KONSPEKT LEKCJI NR 32, 34 i 40 .
TEMAT: Doskonalenie poślizgu na grzbiecie.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: poślizg na grzbiecie, różne zabawy w wodzie
2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, wytrzymałość
3.WIADOMOŚCI: wyporność w wodzie
4.AKCENT WYCH.: dyscyplina, przepisy BHP na basenie
KLASA: II b, II a, CH, II a, DZ
MIEJSCE: basen pływacki
CZAS: `45
L.ĆW.:
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: deski pływackie
TOK LEKCJI
|
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
UWAGI ORG.-METOD.
|
1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć |
Wyprowadzenie UU z szatni Zbiórka - sportowe przywitanie Sprawdzenie obecności, strojów sportowych
|
Szereg przed N |
2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji |
Podanie tematu lekcji Omówienie przydatności prawidłowo wykonanej strzałki w pływaniu całym stylem W. |
Ustawienie j.w. |
3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. |
Ćwiczenia na lądzie: „Pajacyki” w miejsc 2. Wymachy RR w górę i w dół z jednoczesnym wspięciem na palce Rozkrok, skłony T w przód z pogłębianiem RR splecione za plecami, przysiady na całych stopach Rozkrok, krążenia bioder J.w., obszerne krążenia T w prawo i w lewo RR splecione nad głową, skłony T w prawo i w lewo NATRYSK Skok do wody na nogi Ćwiczenia w wodzie Berek w wodzie z zamawianką przez zanurzenie głowy w wodzie Ustawienie w kole w środku basenu, najpierw tyłem, potem przodem - chlapanie partnerów wodą Wydechy do wody :
Wyścigi na szerokość basenu:
„Korki w wodzie” „Meduzy” w wodzie
|
x 15 x 10
x 10 x 10 po 5 po 5 po 5 Uwaga nie biegać
2'
1'
10 10
2 szer. 2 szer. 4 4
|
4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw. zdolności twórczych |
Poślizg na piersiach - stajemy do wdechu i odbijamy się ponownie Konkurs na najdłuższy poślizg na piersiach - pojedynczo i zostajemy w miejscu do którego dopłyneliśmy Poślizg na piersiach z pracą NN - stajemy do wdechu Z dużą deską trzymaną na wys. Bioder kładziemy się na grzbiecie Z deską pod głową poślizg na grzbiecie, w miejscu gdzie przestaniemy płynąć wstajemy i odbijamy się ponownie Z deską w RR nad głową, poślizg na grzbiecie Zabawa „Odważni wojownicy” Deska jak w 6, lecz dołączamy pracę NN J.w., lecz bez deski Dowolne zabawy z piłką w wodzie |
UU pływają na szerokość basenu; UU słabsi w miejscu bardziej płytkim
4 szer. x 10
4 szer.
4 szer. W parach naprzeciw siebie - kto dłużej wytrzyma chlapanie partnera 4 szer. 2' |
5.Uspokojenie org. |
1. „Pokaż jak najwięcej pozycji ciała w wodzie w leżeniu” S. |
Rozsypka |
6.Czynności org.-wychowawcze. |
Nie ćwiczący sprzątają deski Ćw. wyjście z basenu i rozsypka przed N Omówienie znaczenia wyporności w wodzie podczas pływania W. Pochwała najlepiej ćwiczących i postawienie ocen |
|
7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym. |
1. Gdzie można ćwiczyć zimą - rozmowa z UU Podstawowe wiadomości o bezpieczeństwie w wodzie W. Pożegnanie grupy i przejście pod natrysk |
Ustawienie j.w. |