Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej
Grupa: klasa 3
Data: 10.04.2008
Prowadząca:
Temat: Doskonalenie mnożenia sposobem pisemnym z uwzględnieniem liczb zawierających cyfrę „0”
Cele ogólne:
- organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi
- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania i mnożenia
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- dodawać i mnożyć sposobem pisemnym
- rozwiązać zadanie matematyczne z zastosowaniem tabliczki mnożenia
- dopasowywać wynik do działania
Metody:
- oglądowa
- słowna
- praktyczno-ćwiczeniowa
- aktywizująca
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- kartoniki z cyframi i liczbami
- karta pracy z zadaniem matematycznym
- kartony z iloczynami i wynikami
- papierowe „Ordery Aktywnego Ucznia”
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zadań na tablicy, które utrwalą tabliczkę mnożenia.
Uczniowie losują dwa kartoniki (jeden z liczbą, drugi z cyfrą), następnie wykonują
mnożenie sposobem pisemnym wylosowanych liczb na tablicy. Bezbłędne obliczenie
nagradzane jest papierowym kwadracikiem.
2. Indywidualna praca z książką ( ćw.1,2,3 str. 41 )
3. Łączenie działań z wynikami na tablicy. Bezbłędne połączenia są nagradzane papierowym kwadracikiem.
4. Uczniowie otrzymują kartę pracy z treścią zadania do rozwiązania.
Zad.
W sklepie zoologicznym było kilkaset rybek pływających w akwariach. W ciągu tygodnia sprzedano 90 skalarów , trzy razy więcej niż skalarów sprzedano glonojadów i dwa razy więcej niż glonojadów sprzedano welonek.
Oblicz sposobem pisemnym:
Ile sprzedano glonojadów w ciągu tygodnia?
Ile sprzedano welonek w ciągu tygodnia?
Ile łącznie sprzedano rybek w ciągu tygodnia?
5. Indywidualna praca z książką ( 5,6 str.42 )
6. Zadanie pracy domowej ( ćw.4 str.40 , ćw.7 str.42 )
7. Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów (posiadaczy największej ilości kwadracików) „Orderem Aktywnego Ucznia”
1