SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA 09.XI.2004.
DZIECI 3 -4 LETNIE
TEMAT BLOKU: ,,Mój przyjaciel pies”
TEMAT DNIA: ,, Buda dla psa”
CELE OGÓLNE:
- poznanie charakterystycznych cech zwierząt na przykładzie psa;
- nazywanie wyglądu psa dorosłego i młodego; sposobu poruszania się i odżywiania;
- rozpoznawanie głosu wydawanego przez te zwierzę;
- wprowadzenie pojęcia duży i mały;
- wprowadzenie pojęcia para, utrwalenie liczebników: jeden, dwa;
- zapoznanie z podstawowymi figurami geometrycznymi na podstawie wyglądu budy dla psa tj: koło , kwadrat, trójkąt;
- utrwalenie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt na podstawie zabaw ruchowych;
- usprawnianie palców, rozwijanie wyobraźni poprzez prace plastyczną;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko zna cechy psa;
-dziecko nazywa wygląd psa, zna sposób jego poruszania się oraz odżywiania;
-dziecko rozpoznaje głos jaki wydaje to zwierzątko;
- dziecko sprawnie operuje pojęciami: duży, mały;
-dziecko posługuje się liczebnikami głównymi: jeden, dwa;
- dziecko zna wygląd podstawowych figur geometrycznych;
-dziecko podczas zabawy rozpoznaje poznane figury;
-dziecko prawidłowo wykonuje pracę plastyczną;
METODY:
-słowna: przekazywanie żywym słowem treści związane z tematem;
-oglądowa: obserwacja ilustracji dotyczących tematu;
-czynna: działania dzieci;
- zajęcia praktyczne;
-1-
FORMY:
- zbiorowa;
-zbiorowa zróżnicowana;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- ilustracja psa małego i psa dużego, ilustracja budy dla psa, piosenka ,,Piesek”-, kalendarz muzyczny; klej, blok, papier kolorowy, sylwety figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt; emblematy figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt, stojaki z figurami geometrycznymi.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. 1.Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka zaprasza ich do zabawy muzyczno- ruchowej pt: ,,Piesek”. Zachęca do improwizacji ruchów podczas śpiewania.
Piesek
Biegnie piesek koło pola
Przebiera łapkami,
Chodź tu piesku do przedszkola
I pobaw się z nami;
Hau, hau, hau, hau, hau, hau
Bawić z dziećmi bym się chciał
Hau, hau, hau,
Bawić bym się chciał.
2. Po skończonej zabawie ruchowej nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy graficznej , na której umieszcza postać małego i dużego pieska oraz dwie miseczki i dwie kości dla psa. Zadaje dzieciom pytania.
- Jakie zwierzątko umieściłam na tablicy?
- Wskażcie ,który piesek jest mały, a który duży?
- W czym pieski jedzą?
- Co pieski jedzą?
- Ile misek i kości jest umieszczonych na tablicy?
- W czym pieski mieszkają?
3. Nauczycielka umieszcza na tablicy budę dla psa złożoną z trzech figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt. Zapoznaje dzieci z wyglądem i nazwą tych figur.
-2-
Przedstawia figury geometryczne na podstawie dużych emblematów - każdą z tych figur omawia, po czym buduje z tych figur budę.
Nauczycielka prosi dzieci ,aby wstały z dywanu i zrobiły duże koło po czym prosi aby dzieci odwróciły się w stronę okna. W sali znajdują się trzy okna.
Na każdym z nich nauczycielka powiesiła duże i wyraźne figury geometryczne.
Na pierwszym oknie wiszą koła, na drugim kwadraty, a na trzecim trójkąty.
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy utrwalającej znajomość figur geometrycznych. Dzieci biegają po sali, na hasło: ,, kwadrat” dzieci ustawiają się przy oknie, gdzie wiszą kwadraty; na hasło :,,koło” dzieci ustawiają się przy oknie, gdzie wiszą koła; na hasło: ,,trójkąt” dzieci ustawiają się przy oknie gdzie wiszą trójkąty.
4.Po zabawie nauczycielka ponownie zaprasza dzieci do tablicy tematycznej, na której umieszczona jest postać małego i dużego pieska oraz dwie miseczki i dwie kości dla psa, 2 budy zbudowane z figur geometrycznych. Zadaje dzieciom pytania.
- Jaką budę ma mały piesek?
- Jaką budę ma duży piesek?
-Która kość przeznaczona jest dla dużego psa?
-Jaka miskę ma mały pies?
-Z jakich figur zbudowana jest buda?
-Która buda jest pieska dużego?
-Jaką figurę geometryczną przedstawia wejście do budy?
5.Zaproszenie do zabawy ruchowej pt: ,,Duże i małe pieski”
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Jedna grupa otrzymuje emblematy na szyję z obrazkiem ,,małego psa” - druga grupa- emblematy z obrazkiem ,,dużego psa”. Z boku sali znajdują się obręcze ,,budy”. Na hasło ,,małe pieski na spacer” dzieci ,,małe pieski” czworakują: ,,duże pieski” siedzą w budzie. Na hasło ,,pieski do budy” powracają do obręczy. Analogicznie powtarzają zabawę ,,duże pieski”.
6. Zaproszenie do zabawy muzyczno-ruchowej pt: ,, Tańczące figury”
Dzieci zostają podzielone na trzy grupy ( na szyi mają trójkąty, kwadraty, koła). Tańczą do muzyki, na przerwę zatrzymują się przed stojakami z taką samą figurą, jaka mają na szyi. Czyli do stojaka z figurą przedstawiającą ,,koło''- podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,kołami'';do stojaka z figurą przedstawiającą ,,kwadrat” - podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,kwadratami”; do stojaka z figurą przedstawiającą ,,trójkąt” podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,trójkątami”.
-3-
II.1. Nauczycielka zaprasza dzieci by usiadły na dywanie. Tłumaczy prace jaką za chwile będą miały do wykonania.
,,Buda dla psa” - praca plastyczna z wykorzystaniem kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest przyklejenie na kartkę z bloku budy dla psa z przygotowanych wcześniej trzech elementów tj: figur geometrycznych trójkąt( dach), kwadrat( podstawa budy) ,koło ( wejście do budy).
2. Ocena i wystawa wykonanych prac przez dzieci.
-4-