Konspekt lekcji historii w klasie I D Temat Odkrywanie przeszłości – praca historyka Marek Biesiada 13 09 2006


Marek Biesiada 8. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

Temat: Odkrywanie przeszłości - praca historyka.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie potrafią:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Odkrywanie przeszłości - praca historyka

    1. Odtwarzanie przeszłości

    Nauczyciel zadaje pytanie:

    • co to jest historia?

    • kto zajmuje się odtwarzaniem historii?

    • w jaki sposób historyk odtwarza fakty historyczne?

    • co historyk robi z wynikami swoich badań?

    • co to jest historiografia?

    • kto i do jakich celów wykorzystuje prace historyków?

    2. Źródła historyczne

    • na podstawie jakich materiałów historyk odtwarza fakty historyczne?

    • co to są źródła historyczne?

    • jak dzielimy źródła historyczne?

    • co można zaliczyć do źródeł historycznych?

    • co historyk robi ze źródłami historycznymi?

    • w której epoce najwięcej zachowało się źródeł historycznych, a w której najmniej?

    3. Warsztat naukowy historyka

    • jakie umiejętności musi posiadać historyk w celu wykonania swojej pracy?

    • z jakich dziedzin naukowych korzysta historyk?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 6.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Odtwarzanie przeszłości

    Uczniowie przepisują schemat z podręcznika ze s. 22

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 7.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Źródła historyczne

    - źródła historyczne można podzielić na:

    • pisane

    • materialne

    Krytyka źródeł - analiza i ocena źródeł historycznych dokonywana przez historyka w celu sprawdzenia wiarygodności zawartych w nich informacji. Historyk przeprowadza analizę źródeł poprzez porównanie danej informacji z przekazami innych źródeł.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 7.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Warsztat naukowy historyka.

    Historyk w celu właściwego wykonania swojej pracy musi posiadać odpowiednie umiejętności, do których należą m.in.

    • znajomość języków obcych

      • dla epoki średniowiecza - język łaciński

      • dla XVIII wieku - język francuski

      • dla dziejów Polski pod zaborami - język rosyjski i język niemiecki

    • rozpoznawanie rodzajów dokumentów

    • rozpoznawanie symboli na pieczęciach i herbach

    Historyk wykorzystuje w swojej pracy inne dziedziny naukowe skupione w naukach pomocniczych historii. Należą do nich m.in.

    • genealogia

    • metrologia

    • archiwistyka

    • dyplomatyka

    • heraldyka

    • sfragistyka

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • co to jest historia?

    • kto zajmuje się odtwarzaniem historii?

    • w jaki sposób historyk odtwarza fakty historyczne?

    • co historyk robi z wynikami swoich badań?

    • co to jest historiografia?

    • kto i do jakich celów wykorzystuje prace historyków?

    • na podstawie jakich materiałów historyk odtwarza fakty historyczne?

    • co to są źródła historyczne?

    • jak dzielimy źródła historyczne?

    • co można zaliczyć do źródeł historycznych?

    • co historyk robi ze źródłami historycznymi?

    • w której epoce najwięcej zachowało się źródeł historycznych, a w której najmniej?

    • jakie umiejętności musi posiadać historyk w celu wykonania swojej pracy?

    • z jakich dziedzin naukowych korzysta historyk?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3/s. 7-8 oraz Zadania 1,2/s. 9-10. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/s. 9.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


