Autor:
mgr Kazimierz Stankiewicz
KONSPEKT LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY III
Temat lekcji: Zabawy i gry przygotowujące do mini - gier sportowych.
Cele wiodące w zakresie:
Umiejętności: kozłowanie, chwyty, podania jednorącz i oburącz oraz rzuty piłkami.
Motoryczności: rozwijanie sprawności psychomotorycznej.
Wiadomości: znajomość pojęć podstawowych elementów techniki gier sportowych,
przepisy zabaw i gier ruchowych.
Wychowania: prawidłowość wykonania zadań, współdziałanie w zespole.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, zabawowa naśladowcza.
Przekazywania wiedzy: pokaz, pogadanka.
Wychowawcze: wdrażanie do działania na rzecz zespołu, instruowanie, wyrażanie aprobaty.
Czas trwania: 45 minut.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Przyrządy i przybory: szarfy, mini - piłki ręczne, koszykowe, siatkowe, laski gimnastyczne,
skrzynia gimnastyczna, materace, siatka do mini-siatkówki, pachołki.
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania |
Czas
|
Uwagi metodyczno-organizacyjne
|
Część wstępna
Zorganizowanie grupy do zajęć.
|
1.Zbiórka ćwiczących. 2.Powitanie. 3.Sprawdzenie przygotowania do lekcji. |
2 |
Ustawienie grupy w dwuszeregu. Powitanie okrzykiem. Kontrola stroju i obuwia sportowego. |
Motywacja uczniów do ćwiczeń.
|
1.Podanie tematu i zadań lekcji. 2.Motywowanie uczniów do aktywnego udziału we współzawodnictwie w grach i zabawach. |
2
|
Przybliżenie znaczenia gier i zabaw w nauce podstawowych elementów techniki gier sportowych. |
Zabawa orientacyjno- porządkowa.
|
„ Kto szybciej ? ” Uczestnicy zabawy biegają w luźnej rozsypce i reagują na sygnały nauczyciela: - ramię w górze - ustawienie w rzędzie, - ramiona w górze - ustawienie w parach, - ramiona w bok - ustawienie w szeregu, - zakreślenie koła - ustawienie w okręgu |
3 |
Metoda zabawowa klasyczna Klasa podzielona na dwa zespoły rywalizujące ze sobą - jeden z szarfami. Punktacja w zabawach: I -miejsce - 2 pkt. II-miejsce - 1 pkt. |
Część główna Zabawa na czworakach.
Zabawa rzutna ( ćwiczenie).
Zabawa bieżna ( ćwiczenie).
Zabawa skoczna.
Zabawa rzutna.
Gra z piłką.
Gra z piłką.
|
"Sztafeta wahadłowa” - wyścigi na czworakach ze zmianą miejsc w grupach.
„Sztafeta wahadłowa” - wyścigi z podaniem piłki ręcznej jednorącz na drugą stronę i biegiem za piłką do zmiany miejsc w grupach.
„Sztafeta wahadłowa” - wyścigi z kozłowaniem piłki ręcznej dowolną ręką na drugą stronę do zmiany miejsc w grupach.
„Koszenie trawy” - dwóch pierwszych z zespołu trzymając laskę między sobą biegnie w kierunku końca rzędu, pozostali przeskakują nad nią, jeden z pary zostaje na końcu rzędu, drugi wraca na początek itd.
„Ukryty cel” - uczniowie jednego zespołu chowają się za skrzynią gimnastyczną, uczniowie drugiego zespołu stojąc na obwodzie koła starają się trafić w nich piłką.
„Żywy kosz” - grę prowadzimy na boisku do koszykówki. W końcowych jego częściach rysujemy po jednym kole o średnicy ok. 3 m. i w środku układamy materace. W każdym zespole jeden uczeń stoi na materacu i pełni rolę kosza. Pozostali uczniowie grają w polu. Grę zaczynamy podrzuceniem piłki między dwóch graczy na środku boiska. Każdy zespół stara się wykonać podanie do swojego gracza stojącego na materacu tak, by mimo obrony mógł chwycić piłkę nie schodząc z materaca i zdobyć punkt. Grę z własnej połowy rozpoczyna zespół, który stracił punkt.
„Rzucanka siatkarska” - po zajęciu miejsc na boisku przez oba zespoły, grę rozpoczyna gracz jednego z zespołów rzutem piłki jedną ręką przez siatkę zza linii końcowej boiska (odległość ok. 6 m.). Gra polega na przerzucaniu piłki oburącz przez siatkę na stronę przeciwnika, tak aby dotknęła pola gry. Zawodnicy broniący starają się złapać piłkę przed jej upadkiem. Ćwiczący który złapie piłkę musi z tego miejsca w ciągu 3 sek. rzucić ją oburącz nad siatką na stronę przeciwnika. Zespół zdobywa punkty jeśli: - piłka dotknie pola gry przeciwnika, - zawodnik przytrzyma piłkę dłużej niż 3 sek. - zawodnik przekroczy linię podczas zagrywki |
2
4
4
2
6
8
8
|
Każdy z zespołów podzielony na dwie grupy ustawione naprzeciw siebie w odległości ok. 10 m.
Ustawienie jak wyżej, odległość ok. 5- 6 m. Wersja II-z piłką koszykową i podaniem oburącz skp.
Ustawienie jak wyżej, odległość ok.10 m. Wersja II - ta sama zabawa z piłką koszykową.
Ustawienie zespołów w dwóch rzędach z zachowaniem bezpiecznych odległości.
W zabawie używamy mini-piłki ręcznej. Trafiony uczeń wychodzi z gry. Zespoły rywalizują na czas, wygrywa zespół mający więcej trafień.
W grze używamy piłki do mini-koszykówki. Zespoły oznaczone są szarfami. Liczebność zespołów zależy od ilości ćwiczących i rozwiązań organizacyjnych. Obowiązują uproszczone zasady gry wg uznania prowadzącego. Wygrywa zespół, który zdobył więcej punktów w ustalonym czasie gry.
Wymiary boiska zależą od ilości grających. Wysokość siatki ok. 2 m. W grze używamy piłki do mini-siatkówki. Podczas gry obowiązuje rotacyjna zmiana miejsc po uzyskaniu zagrywki. Grę prowadzimy na czas. Wygrywa zespół, który zdobył więcej punktów liczonych zgodnie z przepisami siatkówki.
|
Część końcowa
Uspokojenie organizmu.
|
Zabawa uspokajająca -„Zgadnij”. Jeden uczeń staje tyłem do pozostałych, którzy siedzą. Wskazany przez nauczyciela jeden z siedzących mówi słowo „zgadnij”. Uczeń odwrócony zgaduje kto to powiedział. |
2 |
Uczniowie tworzą dwuszereg w siadzie skrzyżnym z rękoma na kolanach i wyprostowanymi plecami. |
Czynności organizacyjno- porządkowe. |
1.Zbiórka w wyznaczonym miejscu. 2.Omówienie lekcji i podsumowanie wyników współzawodnictwa zespołowego. 3.Pożegnanie.
|
2
|
Ustawienie w dwóch szeregach - zespołach. Niećwiczący zbierają przybory. |
3