VI.2009r.- SCENARIUSZ ZAJĘCIA - Akademia malucha
Temat: "Zabawy na niepogodę"
CEL OGÓLNY: Rozwijanie umiejętności uczestniczenia w różnych zabawach . Integrowanie grupy. Dostarczenie dzieciom pomysłów na nie nudzenie się w czasie deszczowej pogody
CELE OPERACYJNE: dziecko:
wymienia części garderoby potrzebnej na deszczowa pogodę
opowiada obrazek
porusza się w przestrzeni przy muzyce, naśladuje ruchy
współpracuje z grupą przy ozdabianiu parasoli różnym materiałem na dużym arkuszu papieru
wystukuje rytm melodii
METODY: - czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną aktywnością dzieci
słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia i instrukcje
metody pedagogiki zabawy
metoda zadań inspirujących
FORMY ORGANIZACYJNE: praca z całą grupą, praca w małych zespołach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazki z misiem Puchatkiem , magnetofon, kaseta z nagraniem ( CD „Sześciolatek -Bawię się i uczę” - Nr 43,44), , nagranie muzyki „ Drwale”, „ Na jarmarku”, wiersz J.Kulmowej T. „Kiedy pada”, chusta animacyjna, kredki, farby plakatowe, klej, pędzle, kolorowe kawałki papieru kolorowego, duże arkusze papieru z narysowanymi parasolami,
PRZEBIEG:
1.Powitanie „ Wszyscy są witam was”
2. Wprowadzenie do zajęcia- oglądanie ilustracji Kubusia Puchatka z przyjaciółmi w czasie deszczowej pogody- opowiadanie ilustracji
3.Wysłuchanie wiersza J.Kulmowej T. „Kiedy pada” (recytacja przy podkładzie muzycznym padającego deszczu ( CD „Sześciolatek -Bawię się i uczę” - Nr 44 )
A kiedy tak pada i pada, ogromnie jestem rada i kalosze wkładam bardzo duże, żeby włazić w największe kałuże żeby mąć, miesić błoto rozpryśnięte i być kaczką albo okrętem., A niech spadnie ulewa, niech roztańczą się drzewa, to pofrunę nad lasem, nad polem, pod czerwonym, ulubionym parasolem.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza
O czym jest ten wiersz ? ( o deszczu, parasolu,…)
Co nas ochroni przed deszczem? ( płaszcz, parasol, kalosze, kurtka z kapturem…)
5. Zabawa naśladowcza „Deszczyk” - Dzieci stoją w kole , naśladują gesty n-lki
pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
grzmot ( tupnięcie nogą )
tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Deszczowa muzyka” ( CD „Sześciolatek -Bawię się i uczę” - Nr 43)
Kap, kap , deszczyk pada - poruszanie palcami obu rąk
puk, w parapet stuka- pukanie paluszkami w podłogę
szur cicho z wiatrem gada- ocieranie dłoni o dłoń
plum w kałuży znika - skok do przodu
To deszczowa jest muzyka
możesz wierzyć albo nie - podanie sobie rąk , marsz w kole
Deszczyk psotnik deszczyk figlarz
do zabawy woła Cię
7. Zabawa ruchowa „ Słonko świecie , deszczyk pada” ( Rodzice stoją na środku sali, trzymając oburącz brzeg chusty animacyjnej - jest to chmura, która opada i unosi się do góry. Dzieci siedzą pod chustą. Przy dźwiękach muzyki ( CD nr 9 ) „ Na jarmarku” dzieci biegają na zewnątrz. Gdy muzyka cichnie - dzieci chowają się pod chustę.
8. Zabawa rytmiczna „Zabawy na niepogodę- orkiestra ” przy melodii „DRWALE” ( CD Nr 8) ( n-lka rozdaje dzieciom po 2 klocki plastykowe a rodzicom po jednej kartce . Dzieci stukają klockami - jeden o drugi w czasie zwrotki, w czasie refrenu rodzice pocierają kartką )
9. Praca plastyczna „Ozdabiamy parasole” (dzieci (z rodzicami) podzielone są na 3 grupy. Na dużych arkuszach papieru narysowane są parasole, które dzieci ozdabiają. Dzieci mogą rysować również krople deszczu i ozdobić pracę innymi elementami wg własnego pomysłu
10. Omówienie prac. Czynności porządkowe.
11. Zabiegi higieniczne.
12.Poczęstunek owocową herbatką
13. Zabawy dowolnie wybranymi zabawkami. Porządkowanie sali.
14. Pożegnanie .
Opracowała : Wiesława Kruczkowska