Wykonanie ćwiczenia
- Podanie przez uczniów przykładów wyrazów z głoską „k” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
3. Wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima.
„Kotek”
Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: o!
- Co ci, kotku, co?
- Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: pii...
- Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.
4. Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza: kto jest bohaterem wiersza?
5. Wyodrębnienie wyrazu „kotek” oraz jego analiza i synteza do wprowadzenia litery „k”, „K”.
- Ile głosek słychać w wyrazie „kotek”?
- Powiedzmy ten wyraz głośno.
- Proszę powiedzmy go głoskami.
- Kto ułoży model wyrazu” kotek” z nakrywek.
- Przeczytajcie ten wyraz głośno.
- Które głoski w tym wyrazie już poznaliście?
- Nauczyciel układa wyraz w układzie sylab: ko-tek.
- Odczytajcie.
- Z podziałem, na co przeczytaliście ten wyraz.
6. Przerwa śródlekcyjna - dzieci piszą nogami i rękami poznane dotąd litery.
7. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu: „kotek”. Określenie liczby samogłosek i spółgłosek w tym wyrazie.
8. Pokaz litery „k”, „K” drukowanej i pisanej.
- Wypowiadanie przez uczniów skojarzeń związanych z kształtem liter,
- Odszukanie drukowanych i pisanych liter na suwakach
- Pokaz przedmiotów zawierających w swej nazwie literę „k” z jednoczesnym wieszaniem napisów z nazwami na tablicy (kotek, oko, kubek, klej). Następnie dzieci dzielą wyrazy na głoski i sylaby.
9. Nauka pisania litery „k”, „K” ze zwróceniem uwagi na rozmieszczenie jej w liniaturze.
- Obserwowanie pisanych liter „k”, „K” i porównywanie ich z drukowanymi
- Pokaz i objaśnienie pisania liter najpierw małej, później wielkiej
- Pisanie przez dzieci liter: rysowanie w powietrzu palcem, palcem po ławce, po śladzie na kartce
10. Pisanie liter w ćwiczeniach i zeszytach.
11. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu o pająku.
- Wypowiedzi dzieci na temat tekstu i zdjęcia
- Wyszukiwanie w tekście wyrazów z literą „k”
- Czytanie tekstu przez chętnych uczniów
12. Doskonalenie techniki czytania i pisania. - Wykonanie ćwiczeń w podręczniku