Scenanariusz A cóż to za zwierz


Scenariusz zajęć dla dzieci trzyletnich

Temat: A cóż to za zwierz?

Cel główny:

- poznanie przez dzieci jeża (wygląd, sposób poruszania, odżywiani, przygotowania do

zimy).

Cele szczegółowe:

- skupienie uwagi podczas słuchania,

- określenie cech charakteryzujących jeża, dotyczących wyglądu, sposobu poruszania,

odżywiania i przygotowywania do zimy,

- wypowiadanie się na temat ilustracji,

- naśladowanie ruchów zwierząt,

- ilustrowanie ruchem treści piosenki,

- ilustrowanie ruchem postaci z wiersza.

Metody:

- pokaz

- pogadanka

Formy pracy według R. Więckowskiego:

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne i przybory:

- ilustracje ukazujące krasnala Hałabałę w jego dziupli oraz wiewiórkę,

- sylwetka jeża,

- kasztany,

- nagrania (melodia do biegu, podskoków, wirowania listków),

- karton z sylwetką jeża (dla każdego dziecka),

- flamastry,

- koszyk,

- arkusz kolorowego papieru

Literatura:

1. H. Bechlerowa „O zielonym jeżu”

2. H. Zdzitowiecka „Jeż”

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wstępna

1. Rozmowa z wykorzystaniem ilustracji ukazującej postacie z literatury dziecięcej (krasnal

Hałabała, wiewiórka) - wypowiadanie się na temat ilustracji.

- Kto pamięta jak nazywa się nasz znajomy? (krasnal Hałabała).

- Po czym go poznałeś? (czerwony kubraczek, czerwona czapeczka, mieszka w dziupli po

wiewiórce).

- Z kim krasnal lubi biegać po lesie, i zbierać orzeszki na zimę? (z wiewiórką).

2. Zabawa „Krasnal i wiewiórka” - naśladowanie ruchów wiewiórki i krasnala.

Nauczycielka włącza muzykę:

- gdy muzyka zaprasza do biegania, dzieci naśladują bieg krasnala,

- gdy muzyka zaprasza do podskoków, dzieci naśladują skoki wiewiórki.

Uświadomienie celu

3. Rozwiązywanie zagadki.

Nauczyciel zadaje pytanie: „cóż to za groźny zwierz lubił bawić się z krasnalem Hałabałą?

Krótkie nóżki, długi ryjek,

Ostre kolce ciało kryją.

(jeż)

4. Słuchanie wiersza ilustrowanego sylwetką jeża.

Tak, to malutki jeż.

Węszy nosem w lewo, w prawo,

To pod listkiem, to pod trawą.

Łapie myszy, węże.

Zagrzebany w liściach śpi,

Gdy zimowe przyjdą dni.

Faza zasadnicza

5. Rozmowa na temat wierszyka.

- Jak wygląda jeż? Posłuchajcie (nauczycielka ponownie recytuje wiersz).

- Co robi jeż? Posłuchajcie uważnie (nauczyciel recytuje - węszy noskiem w lewo, w

prawo, to pod listkiem, to pod trawą, łapie myszy, węże)

- A, gdy zimne przyjdą dni, co robi jeż? (zagrzebany liściach śpi)

6. Ilustrowanie ruchem piosenki o jeżu.

Nauczycielka śpiewa piosenkę, a dzieci ilustrują piosenkę ruchem.

Idzie, idzie jeż,

Ten kolczasty zwierz.

Nóżkami tup, tup

I pod listek siup.

7. Zabawa w teatr.

Nauczycielka jest narratorem. Dzieci naśladują jeża.

Chętne dziecko próbuje opowiedzieć przygodę jeża, ilustrując ją ruchem.

8. Zabawa „Norka do jeża” - rozwijanie koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowe.

Nauczycielka opowiada:

Jeżyk pobiegł do swojej norki, nie chciał mieć zielonych kasztanów za braci. Zrobimy z

tego kosza naszemu przedszkolnemu jeżykowi (zabawce) norkę. Bo co jeżyk robi, gdy

zimne przyjdą dni?

(Dzieci odpowiadają - zagrzebany w liściach śpi)

Faza podsumowująca

9. Dzieci wybierają po jednym arkuszu kolorowego papieru i w rytm muzyki gromadzą (rwą)

listki dla jeża, duży listek, mały itd. Po skończonej pracy zanoszą je do norki.

10. Zabawa ilustrują wirujące listki na wietrze z wykorzystaniem nagrania - rozwijanie

ekspresji ruchowej.

11. Dorysowywanie jeżykowi brakujących igiełek na ilustracji (praca indywidualna przy

stoliku).

12. Porządkowanie swojego miejsca pracy.


