KONSPEKT ZAJĘCIA DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Temat Zajęcia : „List od pana Bobra”- zabawa
badawcza, rozwijanie słuchu fonematycznego
Cele operacyjne:
- dziecko wyjaśnia znaczenie wody dla zwierząt
dziecko przewiduje efekt doświadczenia
dziecko wyjaśnia znaczenie słowa- filtr
dziecko wymienia sposoby zapobiegania zanieczyszczeniu wód
dziecko wyszukuje różnice między ilustracjami
dziecko wyodrębnia pierwsza głoskę w wyrazie
dziecko naśladuje odgłosy
Pomoce:
historyjka obrazkowa w oparciu o opowiadanie J. M. Siatkiewicza „Straszna nora- List od pana Bobra”
kaseta z nagraniem
słoiczki, filtry do kawy, gaza, wata, gumki
zanieczyszczona woda
ilustracje do zabaw z głoskami
karty do indywidualnej pracy
Metody :
- słowne- rozmowa, zagadki, opowiadanie, historyjka obrazkowa
- percepcyjne- pokaz
- czynne- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Przebieg zajęcia
Przekazanie przez panią salową paczki dla dzieci.
Nauczycielka otwiera paczkę, wyjmuje słoik z brudną wodą i list.
Odczytuje list:
Drogie dzieci, jesteście na pewno zaskoczone i zaciekawione, kto mógłby przysłać do Was tę dziwną paczkę. Zaraz wszystkiego się dowiecie...”
Nauczycielka przypina na tablicy pierwszy obrazek (w trakcie czytania z magnetofonu słychać szum, plusk strumyka).
„Nazywam się Kastor. Jestem bobrem i mieszkam z rodziną i przyjaciółmi nad malowniczą Wiklinową Zatoką. Do tej pory żyliśmy tutaj szczęśliwie, w czystej wodzie zatoki chętnie pływałem, ja Kastor i moje dzieci, żabka Kumka, raki i ryby. Żyliśmy w zgodzie wśród zielonych łąk, słuchaliśmy śpiewu ptaków i szumu drzew. Ale oto stała się rzecz straszna.....” (muzyka cichnie).
4. Nauczycielka odsłania następny obrazek.
„Pewnego dnia na brzegu Wiklinowej Zatoki pojawiła się rura. Z tej rury wprost do zatoki wypłynęła czarna, tłusta, nieprzyjemnie pachnąca woda. Nasze śliczne futerka pokryło dziwne, tłuste błoto. Wszystkie raki, które żyły sobie szczęśliwie na dnie rzeki, zaczęły uciekać w górę rzeki. Jesteśmy bardzo zrozpaczeni i przerażeni. Nie mamy gdzie się chronić i musimy opuścić nasz dom- Wiklinową Zatokę, bo inaczej tu zginiemy.
W tym słoiku przysyłam Wam brudną wodę z naszej Zatoki. Popatrzcie, jaka jest ta woda i co w niej pływa. Drogie przedszkolaki, pomóżcie nam! Poradźcie, co można zrobić, jak oczyścić wodę , aby uratować naszą Zatokę. Nie chcemy jej opuszczać, chcemy tu dalej szczęśliwie żyć. Wierzymy, że nam pomożecie, bo jesteśmy Waszymi przyjaciółmi i kochacie wszystkie zwierzęta, rośliny i całą przyrodę. Za dobre rady i pomoc przesyłamy Wam znaczki „Przyjaciele przyrody”.
5. Rozmowa na temat tego co wydarzyło się w Wiklinowej Zatoce.
- Jakie są skutki zanieczyszczenia wody?
Jak zapobiega się zanieczyszczeniu wód? (przepisy władz o ochronie wód, zmniejszenie masy ścieków doprowadzanych do rzek i jezior, oczyszczalnie ścieków, w niektórych fabrykach wprowadza się obiegi zamknięte wody).
Jak można pomóc mieszkańcom zatoki?
Co trzeba byłoby zrobić z wodą? (wyjaśnienie znaczenia słowa- filtr).
Obserwacja wody przesłanej przez bobra- określanie jej koloru, zapachu, zanieczyszczeń w niej pływających
6. Zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci są kroplami wody i tańczą wyrażając
ruchem zmiany tempa i dynamiki słuchanej melodii.
7. Zabawy rozwijające słuch fonematyczny:
podział wyrazów na głoski: Kastor, żaba, motyl, ryba
wyszukiwanie obrazków, w których nazwie znajduje się określona głoska
łączenie w pary obrazków zaczynających się na tę samą głoskę
- rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów słyszanych z kasety (żaby, ryby, ważki)
8. Nauczycielka przypomina dzieciom o prośbie Kastora. Dzieci przechodzą do stolików, każde z nich ma przygotowany „filtr” do wody. Jest to słoik z włożonym papierowym filtrem do kawy lub z gazą umocowaną gumką do otworu słoika. Dzieci przelewają brudną wodę przez „filtry”, obserwują wynik swojego doświadczenia i wyciągają wnioski z przeprowadzonych badań.
9. Nauczycielka wręcza każdemu dziecku zielony znaczek z uśmiechniętą buzią.
http://ipe.pl/archiwum/+/html/prace/malinos/program_edukacji_ekologicznej.htm
Program edukacji ekologicznej opracowany dla Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie.
opracowały:
mgr Ewa Malinoś i mgr Wioletta Oko
Realizując program ścieżki ekologicznej nauczyciele kształtują u uczniów umiejętności, postawy i zachowania mające na celu zrozumienie świata przyrody oraz problemu środowiska regionu i kraju.
Zajęcia prowadzone są metodami interaktywnymi, które nie tylko pogłębiają wiedzę uczniów, ale uczą podejmowania decyzji i działań na rzecz środowiska naturalnego.
Uczniowie wszystkich klas aktywnie uczestniczą w akcjach sprzątania świata i konkursach przyrodniczych organizowanych przez środowiska szkoły i regionu.
Wybrane elementy ścieżki ekologicznej realizowane są w nauczaniu zintegrowanym.
Do programu załączono przykładowe konspekty zajęć oraz tematykę i regulaminy organizowanych konkursów.
ŚCIEŻKA EKOLOGICZNA W KLASACH I V- VI
CELE EDUKACYJNE.
1. Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego człowieka.
2. Dostrzeganie niekorzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku.
3. Określenie sposobu zapobiegania tym zmianom.
4. Dostrzeganie korzystnych zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu.
5. Umożliwienie sformułowania własnych projektów rozwoju, korzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku.
ZADANIA SZKOŁY.
1. Ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka.
2. Przedstawienie mechanizmów i skutków niepożądanych zmian.
3. Kształtowanie postawy proekologicznej ze szczególnym uwrażliwieniem
na środowisko lokalne.
4. Ukazanie uczniom możliwości wpływania na procesy planowania i realizacji zmian w najbliższym otoczeniu. Wstęp do procesów demokratycznego podejmowania decyzji dotyczących społeczności lokalnej.
OSIĄGNIĘCIA UCZNIA.
1. Umiejętność prowadzenia obserwacji w najbliższej okolicy.
2. Zdolność samodzielnego wskazania pozytywnych i negatywnych aspektów integracji człowieka ze środowiskiem.
3. Planowanie i podejmowanie działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu oraz próby wypracowania własnej, ekologicznej strategii życiowej ucznia.
4. Umiejętność właściwego zachowania się w miejscach publicznych, zgodnie
z zasadami przyjaznych relacji ze środowiskiem.
5. Zdolność analizowania uzyskiwanych wyników pod względem zależności przyczynowo-skutkowych czyli umiejętność wyciągania wniosków.
ZAKRES TREŚCI EDUKACYJNYCH.
CZĘŚĆ I.
Wpływ codziennych zachowań człowieka na stan środowiska naturalnego.
I. Gospodarowanie wodą w skali globalnej oraz ocena zasobów wodnych w najbliższej okolicy.
1. Znaczenie wody w życiu codziennym człowieka.
a. Porównywanie pod względem zużycia wody społeczeństw będących
na różnych poziomach cywilizacyjnych (klasowy konkurs na esej historyczny, prezentacja prac).
b. Kulturowe i klimatyczne wyznaczniki zużycia wody (dyskusja).
c. Stan zasobów wody na Ziemi. Obieg wody w atmosferze (praca z mapą, analiza rycin).
d. Stan czystości wód w Polsce (konfrontacja różnych źródeł).
e. Rozpoznanie najbliższych zasobów wodnych i badanie ich czystości (wycieczka, sporządzenie mapki, ćwiczenia laboratoryjne - omówienie wyników).
2. Kultura korzystania z zasobów wodnych.
a. Od kranu do źródła - droga wody do naszych mieszkań (pogadanka, dyskusja).
b. Źródła zanieczyszczenia wody (praca w grupach z wykorzystaniem literatury fachowej).
c. Poszukiwanie lokalnych źródeł zanieczyszczeń (zajęcia terenowe).
d. Niewłaściwe korzystanie z wody w domu i w szkole (ankieta, „burza mózgów”).
e. Możliwości zmniejszenia zanieczyszczeń zasobów wodnych (dyskusja, „fabryka pomysłów”).
f. Zaplanowanie przez uczniów i zrealizowanie działań mogących przyczynić się do poprawy czystości wód lokalnych (praca w grupach - redagowanie petycji, malowanie plakatów o treści ekologicznej, porządkowanie terenu wokół zbiornika wodnego lub w pobliżu cieku wodnego w najbliższej okolicy).
II. Sprawa wywozu śmieci.
1. Źródła i rodzaje śmieci (praca w grupach - dzielenie się obserwacjami z domu).
2. Sposoby składowania śmieci.
a. Komunalne wysypisko śmieci - problem lokalizacji i rekultywacji terenów wysypiska (dyskusja w oparciu o materiały źródłowe, dyskusja na temat problemów okolicznej ludności w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje).
b. Dzikie wysypiska (odnalezienie w okolicy dzikich wysypisk).
3. Jak zmniejszyć górę śmieci?
a. Potrzeba segregacji śmieci (wnioski podsumowujące zajęcia terenowe
i dyskusja).
b. Ocena działań zmierzających do ułatwienia segregacji śmieci mieszkańców własnej miejscowości (dyskusja na podstawie indywidualnego rozpoznania ilości pojemników, ich usytuowania, sposoby opróżniania itp.).
c. Opracowanie przez uczniów planu zmniejszenia ilości powstających śmieci w domu, w szkole, w najbliższej okolicy (konkurs na projekt przyszłości).
d. Samodzielne działania uczniów propagujące potrzebę segregacji śmieci
i wykorzystania odpadów (ustawienie w szkole koszy do segregacji, zbiórka szkła i makulatury, sondaż wśród mieszkańców na temat segregacji śmieci, działania informacyjne propagujące segregacje śmieci, ulotki i plakaty ukazujące ujemne skutki zaśmiecania środowiska,
w którym żyjemy).
CZĘŚĆ II.
Styl życia człowieka i jego wpływ na gospodarowanie środowiskiem naturalnym.
I. Sposób odżywiania się.
1. Konserwowanie i przechowywanie żywności dawniej i dziś (wizyta u babci, która omówi dawne sposoby konserwowania żywności, dyskusja).
2. Wpływ środków konserwujących na organizm człowieka (degustacja produktów sztucznie konserwowanych i świeżych z zasłoniętymi oczyma, porównanie walorów smakowych).
3. Co to jest „zdrowa żywność”? (zebranie opakowań ze zdrowej żywności, omówienie uzyskanych informacji).
4. Czy twoja rodzina zdrowo się odżywia?
a. Poznawanie różnych tradycji żywieniowych i ich uwarunkowania klimatyczne (dyskusja na podstawie uzyskanych wiadomości z różnych źródeł informacji).
b. Styl życia i pracy a potrzeby żywieniowe człowieka (porównanie tabel zużycia oraz zapotrzebowania energii i energetyczności pokarmów).
c. Polskie nawyki żywieniowe (prezentacja, np. na podstawie dzieła
ks. Jędrzeja Kitowicza „Opis obyczajów”).
d. Jak można wprowadzić korzystne zmiany w diecie naszej rodziny? (omówienie sposobu odżywiania się w rodzinie, porównanie z opiniami dietetyka).
e. Ułożenie zasad zdrowego żywienia dla własnej rodziny (przygotowanie przykładowej tygodniowej diety, dyskusja i porównanie różnych propozycji, degustacja sałatek warzywnych, owocowych i innych potraw wpływających korzystnie na nasze zdrowie).
II. Wolny czas.
1. Sposoby spędzania wolnego czasu w naszej rodzinie i ich wpływ na stan środowiska naturalnego (dyskusja).
a. Omówienie nieprzyjaznych dla środowiska sposobów wypoczynku (praca w grupach lub drama).
b. Ukazanie sposobów wypoczynku sharmonizowanego ze środowiskiem naturalnym („fabryka pomysłów”).
c. Jak zaplanujecie w tym roku wasze wakacje, żeby sposoby i formy spędzania czasu nie były szkodliwe dla środowiska naturalnego? (prace pisemne, plakaty)
III. Nasze najbliższe otoczenie.
1. Ocena zagospodarowania najbliższych terenów rekreacyjnych (wycieczka, konkurs fotograficzny).
2. Zagospodarowanie terenów rolniczych regionu. Uzależnienie sposobu gospodarki terenami od rodzaju gleby (zajęcia w terenie).
3. Co zmienić w otoczeniu naszej szkoły? (sesja plakatowa, dyskusja)
4. Wykonanie projektu terenu rekreacyjnego (makieta).
IV. Obszary przyrodnicze i obiekty chronione w naszej okolicy.
1. Wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z ochroną przyrody:
parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody, ochrona całkowita, ochrona czasowa (praca ze słownikiem i czasopismami przyrodniczymi).
2. Znaczenie obszarów chronionych dla zachowania równowagi biologicznej
i dla kultury naszego kraju i regionu.
a. Poszukiwanie obszarów i obiektów przyrodniczych chronionych
w najbliższej okolicy (wywiady, wycieczki, historia regionu, dyskusja podsumowująca).
b. Praca z mapą turystyczną regionu świętokrzyskiego - wyszukiwanie obszarów chronionych, obiektów przyrodniczych, chronionych gatunków fauny i flory.
c. Opracowanie charakterystyki wymienionych miejsc i gatunków świata roślinnego i zwierzęcego (opracowanie w grupach ulotek informacyjnych).
3. Zasady zachowania się na obszarach chronionych (drama, wycieczka).
Ścieżka ekologiczna
Cele ogólne |
Cele szczegółowe |
Materiał nauczania. Zakres pojęciowy. |
Procedury osiągania celów. |
Opis osiągnięć ucznia |
Osoba odpowiedz |
I. Obserwowanie zmian zachodzących w bliższym i dalszym środowisku.
II. Rozumienie potrzeby troski o środowisko. |
1. Dostrzeganie przyczyn degradacji środowiska. 2. Rozumienie znaczenia wpływu stanu środowiska na zdrowie i życie człowieka. 3. Rozumienie skutków globalnego wyczerpywania się zasobów naturalnych. 4. Dostrzeganie zależności stanu środowiska od codziennych czynności i zachowań człowieka. 5. Rozumienie potrzeby dbania o własne środowisko. 6. Rozumienie znaczenia ekologii, pozytywnych myśli, słów i czynów. 7. Kształtowanie nawyków estetyki własnego otoczenia. 8. Rozwijanie uczuć radości wynikających z troski o estetykę swojego mieszkania, sali lekcyjnej, szkoły, swojego domu, skweru, osiedla, miejscowości. 9. Dostrzeganie niekorzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku. 10. Określenie sposobu zapobiegania tym zmianom lub sposobu ich ograniczenia.
11. Umożliwienie sformułowania własnych projektów rozwoju korzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku.
|
KLASA IV
I. Obserwacja najbliższego środowiska.
1. Zachowanie ludzi - Obserwowanie zachowań swoich, rodziny, kolegów, znajomych w najbliższym środowisku. - Zależność stanu środowiska naturalnego od codziennych czynności człowieka.
2. Zmiany w środowisku przyrodniczym w mojej miejscowości.
- Obserwacja korzystnych
3. Co to jest degradacja środowiska?
- Wpływ działań człowieka
II. Obszary chronione.
1. Znaczenie obszarów chronionych. - Parki, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody. - Zasady zachowania się człowieka na obszarach chronionych.
KLASA V
I. Człowiek i środowisko.
1. Dostrzeganie zmian środowiska w naszej wsi (regionie). - Fauna i flora. - Czystość wód. - Roślinność i ptactwo.
II. Działalność ekologiczna.
1. Możliwość samorządu terytorialnego w zakresie ochrony środowiska. - Akcje ekologiczne.
- Zapobieganie zanieczyszczeniom wód - Troska o zieleń na wsi. - Stan lasów. - Akcje przeciwpożarowe.
III. Obszary chronione
1. Tereny ekologiczne - Obserwowanie rzadkich gatunków zwierząt, drzew, roślin. - Ochrona tych gatunków.
2. Ochrona przyrody - Parki narodowe, krajobrazowe. - Rezerwaty przyrody. - Zasady zachowania się człowieka na obszarach chronionych.
KLASA VI
I. Człowiek i środowisko.
1. Stan środowiska naturalnego a codzienna działalność człowieka.
- Dostrzeganie wzajemnej zależności między czynnościami - Podejmowanie działań w trosce o własne środowisko w domu, szkole, miejscu zabaw.
II. Degradacja środowiska
1. Cywilizacja i zmiany stylu życia ludzi. - Wyczerpywanie się zasobów naturalnych.
- Wiek XX wiekiem przemysłu
- Znaczenie wód, gleb - Skutki zanieczyszczeń. - Zachwianie równowagi ekologicznej na świecie. - Klęski i kataklizmy.
2. Działalność ekologiczna w kraju i na świecie. - Organizacje międzynarodowe dbające o stan środowiska naturalnego. - Program i dążenia ruchu „Zielonych”.
III. Obszary chronione
1. Regiony ekologiczne
- Ochrona przyrody w Polsce - IUCN - Międzynarodowa Unia Obrońców Przyrody.
|
Dyskusja, opis.
Rozmowa poparta wycinkami prasowymi.
Dyskusja, wnioskowanie.
Praca w grupach.
Dyskusja, rozmowa.
Praca w grupach.
Rozmowa poparta zdjęciami, informacjami przyrodniczymi, referat.
Wycieczka, opowiadanie.
Referat.
Akcja Sprzątanie Świata 2000.
Dbanie o teren zieleni wokół szkoły, symulacje.
Wycieczka.
Pogadanka.
Rozmowa poparta folderami, zdjęciami. Wycieczka.
Rozmowa, dyskusja. |
Obserwowanie przyrody
Dostrzeganie pozytywnych
Dostrzeganie powiązań Dostrzeganie skutków zanieczyszczenia środowiska. Dbanie o potrzeby środowiska naturalnego.
Obserwowanie przemian zachodzących Umie ocenić skutki dobrych i złych zachowań ludzi względem przyrody.
Troszczy się
Pomaga zwierzętom przetrwać okres zimowy.
Wykazuje troskę
Zna zasady zachowania się
Obserwowanie przyrody Wygiełzowa i okolic oraz troska o jej stan. Dostrzeganie dobrych i złych zachowań ludzi względem przyrody. Dbanie o własne środowisko naturalne. Umiejętność dbania o estetykę swojego mieszkania, sali lekcyjnej, otoczenia szkoły, domu. Udział w akcjach ekologicznych. Zachowanie czystości środowiska. Umiejętność segregowania odpadów.
Dostrzeganie globalnego zagrożenia środowiaka Ziemi |
Historia, godz.wych.
Przyroda
Przyroda, godz.wych.
Przyroda,
Przyroda, sztuka
Przyroda,
Przyroda, sztuka,
Przyroda,
Przyroda,
Historia, przyroda, godz.wych.
Przyroda, historia,
Przyroda,
|
KONSPEKT LEKCJI - EDUKACJA EKOLOGICZNA
Temat: W moim lesie.
Cel ogólny:
Rozpoznawanie gatunków drzew. Dostrzeganie niebezpieczeństw dla lasu wynikających z działalności człowieka.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi: -rozpoznać gatunki drzew, -posługiwać się kompasem, -wyznaczyć kierunek północy i południa w terenie, -rozpoznać i nazwać porosty, -dokonać oceny stanu lasu na podstawie obserwacji, -wyciągnąć wnioski na temat potrzeby ochrony lasu przed zagrożeniami.
Postawy:
-uwrażliwienie na estetykę otoczenia, -wdrażanie do właściwego zachowania się na łonie natury, -rozwijanie zainteresowań przyrodą i ekologią, -doskonalenie pracy zespołowej i poczucia odpowiedzialności za pracę w grupie.
Metody:
obserwacja, burza mózgów.
Forma organizacyjna: grupowa, indywidualna.
Forma nauczania: zajęcia w terenie.
Środki dydaktyczne: karty pracy, kompas, klucz do rozpoznawania roślin.
Faza organizacyjna
1.Sprawy organizacyjno - porządkowe:
podział klasy na zespoły, wybór liderów grup, rozdanie przyborów i materiałów każdej z grup.
2.Zapoznanie się z ,,Kodeksem właściwego zachowania się w lesie” a)Nie łam gałęzi! b)Nie hałasuj! c)Nie płosz zwierzyny! d)Nie zaśmiecaj lasu!
3.Wyjście do lasu.
Faza realizacyjna
Zadanie 1.
-Określ wiek drzewa przy użyciu średnicomierza:
-zmierz szerokość drzewa na wysokości ramion,
-odszukaj w tabelce nazwę swojego drzewa,
-w kolumnie z grubością odczytaj szukany wiek,
-uzupełnij zdania i odpowiedz na pytania umieszczone pod tabelą.
Grubość w cm. |
10 |
12
|
14 |
16 |
18 |
20 |
22 |
24 |
26 |
28 |
30 |
32 |
SOSNA |
38 |
45 |
52 |
59 |
66 |
74 |
81 |
89 |
96 |
105 |
113 |
124 |
ŚWIERK |
39 |
45 |
50 |
56 |
62 |
69 |
76 |
84 |
87 |
101 |
111 |
122 |
JODŁA |
51 |
54 |
58 |
63 |
68 |
72 |
78 |
84 |
90 |
97 |
104 |
111 |
MODRZEW |
26 |
31 |
37 |
44 |
50 |
58 |
65 |
74 |
83 |
91 |
101 |
111 |
BUK |
57 |
61 |
67 |
72 |
77 |
84 |
91 |
100 |
110 |
121 |
130 |
138 |
DĄB |
40 |
45 |
51 |
57 |
63 |
68 |
74 |
80 |
86 |
92 |
98 |
104 |
BRZOZA |
33 |
40 |
48 |
59 |
69 |
80 |
100 |
|
|
|
|
|
OLSZA |
27 |
33 |
37 |
42 |
50 |
59 |
66 |
76 |
84 |
|
|
|
JESION |
37 |
45 |
47 |
53 |
58 |
64 |
71 |
80 |
90 |
107 |
120 |
|
Moje drzewo nazywa się............................................................................................................... Jego grubość wynosi..................................................................................................................... Jego wiek wynosi.......................................................................................................................... Które drzewo rośnie najszybciej?................................................................................................. Które drzewo rośnie najwolniej?
Zadanie2.
-Czy na korze twojego drzewa rośnie któryś z wymienionych organizmów? Zaznacz X w odpowiedniej rubryce.
Nazwa organizmu |
tak |
nie |
Paproć-zielona i liściasta |
|
|
Porost-blady i proszkowaty lub listkowaty |
|
|
Mech-zielony i miękki |
|
|
Glon-zielony i barwiący |
|
|
Zadanie 3.
-Obejrzyj swoje drzewo od południa i od północy. Kierunki wyznacz za pomocą kompasu. -Czy zauważyłeś różnicę w wyglądzie kory drzewa? Jeśli tak, to opisz je!
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
-Jak uważasz, co jest przyczyną tych różnic?
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
-Czy znalazłeś porosty na swoim drzewie? Jeśli tak, zaznacz ich rodzaje w tabeli.
proszkowaty |
skorupiasty |
listkowaty |
krzaczkowaty |
-Zastanów się ,jakie jest powietrze w twoim lesie?
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Zadanie 4.
-Nie wszyscy ludzie żyją w zgodzie z przyrodą. Często jej szkodzą swoim zachowaniem i postępowaniem. ,,Otwórz szeroko oczy” i obserwuj otoczenie!!! Jeśli zauważysz przykłady negatywnego wpływu człowieka na wygląd lasu, wynotuj je w punktach.
1..................................................................................................................................................... 2.....................................................................................................................................................
3.....................................................................................................................................................
4.....................................................................................................................................................
5.....................................................................................................................................................
6.....................................................................................................................................................
7.....................................................................................................................................................
8.....................................................................................................................................................
9.....................................................................................................................................................
10...................................................................................................................................................
Faza podsumowująca
1. Liderzy grup prezentują wykonane zadania. 2.Wspólne wyciągnięcie wniosków z obserwacji i wysunięcie propozycji dotyczących ograniczenia istniejących zagrożeń lasu.
KONSPEKT LEKCJI-EDUKACJA EKOLOGICZNA
Temat lekcji: Woda źródłem życia.
Cel ogólny:
Znaczenie wody w przyrodzie.
Cele szczegółowe: uczeń potrafi - wymienić sposoby wykorzystywania wody w przyrodzie,
- wyjaśnić obieg naturalny wody w przyrodzie na podstawie wykonanego doświadczenia,
- określić właściwości wody na podstawie wykonanego doświadczenia,
- wymienić źródła zanieczyszczeń wody,
- przewidzieć skutki zanieczyszczeń wody,
- dostrzec zależność pomiędzy wodą a istnieniem życia na ziemi,
- ocenić wpływ człowieka na czystość wód,
- zaproponować sposoby ochrony wody przed zanieczyszczeniami.
Postawy: - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych,
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.
Metody: mapa myślowa, obserwacja, badawcza, pisanie listy, cztery rogi.
Forma organizacyjna: indywidualna, grupowa.
Forma nauczania: w klasie.
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, pisaki, teksty z opowiadaniem, woda czysta i zimna, woda zanieczyszczona i ciepła, szklane naczynia różnej wielkości, folia, plastikowa rurka, puszki, plastikowe opakowania, stare buty, piasek, drobne kamienie, piasek, ziemia, sadzonki roślin.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Faza wprowadzająca
1. Podanie tematu lekcji.
2.Tworzenie mapy myślowej do kluczowego słowa ,,woda”.
- Wypisz na kartce od 5 do 10 skojarzeń, o których myślisz słysząc słowo ,,woda”.
2.Uczniowie odczytują na głos zapisane skojarzenia, a nauczyciel notuje i przyporządkowuje je do czterech pól tematycznych według następującego klucza:
a) skojarzenia dotyczące naturalnego obiegu wody w przyrodzie np.: rzeka , kałuża, deszcz, chmury,
b)życie i woda ( rośliny, zwierzęta) np.: ryby, glony, kwiaty, żaby,
c)użyteczność np.: studnia, pływanie, mycie ,elektrownia,
d)właściwości fizyczne i chemiczne wody np.: mokro, przejrzysta, zimna.
3.Po zanotowaniu nauczyciel prosi aby uczniowie spróbowali znaleźć nazwę dla każdego
pola.
Faza realizacyjna
4.Nauczyciel krótko wyjaśnia związek istnienia życia na ziemi z właściwościami wody.
5.Uczniowie zostają podzieleni losowo na 2 zespoły. Każdy zespół otrzymuje materiały i instrukcje potrzebne do wykonania doświadczenia.
Doświadczenie 1.
Właściwości wody.
-Mały słoik napełnij ciepłą, brudną wodą i zakręć go(w nakrętce zrobiony jest otwór o średnicy ok.5mm).Zakręcony słoik umieść w szklanym naczyniu z zimną wodą. Obserwuj uważnie co dzieje się z brudną wodą!
Swoje obserwacje zapisz w formie notatki i wyciągnij wnioski z wykonanego doświadczenia.
Doświadczenie 2.
Na dnie szklanego naczynia ułóż kamyki, przysyp je piaskiem, a następnie ziemią. Posadź przygotowane rośliny. Plastikową rurkę umieść w pobliżu ściany naczynia. Nalej do naczynia wody tak, aby przestrzeń między kamykami była nią wypełniona. Zakryj szczelnie folią otwór naczynia i umieść go na oknie (naczynie można ogrzewać za pomocą strumienia ciepła ). Obserwuj uważnie co dzieje się w naczyniu! Swoje spostrzeżenia zanotuj i spróbuj wyciągnąć wnioski.
6.Liderzy zespołów prezentują swoje obserwacje dokonane podczas doświadczeń. Nauczyciel w razie potrzeby uzupełnia wypowiedzi uczniów.
7. Nauczyciel opowiada uczniom krótką historyjkę(treść historyjki każdy z zespołów otrzymuje na kartkach).
,,Nad brzegiem ogromnego morza mieszkał pewien rybak wraz ze swoją rodziną. Połowem ryb trudnił się już od 30 lat. Dawniej łowił i sprzedawał w pobliskim mieście tyle ryb, że był w stanie utrzymać ze swojej pracy rodzinę i żyć dostatnio. Jednak od kilkunastu lat coraz trudniej i biedniej działo się w domu rybaka. Kochał on jednak morze i swoją pracę. Codziennie wyruszał na połów, ale z dnia na dzień w jego sieci było coraz mniej ryb. Pewnego dnia rybak zarzucił sieć i zamiast ryb wyłowił.....(nauczyciel wyjmuje z siatki stare buty, puszki, plastikowe butelki itp.). Ale nagle widzi w sieci coś się szarpie. Rybak nie wierzył własnym oczom, kiedy z sieci wyciągnął złotą rybkę, która przemówiła ludzkim głosem -,,Dobry rybaku ,proszę ratuj mnie! Coraz trudniej jest żyć w morzu. Cierpią zwierzęta i rośliny! Zastanów się, co się stanie z tobą i twoją rodziną jeśli nas tu nie będzie? Pamiętaj czasu masz już niewiele!!!” Rybak wypuścił złotą rybkę i patrzył na morze zamyślony.
8.Po wysłuchaniu opowiadania zespoły otrzymują zadania.
Zespół 1. Na podstawie historyjki postaraj się udzielić pisemnej odpowiedzi na pytanie ,,Jak myślisz , dlaczego rybak łowił coraz mniej ryb i co było tego przyczyną?”
Zespół 2. Zastanów się dlaczego złota rybka prosiła o pomoc człowieka i w jaki sposób można jej pomóc? Swoje przemyślenia i pomysły zanotuj w dowolnej formie.
Liderzy zespołów prezentują rozwiązania postawionych problemów.
Faza podsumowująca
9.Metoda ,, cztery rogi”- nauczyciel ustawia w czterech rogach tabliczki z napisami: a) przemysł, b) politycy, c)gospodarstwa domowe, d) sklepy. Zwraca się z pytaniem do uczniów ,,Kto według ciebie jest odpowiedzialny za zanieczyszczenia wód?” Prosi aby każdy wybrał jedną z czterech odpowiedzi i stanął w wybranym rogu zgodnie z wybraną przez siebie opcją. Uczniowie każdej z utworzonych grup dyskutują między sobą - dlaczego wybrali ten róg. Jedna osoba z grupy wyjaśnia całej klasie motywy wybrania tej właśnie opcji.
KONSPEKT LEKCJI-EDUKACJA EKOLOGICZNA
Temat: Świat przyrody wokół nas.
Cel ogólny:
Kształtowanie właściwego stosunku emocjonalnego ucznia do przyrody. Poznawanie najbliższej okolicy.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi - wskazać i nazwać elementy otaczającej go przyrody,
- opisać cechy charakterystyczne najbliższej okolicy,
- prowadzić obserwację,
- dostrzegać piękno krajobrazu,
- pracować w grupie,
- odpowiednio zachowywać się w środowisku przyrodniczym.
Metoda: badawcza, obserwacja.
Forma: indywidualna, praca w grupie.
Środki dydaktyczne: kartki z bloku, kredki, karty pracy, tekturowe palety, nalepki z numerami
od 1 do 10, odznaki ,,Świetny słuchacz''.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Faza wprowadzająca
1.Czynności organizacyjno - porządkowe: podział klasy na zespoły, rozdanie kart pracy.
2.Wyjście w teren - wzniesienie w pobliżu szkoły lub miejsce, które jest dobrym punktem obserwacyjnym.
Faza realizacyjna
ZADANIE 1. Praca indywidualna.
-Przez kilka minut obserwuj otaczającą cię przyrodę. Wybierz jej najciekawszy fragment i namaluj go barwami natury.
ZADANIE 2. Praca grupowa.
-Wyszukajcie i zgromadźcie przynajmniej 5 elementów przyrody żywej i nieożywionej o zróżnicowanej strukturze. Naklejkami ponumerujcie każdy element. Na przygotowanych kartach opiszcie znalezione okazy używając określeń np. chropowate, gładkie, twarde, suche, śliskie, ostre, tępe, miękkie itp.
ELEMENTY PRZYRODY ŻYWEJ I NIEOŻYWIONEJ
1.....................................................................................................................................................
2.....................................................................................................................................................
3.....................................................................................................................................................
4.....................................................................................................................................................
5.....................................................................................................................................................
6.....................................................................................................................................................
7.....................................................................................................................................................
8.....................................................................................................................................................
9.....................................................................................................................................................
10...................................................................................................................................................
ZADANIE 3. Grupy otrzymują kilka palet z tektury. Zadaniem uczniów jest wyszukanie i ułożenie znalezionych przedmiotów według kolorów np. od ciemnego do białego lub odcieniami brązu czy zieleni.
Po ułożeniu okazów na paletach grupy rozkładają swoje prace w wybranych miejscach. Wszyscy uczniowie podziwiają stworzoną galerię spacerując wokół palet.
Podsumowaniem jest udzielenie odpowiedzi na pytania nauczyciela:
1.Jaki kolor jest najbardziej typowy?
2.Czy kolory zmienią się za parę miesięcy? Jeśli tak, to dlaczego?
ZADANIE 4.-Rozpoznajcie i zanotujcie jak najwięcej dochodzących do was głosów przyrody. Grupa, która usłyszy i zanotuje ich najwięcej otrzymuje odznaki ,,Świetny słuchacz”.
ZADANIE 5. - Oceń krajobraz! Obserwuj otaczający cię świat przyrody. Jeśli zauważysz element, który znajduje się w tabeli postaw w odpowiednim miejscu symbol X. Przy wymienionych składnikach wstaw ,,N'' dla elementów naturalnych lub ,,P” - jeśli to element krajobrazu przekształcony przez człowieka.
SKŁADNIKI KRAJOBRAZU |
WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ |
ZAUWAŻALNE |
BRAK W KRAJOBRAZIE |
N lub P |
domy |
|
|
|
|
pojazdy |
|
|
|
|
ludzie |
|
|
|
|
wzgórza |
|
|
|
|
lasy |
|
|
|
|
pojedyncze drzewa |
|
|
|
|
pola uprawne |
|
|
|
|
łąki |
|
|
|
|
sady |
|
|
|
|
rzeki |
|
|
|
|
stawy |
|
|
|
|
drogi |
|
|
|
|
linie energetyczne |
|
|
|
|
Faza podsumowująca
1.W oparciu o obserwacje i wykonane zadania uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:
-Dlaczego przyroda fascynuje człowieka?
-Czy słuszne jest stwierdzenie, że przyroda broni się swoim pięknem?
OGŁOSZENIE!
Wielki konkurs plastyczny
dla wszystkich uczniów
Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie
„Świat wokół mnie”
Zapraszamy do udziału!
Dla uczestników konkursu wiele atrakcyjnych nagród.
Regulamin konkursu plastycznego
„ Świat wokół mnie „
1. Konkurs trwa od 1 maja do 31 maja 2002 roku.
2. W konkursie uczestniczą wszyscy chętni uczniowie szkoły
3. Prace plastyczne wykonane mogą by ć dowolną techniką i w dowolnym formacie.
4. Wykonane prace proszę składać u dyrektora szkoły do dnia 31 maja 2002 roku.
5. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 3 czerwca 2002 roku.
6. Prace oceniać będzie komisja powołana przez dyrektora szkoły.
7. Uczestnicy otrzymają nagrody - niespodzianki.
Do pędzli i farb !!!
POWODZENIA !!!
OGŁOSZENIE !
”Co zmienić w otoczeniu naszej szkoły ?”
/sesja plakatowa/ dla uczniów klas IV - VI.
Termin: 11 maja 2002 roku
Zapraszamy uczniów na zajęcia pozalekcyjne
o godzinie 9.00 do 12.00.
Potrzebne przybory:
bloki
ołówki
farby
Wszyscy uczestnicy zbierają się przed szkołą i pracują
od godziny 9.00 w plenerze.
Wykonane prace zbiera i ocenia komisja w składzie:
Ewa Malinoś - dyrektor szkoły
Beata Sadaj - nauczyciel
Wioletta Oko - nauczyciel
POWODZENIA !
Regulamin konkursu plastycznego
„ Co zmienić w otoczeniu naszej szkoły „
1. Konkurs odbędzie się 11 maja 2002 roku ( sobota ) przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie.
2. Rozpoczęcie zajęć plenerowych o godzinie 9-tej , a zakończenie o
godzinie 12-tej.
3. W konkursie uczestniczą wszyscy chętni uczniowie, a ich prace oceniane
są indywidualnie.
4. Każdy z uczestników przystępuje do konkursu zaopatrzony w blok, ołówki, kredki lub farby.
5. Powołana przez dyrektora szkoły komisja oceni prace w dniu konkursu , a wyniki poda na tablicy ogłoszeń w poniedziałek tj. 13 maja 2002 roku.
6. Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy okolicznościowe.
Przyjemnej pracy !!!
Twórczych pomysłów !!!
„....... Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska, ma zostać na wieki wieków, jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po których święty jeleń chodzi, - jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i pieśń wieczności!
Puszcza jest niczyja - nie moja ani twoja, ani nasza,
jeno Boża, święta!”
Stefan Żeromski
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie
ogłasza konkurs dla uczniów pod hasłem:
„Obszary chronione województwa świętokrzyskiego”
w terminie od 20 marca 2002 roku do 15 kwietnia 2002 roku.
Zapraszam do konkursu uczniów klas III - VI
POWODZENIA !
Regulamin konkursu
„Obszary chronione województwa świętokrzyskiego”.
1. Konkurs odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2002 roku w Szkole Podstawowej
w Wygiełzowie o godz. 9.00. Przewidywany czas trwania konkursu
ok. 60 minut. Organizatorem konkursu jest p. Ewa Malinoś.
2. W konkursie uczestniczą 4 drużyny 4-osobowe z klas IV - VI.
3. Konkurs dotyczy znajomości obszarów chronionych województwa świętokrzyskiego, a w szczególności Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
4. Konkurs składa się z dwóch etapów:
I etap trwa od 20 marca 2002 roku do 14 kwietnia 2002 roku
i obejmuje przygotowanie się drużyn pod opieką wychowawców
do odpowiedzi na pytania zawarte w opracowanych zestawach.
II etap zaplanowany został na 15 kwietnia 2002 roku o godz. 9.00
i dotyczył będzie udzielenia prawidłowych odpowiedzi na pytania.
5. Każdy zestaw zadań obejmował będzie:
test wielokrotnego wyboru
część opisową
słowniczek
6. Punktacja przyznawana będzie wg następującej skali:
za każdą prawidłową odpowiedź w teście wyboru - 2 pkt
część opisowa - 10 pkt
za każde dobrze wyjaśnione hasło - 2pkt
Razem można uzyskać 20 pkt.
7. Jury konkursu stanowią trzy osoby:
Ewa Malinoś - dyrektor szkoły
Beata Sadaj - nauczyciel
Wioletta Oko - nauczyciel
8. Uczestnicy konkursu otrzymują od organizatora konkursu dyplom okolicznościowy i nagrody niespodzianki.
Zestawy pytań konkursowych
1.
1. Wymień formy ochrony przyrody.
2. Dokonaj krótkiego opisu pnia, kory i gałęzi modrzewia polskiego.
3. Jakie zwierzęta można spotkać na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego?
4. Jaką powierzchnię zajmuje Świętokrzyski PN?
2.
1. Wymień parki krajobrazowe woj. Świętokrzyskiego.
2. Kiedy widziano ostatniego niedźwiedzia i wilka w Górach Świętokrzyskich?
3. Jakie znaczenie dla ochrony Chełmowej Góry miały prace prof. Raciborskiego i Szafera?
4. Z czego słynne są Chęciny?
3.
1. Wymień rezerwaty przyrody nieożywionej w woj. Świętokrzyskim.
2. Kiedy powstał Świętokrzyski PN?
3. Co to jest grąd?
4. Podaj definicję rezerwatu częściowego.
4.
1. Które drzewo zajmuje największą powierzchnię w Świętokrzyskim PN?
2. Wymień parki krajobrazowe Ponidzia.
3. Wyjaśnij nazwę miejscowości Św. Katarzyna.
4. Ile przeciętnie lat liczy sobie drzewostan Świętokrzyskiego PN?
5.
1. Co to jest relikt?
2. Na terenie jakich gmin położony jest Świętokrzyski PN?
3. Wymień dwa największe drzewa w Świętokrzyskim PN.
4. Omów krótko historię klasztoru na Św. Krzyżu.
6.
1. Wyjaśnij znaczenie słowa endemiczny.
2. Wymień najsłynniejszych dowódców oddziałów partyzanckich w lasach świętokrzyskich.
3. Wymień najwyżej i najniżej położony punkt w Górach Świętokrzyskich.
4. Co wiesz o gołoborzu?
7.
1. Ile drzew pomników-przyrody jest na terenie Świętokrzyskiego PN?
2. Co wiesz o Krzemionkach Opatowskich?
3. Wymień rzadkie ptaki występujące na terenie Świętokrzyskiego PN?
4. Opisz wygląd buka: korona, pień i liście.
8.
1. Co to jest ochrona ścisła?
2. Wyjaśnij pochodzenie nazwy „buk”.
3. Z czego słynie rezerwat „Wykus”.
4. Kiedy utworzona rezerwat „Chełmowa Góra”
9.
1. Ile gatunków roślin i grzybów występuje w Świętokrzyskim PN?
2. Który z polskich pisarzy sławił piękno Gór Świętokrzyskich?
3. Kiedy utworzono rezerwat „ Św. Krzyż”?
4. Gdzie znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Świętokrzyskim PN?
10.
1. Kiedy utworzono rezerwat ścisły „ Łysica”?
2. Ile gatunków zagrożonych wyginięciem znajduje się w Świętokrzyskim PN?
3. Co to jest ochrona gatunkowa?
4. Cele ochrony przyrody w Polsce.
11.
1. Co to jest otulina i jaką powierzchnię zajmuje otulina Świętokrzyskiego PN?
2. Wymień parki krajobrazowe Gór Świętokrzyskich.
3. Jakie zwierzęta są chronione w Świętokrzyskim PN?
4. Co to jest ochrona ścisła?
12.
1. Co to jest kambr?
2. Wyjaśnij pochodzenie nazwy gołoborze.
3. Opisz wygląd zewnętrzny jodły.
4. Jaką powierzchnię zajmuje Świętokrzyski PN?
13.
1. Jakie rośliny są chronione w Świętokrzyskim PN?
2. Wymień pasma górskie Gór Świętokrzyskich.
3. Opowiedz jedną ze świętokrzyskich legend.
4. Ile strumieni stałych i okresowych znajduje się na terenie Świętokrzyskiego PN?
14.
1. Jakie zakazy obowiązują w odniesieniu do pomników przyrody ożywionej?
2. Wymień rezerwaty Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.
3. Scharakteryzuj zespół buczyny karpackiej.
4. Co to są” Dymarki”?
15.
1. Wymień parki krajobrazowe Gór Świętokrzyskich.
2. Jakie drzewa występują w Świętokrzyskim PN?
3. Wymień rezerwaty Sieradowickiego Parku Krajobrazowrgo.
4. Co nazywamy pomnikami przyrody?
PRAWDA CZY FAŁSZ
Lp. |
Zadanie
|
Prawda czy fałsz |
1. |
Świętokrzyski PN utworzono w 1950 roku.
|
P F |
2. |
Rezerwat „Chełmowa Góra” utworzono w 1920 roku.
|
P F |
3. |
Otulina Świętokrzyskiego PN zajmuje powierzchnię 208 km kwadratowych.
|
P F |
4. |
Największą powierzchnię parku zajmują buki.
|
P F |
5. |
Na terenie parku rośnie 700 drzew-pomników przyrody.
|
P F |
6. |
Ścisłą ochroną objęte jest 23% ŚPN.
|
P F |
7. |
W ŚPN żyje 1400gatunków roślin i 550 gatunków grzybów.
|
P F |
8. |
W ŚPN jest 76 gatunków zagrożonych.
|
P F |
9. |
Ostatniego niedźwiedzia w Górach Świętokrzyskich widziano w 1840r. a wilka w 1918 roku.
|
P F |
10. |
Większość drzewostanu ŚPN liczy średnio 80-120 lat
|
P F |
11. |
Unikatem na skalę europejską są gołoborza, które zajmują powierzchnię 40ha i liczą 550ml lat.
|
P F |
12. |
Najwyżej położony punkt w Górach Świętokrzyskich - Łysica 621m . |
P F |
13. |
W ŚPN jest 56 strumieni i 260 źródeł.
|
P F |
14. |
Nasza szkoła znajduje się u podnóża Pasma Wygiełzowskiego Gór Świętokrzyskich. |
P F |
RAZEM PUNKTÓW
Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć jeden punkt.
O G Ł O S Z E N I E !
I Ty możesz pisać jak Asnyk, Białoszewski, Gajzler o sprawach
Ci bliskich, bolączkach, radościach...
Sław piękno swojej Ziemi i weź udział w konkursie recytatorskim, dokończ tworząc nowy wiersz:
„W przedwiośnie, gdy po lasach zakwitną sasanki
i kaczeńce rozzłocą świętokrzyskie strony
spotykać się będziemy na rozstajnych drogach...
Konkurs na napisanie wiersza
trwa od 21 stycznia 2002 roku do 19 kwietnia 2002 roku.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
Regulamin konkursu
na wiersz o tematyce sławiącej piękno świętokrzyskiego krajobrazu.
1. Konkurs trwa od 21 stycznia 2002 roku do 19 kwietnia 2002 roku i biorą
w nim udział uczniowie klas IV - VI.
2. W konkursie uczestniczą wszyscy chętni i jest to konkurs indywidualny.
3. Napisane teksty składane będą u dyrektora szkoły do dnia 19 kwietnia
2002 roku.
4. Dyrektor Szkoły powoła komisję, która rozstrzygnie ogłoszony konkurs
w dniu 26 kwietnia 2002 roku.
5. W skład jury wchodzić będą nauczyciele przyrody, języka polskiego i dyrektor szkoły.
6. Ocenie podlegają:
treść wiersza - 10 pkt
budowa wiersza - 10 pkt
wrażenia artystyczne - 10 pkt
Razem można uzyskać maksymalnie 30 pkt.
7. Uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy.
Życzymy powodzenia!
Niech wena twórcza będzie z Wami !!!
Konspekt zajęć otwartych z wychowania fizycznego w kl. 0. przy PSP w Woli Malowanej:
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Małecka
Temat: Wycieczka do lasu
Kl. 0 - 11 ćwiczacych w kostiumach gimnastycznych
Warunki - nieduża sala gimnastyczna
Krotka charakterystyka grupy - rozwój fizyczny według norm, orientacja słaba
Czas trwania- 30 minut
Przybory: ławeczka, woreczki, skakanki, hula- hop, materace
Zadania:
1. Zabawy i ćwiczenia „W lesie”- praca na torze przeszkód z elementami: zwinnozci, skocznosci, równowagi, rzutu.
2. Doskonalenie orientacji- strona prawa i lewa.
3. Umiejętnosć przetworzenia możliwej sytuacji rzeczywistej do warunków sztucznych.
4. Umiejętnosć wspinana i zstępowania po drabinkach: kształtowanie nawyku chwytu.
5. Kształtowanie postaw pro- zdrowotnych - przygotowanie do rekreacji.
L.p. |
Nazwa zabawy lub ćwiczenia |
Tresć |
Czas (min.) |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
1. |
Ćwiczenia porzadkowo- wychowawcze |
Zbiórka, przywitanie, wprowadzenie w sytuację zadaniowa. |
2 |
Ustawienie w szeregu |
2. |
Zabawa ożywiajaca „Dwa pociagi” przy muzyce |
Dzieci wsiadaja do pociagu i wyjeżdżaja do lasu na wycieczkę. Poruszajac się po sali nasladuja odgłosy jadacego pociagu |
2 |
Ustawienie w dwóch rzędach, poruszanie się po całej sali w różnych kierunkach. |
3. |
Analiza słowa „las” |
Dzieci dokonuja analizy słowa „las”- sylaby i głoski |
1 |
Ustawienie dowolne |
4. |
Nauka zabawy ze spiewem „Idzie zuch” |
Dzieci wypowiadaja a następnie spiewaja: 1. Przygotował zuch dwie ręce, tylko dwie bo nie miał więcej. Ręka lewa, ręka prawa, to dla zucha jest zabawa Ref. Idzie zuch, wicher dmucha i do tyłu ciagnie zucha, ale zuch się nie przejmuje, dalej razno maszeruje 2. Przygotował zuch dwie nogi do dalekiej, długiej drogi. Noga lewa, noga prawa, to dla zucha jest zabawa Ref...... |
3 |
Ustawienie w kole: -zwrotka- stojac refren- zwrot w prawo, marsz po obwodzie koła z wymachami RR nóg głowę (swobodnie).Na słowa „... i do tyłu ...” dzieci chwytem za biodra ciagna partnera do tyłu, po czym maszeruja w przód. |
5. |
Analiza sytuacji zadaniowej |
Dzieci wspólnie z N. omawiaj± graficzny obraz lasu i próbuja zastapić elementy naturalne (drzewa, rzeka) elementami sztucznymi (ławeczka, hula- hop, skakanki) |
3 |
N. kieruje praca dzieci przy budowie toru przeszkód |
6. |
Pokonywanie toru przeszkód |
Dzieci pokonuja tor przeszkód z elementami: zwinnosci, równowagi, skocznosci, rzutu |
4 |
Ustawienie w rzędzie, pokonywanie toru przeszkód pojedynczo |
7. |
Zabawa rzutna „Szyszki i żołędzie” |
Dzieci znajduja się „w lesie”. Na hasło „szyszki” chwytaj± podrzucony woreczek. Na hasło „żołędzie”- woreczek upada na podłoga |
3 |
Ustawienie w rozsypce, twarza do nauczyciela, każde dziecko ma woreczek |
8. |
Zabawa na czworakach orientacyjno- porzadkowa „Jaki to głos” |
Dzieci nasladujac zachowanie zwierzat czworakuja na krótkim odcinku |
3 |
Materace oparte o drabinki, dzieci czworakuja pojedynczo pod materacami. Dzieci oczekujace na czworakowanie, odgaduja, jakie zwierze jest pod materacami |
9. |
Zabawa „Wyprawa w góry” |
Dzieci wspinaja się i zstępuja po drabinkach z zastosowaniem chwytu zamkniętego |
4 |
Materace leża przy drabinkach. Dzieci wykonuja ćwiczenia w szeregu przy drabinkach |
10. |
„Wspólny posiłek” improwizacja |
Dzieci odpoczywaja po wyprawie. Omawiaja dzień spędzony na wycieczce |
3 |
W kole. Nauczyciel wyróżnia dzieci, które poprawnie wykonały zadania. Przy pomocy dyżurnych porzadkuje przybory |
11. |
Zabawa ze spiewem „Dwa pociagi” |
Powrót z wycieczki |
2 |
Dwa rzędy poruszajace się w dowolnych kierunkach. Na koniec jada do swojej klasy. |
2
Szukasz gotowej pracy ?
To pewna droga do poważnych kłopotów.
Plagiat jest przestępstwem !
Nie ryzykuj ! Nie warto !
Powierz swoje sprawy profesjonalistom.