Oznaczanie kwasowości miareczkowej soków owocowych
Konspekt zajęć
Klasa IV TTŻ
Liczebność grupy 17 osób
Czas zajęć 6 godzin
Przedmiot Zajęcia praktyczne z analizy środków spożywczych.
Dział programowy Analiza chemiczna i instrumentalna.
Temat: Oznaczanie kwasowości miareczkowej wybranych soków owocowych
metodą potencjometryczną.
Cel ogólny: Uczeń umie oznaczyć kwasowość miareczkową soku owocowego
oraz potrafi zinterpretować otrzymany wynik oznaczenia.
Cele szczegółowe:
- uczeń zna podstawowe kwasy organiczne A
- uczeń potrafi zdefiniować trzy podstawowe rodzaje kwasowości A
( miareczkowej, aktywnej i lotnej )
- uczeń zna zasadę oznaczania kwasowości miareczkowej dowolnego
soku A
owocowego metodą miareczkową
- uczeń umie samodzielnie korzystać z instrukcji do ćwiczeń B
- uczeń potrafi prawidłowo posługiwać się szkłem laboratoryjnym C
- uczeń potrafi samodzielnie zmontować zestaw do oznaczania kwasowości C
- uczeń potrafi właściwie miareczkować roztwór i dokonać pomiaru pH za
pomocą pehametru C
- uczeń potrafi wykreślić krzywą miareczkowania w układzie xy z
wykorzystaniem programu Microsoft Excel D
- uczeń potrafi znaleźć na wykresie punkt równoważnikowego nasycenia
i odczytać odpowiadającą mu objętość 0,1 M NaOH C
- uczeń umie obliczyć kwasowość soku owocowego na podstawie objętości
zużytego do miareczkowania r-ru NaOH wykorzystując arkusz kalkulacyjny C
- uczeń umie dokonać właściwej interpretacji obliczonej kwasowości na
podstawie normy przedmiotowej C
- uczeń przestrzega podczas pracy zasad bhp C
Cel wychowawczy: Uczeń dba o ład i porządek w pracowni analitycznej oraz
przestrzega zasad bhp:
1 - przed przystąpieniem do zajęć
zakłada fartuch ochronny
pozostawia na stole laboratoryjnym tylko niezbędne przedmioty
(zeszyt ćwiczeń, długopis)
ustawia torby w jednym, wcześniej ustalonym miejscu
2 - po zakończeniu ćwiczeń porządkuje stanowisko pracy
myje brudne szkło laboratoryjne
segreguje i ustawia odczynniki w wyznaczonym do tego miejscu
wyciera stół laboratoryjny
myje ręce
zdejmuje fartuch przed wyjściem z pracowni
Metody kształcenia: - instruktaż
- eksperyment laboratoryjny
- dyskusja
- elementy wykładu
Formy organizacyjne pracy uczniów: praca w grupach, jednolita
Środki dydaktyczne: - materiał badany: sok jabłkowy, pomarańczowy,
z czarnej porzeczki
- odczynniki chemiczne : - 0,1 M NaOH
woda destylowana
- szkło laboratoryjne : - biureta poj. 50 cm3
- pipeta poj. 10 cm3
- zlewka poj. 100 cm3
- sprzęt laboratoryjny : - pehametr
- elektroda szklana
- mieszadło magnetyczne
- komputer
- drukarka
Literatura: 1) „ Analiza żywności” - skrypt do ćwiczeń Mirosława Klepacka
2) „ Analiza techniczna w przemyśle spożywczym”-
Bohdan Drzazga
3) norma polska nr PN-90/A-75101/04 „Oznaczanie kwasowości
ogólnej”
4) norma jakościowa nr PN-A-75951 „Soki owocowe”
Tok zajęć.
I. Czynności organizacyjne ( 2' ) :
1. Założenie przez uczniów fartuchów ochronnych.
Sprawdzenie listy obecności.
Wyznaczenie dyżurnych.
II. Zapisanie nowego tematu zajęć. ( 2' )
III. Podanie celu zajęć ( 1' )
IV. Zapisanie planu zajęć.( 3' )
Charakterystyka kwasowości miareczkowej, aktywnej i lotnej.
Sposoby oznaczania kwasowości miareczkowej.
Wykonanie oznaczenia kwasowości ogólnej soków owocowych.
Wykreślenie krzywej miareczkowania i wyznaczenie punktu
równoważnikowego nasycenia.
Obliczenie kwasowości ogólnej badanych soków na podstawie objętości
zużytego do miareczkowania r-ru NaOH.
Interpretacja uzyskanych wyników.
V. Wprowadzenie teoretyczne do ćwiczeń (40')
VI. Przebieg ćwiczeń( 4,25h)
Podział uczniów na 3 grupy ćwiczeniowe.
Rozdanie uczniom instrukcji do ćwiczeń.
Zapoznanie się uczniów z instrukcją wykonania ćwiczenia .
Wspólne określenie zasady oznaczania kwasowości ogólnej soków owocowych metodą potencjometryczną.
Przypomnienie zasad bhp związanych bezpośrednio z wykonywanym ćwiczeniem.
Wykonanie oznaczenia kwasowości ogólnej w grupach ćwiczeniowych.
Zapisanie na tablicy przez poszczególne grupy uzyskanych wyników oznaczenia ( tj. objętości zużytego do miareczkowania r-ru NaOH oraz odpowiednie wartości pH - wypełnienie tabeli).
Rodzaj produktu |
Sok jabłkowy |
Sok pomarańczowy |
Sok z czarnej porzeczki |
||||
|
VNaOH(cm3) |
pH |
VNaOH(cm3) |
pH |
VNaOH(cm3) |
pH |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kwasowość ogólna |
|
|
|
Wprowadzenie uzyskanych wyników do arkusza kalkulacyjnego.
Wykreślenie wykresów w układzie współrzędnych z wykorzystaniem programu Microsoft Excel.
Obliczenie kwasowości ogólnej poszczególnych soków wg wzoru.
Porównanie obliczonych wartości kwasowości ogólnej z obowiązującymi normami.
VII. Podsumowanie zajęć. (5')
VIII. Praca domowa. (2')
Uczeń: - napisze sprawozdanie z ćwiczeń z uwzględnieniem schematu
zestawu do oznaczania kwasowości oraz wykresów.
IX. Prace porządkowe (10')
- umycie używanego szkła laboratoryjnego
- ustawienie odczynników w wyznaczonych miejscach
. - wytarcie stołów laboratoryjnych
- umycie podłogi
Oznaczanie kwasowości miareczkowej wybranych soków owocowych metodą potencjometryczną.
Materiał badany: sok jabłkowy, sok pomarańczowy, sok z czarnej porzeczki.
Odczynniki: Sprzęt:
0,1 M NaOH - pehametr
woda destylowana - mieszadło magnetyczne
- biureta poj. 50 cm3
- pipeta poj. 10 cm3
- zlewka poj. 100 cm3
Wykonanie ćwiczenia:
Ustawić zestaw do miareczkowania potencjometrycznego wg schematu
podanego niżej:
Rys. 1. Prosty zestaw
do miareczkowania poten-
cjometrycznego
n — naczyńko, h — elektroda
wskaźnikowa, c — elektroda
odniesienia, rt — mieszadło
magnetyczne, e — biureta,
/ — pll-metr
zlewki odmierzyć 10 cm3 soku jabłkowego i dodać 40 cm3 wody destylowanej.
Zlewkę z sokiem umieścić na mieszadle magnetycznym.
W przygotowanym roztworze soku umieścić elektrodę oraz dipol, uruchomić mieszadło i zanotować wyjściową wartość pH soku.Roztwór miareczkować roztworem NaOH, odmierzając go po 1cm3 z biurety do uzyskania pH=6,0 a następnie po 0,2 cm3 do pH=10,0.
Wykreślić krzywą miareczkowania w układzie xy, odkładając na osi x objętości dodawanego z biurety mianowanego r-ru NaOH , zaś na osi y odpowiednie wartości pH. Odczytać z wykresu objętość 0,1 M NaOH zużytą na zmiareczkowanie próbki soku(punkt równoważnikowego nasycenia).
Obliczyć kwasowość ogólną (X) soku w gramach na 100 cm3 produktu wg wzoru:
a * c * k
X = V * 100%
gdzie:
a - objętość r-ru NaOH zużytego do zmiareczkowania badanego r-ru w cm3
c - stężenie r-ru NaOH w mol/dm3
V - objętość produktu badanego zawartego w r-rze miareczkowanym w cm3
K - współczynnik służący do przeliczania wyniku na odpowiedni kwas w zależności od specyfiki badanego produktu :
k = 0,067 - kwas jabłkowy w produktach z owoców ziarnkowych
i pestkowych
k = 0,064 - kwas cytrynowy w produktach z owoców jagodowych
i cytrusowych
k = 0,045 - kwas szczawiowy w produktach ze szczawiu i szpinaku
k = 0,090 - kwas mlekowy w ogórkach i kapuście kiszonej
k = 0,060 - kwas octowy w produktach marynowanych
Otrzymane wyniki należy umieścić w tabeli i porównać z normą.
Rodzaj produktu |
Sok jabłkowy |
Sok pomarańczowy |
Sok z czarnej porzeczki |
||||
|
VNaOH(cm3) |
pH |
VNaOH(cm3) |
pH |
VNaOH(cm3) |
pH |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kwasowość Ogólna |
|
|
|