SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
KLASA: III gimnazjum
TEMAT: PODOBIEŃSTWO FIGUR lekcja wprowadzająca
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
wie jak wyglądają wielokąty, potrafi je opisać;
CELE:
Uczeń:
Zna pojęcia:
definicja podobieństwa figur;
definicja skali podobieństwa figur
METODY: podająca, praktyczna (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia poszukujące.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik
karty pracy
ZASADY NAUCZANIA:
zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)
zasada przystępności (stopniowe zwiększanie trudności wprowadzanego materiału)
zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia (uczniowie rozwiązują zadania na tablicy, uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela)
zasada poglądowości (wykorzystanie szablonów przygotowanych przez nauczyciela)
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Sprawdzenie zadania domowego.
Wprowadzenie do lekcji
N: Pokazuje planszę z figurami (załącznik 1) i pyta: Które z figur są podobne?
U: Podają pary figur podobnych.
N: Jakie dwie figury są podobne?
U: Figury, który mają taki sam kształt, a różnią się najwyżej wielkością, mówimy, że są podobne
N: Czy każde dwa odcinki są podobne?
U: Tak, każde dwa odcinki są podobne
N: Czy każde dwie proste są podobne?
U: Tak, każde dwie proste są podobne.
N: Czy każde dwa koła są podobne?
U: Tak, każde dwa koła są podobne.
N: Podaje temat, zapisuje temat do dziennika i na tablicę.
każde dwa wielokąty foremne o tej samej liczbie boków są podobne
każde dwie figury przystające są podobne
skala podobieństwa figur przystających jest równa 1
N: Rozdaje karty pracy (załącznik 2), objaśnia na podstawie przykładów przedstawione powyżej definicje, przykłady figur podobnych oraz konstrukcje figur podobnych.
U: Pod kierunkiem nauczyciela analizują przykłady przedstawione na kartach pracy, zapisują wnioski do zeszytów
N: Wskazuje zadania do rozwiązania (załącznik 3), udziela wskazówek tym, którzy mają problem z samodzielnym rozwiązywaniem zadań
U: Rozwiązują zadania z kart i odkrywają własności. Rozwiązują problemy i przedstawiają wnioski po rozwiązaniu każdego zadania.
Pytania podsumowujące lekcję.
Zadaje i omawia pracę domową
Zad. 1
Czworokąty ABCD i A'B'C'D' są podobne. Boki czworokąta ABCD mają długości 8 cm, 4 cm, 16 cm i 12 cm. Najdłuższy bok czworokąta A'B'C'D' ma długość 20 cm. Jaka jest skala podobieństwa czworokąta A'B'C'D' do czworokąta ABCD? Jakie są długości pozostałych boków czworokąta A'B'C'D'?
Zad. 2
Prostokąt ABCD ma wymiary 1 cm х 2,5 cm
a) jakie wymiary ma prostokąt podobny ABCD w sakli 3
b) jaki obwód ma prostokąt podobny do prostokąta ABCD w skali
Załącznik 1
Załącznik 2
Karta pracy
Przykład 1.
Pięciokąty ABCDE i FGHIK przedstawione na rysunku 1 są podobne natomiast pięciokąty LMNOP i RSTUW przedstawione na rysunku 2 nie są podobne.
Definicja:
Aby sprawdzić, czy dwa wielokąty są podobne, należy zbadać, czy oba wielokąty mają takie same kąty oraz czy stosunek długości boków w jednym wielokącie do długości odpowiednich boków w drugim wielokącie jest zawsze taki sam.
Pięciokąt ABCDE jest podobny do pięciokąta FGHIK, bo
Przykład 2.
Czy prostokąty przedstawione na rysunku 2 są podobne
Pierwszy warunek podobieństwa figur jest spełniony, gdyż, wiemy, że wszystkie kąty każdego prostokąta są podobne. Dokonując pomiaru obliczamy stosunek długości odpowiednich boków prostokątów:
Prostokąty ABCD i EFGH nie są podobne. Obliczamy dodatkowo stosunki długości dwóch boków nierównoległych:
Załącznik 3
Karta pracy 2 - zadania podczas lekcji
Zadanie 1.
Na którym rysunku przedstawiono figury podobne? Zmierz długości odpowiednich odcinków i określ skalę podobieństwa.
a)
b)
c)
Rozwiązanie:
k=
k=
figury nie są podobne
Zadanie 2.
Poniżej podano wymiary kilku prostokątów. W każdym wypadku oblicz stosunek długości krótszego boku do dłuższego boku. Odszukaj pary prostokątów podobnych.
12 cm
9 cm
6 m
12 m
1,5 cm
7,5 cm
15 cm
0,6 m
4 cm
0,8 mm
5,4 m
7,2 m
Rozwiązania:
k=
k=
k=
k=
k=
k=
Pary prostokątów podobnych to a) i f) oraz c) i e)
Zadanie 3.
W jakiej skali kwadrat o boku długości 3,5 cm jest podobny do kwadratu o boku długości 4,5 cm
Rozwiązanie:
k=
Zadanie 4.
Narysowane poniżej czworokąty są podobne:
w jakiej skali większy czworokąt jest podobny do mniejszego
w jakiej skali mniejszy czworokąt jest podobny doi większego
oblicz brakujące długości boków tych czworokątów
Rozwiązania:
k=
k=
|
|
|
24 = 6y
|
4x = 48 |
12z = 144 |
y = 4 |
x = 12 |
z = 12 |
Mniejszy: 3, 6, 9, 12
Większy: 4, 8, 12, 16
Podobieństwo figur oznaczamy symbolem ~
δ
γ
β
ά
mają odpowiednie kąty równe
mają odpowiednie boki proporcjonalne
Dwa wielokąty o równej liczbie boków nazywamy podobnymi jeśli spełniają warunki:
=...itd.
ζ
δ
γ
β
ά
ζ
Liczbę k równą stosunkowi długości któregokolwiek boku wielokąta f' do
długości odpowiedniego boku wielokąta f nazywamy skalą podobieństwa
wielokąta f do f'.
mają odpowiednie kąty równe
mają odpowiednie boki proporcjonalne
Wielokąt f' jest podobny do wielokąta f
e' = 4cm
d' -=4cm
a' = 2cm
c' = 2cm
f'
b' = 4cm
f
e = 2cm
d = 2cm
c = 1cm
b = 2cm
a = 1cm
Jeśli
d
c
b
a
, to prostokąty są podobne.
Dwa prostokąty są podobne, jeżeli stosunek dwóch boków nierównoległych jednego prostokąta jest równy stosunkowi długości dwóch boków nierównoległych drugiego prostokąta.