Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych
PROWADZĄCA: Jolanta Regulska
DATA: 21.10.2009 r.
GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Czary jesieni”
TEMAT ZAJĘĆ: „Kolorowe liście”
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna
CEL OGÓLNY:
Sklasyfikuje liście według jednej podanej cechy
Kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zadaniowych
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
Segreguje przedmioty według: koloru, wielkości
W parach podejmuje i realizuje różne zadania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : liście, plansze o tematyce jesiennej, szarfy
w kolorach: żółtym i czerwonym, farby plakatowe, pędzle, kontury liści, pojemniki, arkusze kolorowego papieru (czerwony, pomarańczowy, brązowy, żółty).
FORMY:
Praca z całą grupą
Praca zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Ćwiczenia oddechowe „Który liść pierwszy?”
Na stoliku nauczycielka zaznacza szarfą środek, a po dwóch stronach w takiej samej odległości od środka określa linię startu dla dwojga dzieci. Dzieci dobierają się w pary i kolejno ustawiają się naprzeciw siebie. Dmuchają na swoje liście tak długo, aż któryś przekroczy linię środkową.
Wysłuchanie opowiadania „Dary jesieni”
Nauczycielka zaczyna opowiadanie:
W pogodny jesienny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Korony drzew mieniły się różnymi kolorami. Liście na drzewach były (nauczyciel zawiesza na tablicy arkusze kolorowego papieru, a dzieci uzupełniają opowiadanie) czerwone, pomarańczowe, żółte, brązowe. Pod drzewem kasztanowca znalazły zielone kłujące i gładkie brązowe (zawiesza ilustrację kasztana) dzieci kończą: kasztany. Pod ogromnym dębem znalazły w czapeczkach (ilustracja żołędzi) żołędzie, a na niewielkim drzewku błyszczały w słońcu czerwone korale (obrazek z owocami jarzębiny) jarzębiny. Wszystkie zebrane skarby; kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę dzieci zaniosły do przedszkola. Jak myślicie co mogły z nich zrobić?
Segregowanie liści ze względu na kolor.
Podział dzieci na dwie grupy: z szarfami czerwonymi i żółtymi. Nauczycielka - wiatr rozsypuje liście na dywanie. Dzieci segregują liście według kolorów. Grupa oznaczona czerwonymi szarfami- zbierają liście brązowe, grupa z szarfami żółtymi -żółte.
Segregowanie liści ze względu na wielkość.
Każda grupa dzieli swoje liście na małe i duże. Wkłada je do pojemników oznaczonych odpowiednio symbolem małego i dużego liścia.
Praca plastyczna „Jesienne liście”
Pomalowanie farbami plakatowymi konturów liści. Chętne dzieci wycinają liście po wyschnięciu. Zawieszenie prac na tablicy.