SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 11.01.2010

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Zimo, pobaw się z nami

Temat dnia: Odwiedziny pani Zimy

Cele operacyjne: dziecko:

- wyodrębnia spośród innych obrazek o tematyce zimowej,

- uzasadnia swój wybór,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,

- doskonali umiejętności przeliczania,

- prawidłowo orientuje się w schemacie ciała,

- rozwija swoje poczucie dynamiki,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: dokonywanie wyboru i uzasadnienie go, swobodna wypowiedź, uczestnictwo w zabawach ruchowych, przeliczanie, aktywność plastyczna.

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie listu, zadawanie pytań, śpiew, pokaz, granie na trójkącie, wydawanie poleceń, instruktaż, nadzór nad wykonywanymi zadaniami, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: list od pani Zimy, obrazki o tematyce zimowej po jednym dla każdego dziecka i kilka z innych pór roku, piosenka „Idzie zima”, sylwety płatków śniegu, trójkąt do grania, nagranie „Cztery pory roku - Zima” Vivaldiego, ilustracje sukni pani Zimy dla każdego dziecka, plastelina.

Przebieg zajęć:

1. Bilet wstępu do Krainy Zimy

Nauczycielka czyta list od pani Zimy:

„Witam was drogie dzieci. Jestem Zima. Panuję na świecie i wiem, że lubicie mnie za śnieg na bałwanki, za narty i sanki, za lód na ślizganie, za śladów w śniegu odbijanie. Dzisiaj zapraszam was do mojej krainy, ale nie na dworze, a w waszej sali, w przedszkolu. Do mojej krainy wejdziecie, gdy bilet do niej odnajdziecie. Biletem będzie zimowy obrazek, kto go odnajdzie i pokaże ten w moje progi wejść może, temu krainę swoją otworzę”.

Dzieci podchodzą do stolika, gdzie leżą obrazki, szukają tego, który pasuje do zimy, każde pokazuje obrazek i mówi, co jest na nim „zimowego” - wchodzi do Krainy Zimy.

2. Układanie listy atrybutów „Zima jest ...”

3. Zabawa ruchowa do piosenki „Idzie zima” (wg Moje 3 i 4 latka. Scenariusze zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci)

1. Idzie zima, pani zima - idą po obwodzie koła trzymając się za ręce

Nic jej chyba nie zatrzyma.

Białym śnieżkiem sypie wkoło, - zatrzymują się, wolno obracają w miejscu, naśladują

Żeby było nam wesoło. palcami spadające płatki śniegu

Ref: Hu, hu, ha, hu, hu, ha - wytupują nogami rytm piosenki

Śnieżnych zabaw nadszedł czas - wyklaskują rytm piosenki

2. Idzie zima, pani zima - jak w zwrotce pierwszej

Lodem wszystkie rzeki ścina.

Drzewa i dachy maluje, - ruchami dłoni naśladują malowanie farbami

Białej farby nie żałuje.

4. Zabawa ruchowo-dydaktyczna „Płatki śniegu”

Puszczamy nagranie „Zima” Vivaldiego i zapraszamy dzieci do tańca płatków śniegu na wietrze. W trakcie zabawy rozsypujemy po dywanie sylwety płatków śniegu. Gdy dzieci usłyszą dźwięk trójkąta zbierają jeden płatek. Na zakończenie liczymy wspólnie uzbierane śnieżynki.

Następnie dzieci dobierają się w pary i układają sylwetę śniegowej gwiazdki w odniesieniu do kolegi, np.: na jego głowie, za plecami, pod nogą.

Na zakończenie każdy kładzie sobie płatek na dłoni i dmucha w niego.

5. Improwizacja ruchowa „Taniec śnieżynek”(wg Konspekty zajęć rytmiczno-muzycznych dla gr. 3-4 latków)

Podczas zabawy dzieci ponownie naśladują taniec śnieżynek, lecz będzie on polegał na kształtowaniu poczucia dynamiki. Nim śnieżynki spadną na ziemię, muszą odbyć magiczny taniec. Włączamy nagranie, a dzieci poruszają się po całej sali, pokazując wymyślone przez siebie ruchy. Gdy muzyka cichnie, śnieżynki opadają powolutku na ziemię, a gdy staje się głośniejsza podnoszą się i znowu wirują w swoim magicznym tańcu.

6. Ćwiczenie plastyczne „Suknia dla pani Zimy”

Wyklejanie białą plasteliną śniegowych gwiazdek na niebieskiej sukni pani Zimy.