Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny.
Data: 17. 04. 2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Chciałbym być przyrodnikiem.
Temat dnia: Jak mogę dbać o czystość Ziemi.
Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
Spokojnie siedzi i słucha treść opowiadania;
Uważnie ogląda tablice demonstracyjną;
Poznaje znaczenie słów: smog, spaliny;
Koloruje obrazek;
Ćwiczy położenie w przestrzeni: przed, za;
Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych;
Aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych.
Metody pracy:
Metoda ośrodków pracy.
Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
lista obecności;
tekst opowiadania Wyprawa pana Jacka z Gazusiem Spaliną;
tablica demonstracyjna;
kredki;
obrazek ekologiczny;
klej;
karty pracy;
zeszyty;
surowce wtórne: zakrętki, butelki plastikowe, makulatura, rolki papierowe;
zabawki;
laptop;
płyta CD.
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza - dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy - maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny - pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy - wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy - kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Zabawa ruchowa z rymowanką. Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem wystukiwanym przez nauczyciela na bębenku. Gdy dźwięki milkną, dzieci zatrzymują się i rytmicznie klaszczą do słów: dbaj-my o drze-wa, że-by las śpie-wał.
Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania Marty Sadowskiej Wyprawa pana Jacka z Gazusiem Spaliną.
2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści opowiadania.
- Rozmowa o treści opowiadania Wyjaśnienie pojęć: SMOG, SPALINY.
- Poznanie przyczyn zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza na bazie tablicy demonstracyjnej.
Rozmowa z dziećmi na podstawie pytań:
Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza?
Co jest powodem zanieczyszczenia wody?
Co zanieczyszcza glebę?
- kolorowanie obrazka ekologicznego.
- zabawa ruchowa: jazda samochodu do garażu.
Dzieci odkręcają nakrętki z butelek. Nauczyciel układa drogę ze skakanek. Zakrętki to samochody. Dzieci pstrykają w zakrętki i przesuwają swoje samochody po drodze do mety, która jest przed pudełkiem - garażem.
- Ćwiczenia w określaniu położenia w przestrzeni: przed, za.
Dzieci wykonują różne zadania zgodnie z poleceniem nauczyciela, wykorzystują do tego zakrętki, plastikowe butelki, rolki po papierze toaletowym, papierowe kule, pudełko z kartonu, zabawek.
Postaw butelkę przed pudełkiem.
Połóż papierową kulę za pudełkiem.
Ułóż zakrętki przed butelką.
Umieść rolkę za butelką.
Połóż klocek przed misiem.
Połóż piłeczkę za misiem.
- karty pracy - położenie w przestrzeni: przed, za.
- Świadomość ciała i przestrzeni ćwiczenia metodą ruchu rozwijającego.
Bajka o moim ciele” - wszyscy znajdują się w pozycji siedzącej i wykonują konkretny ruch:
- poznajemy swoje rączki,
- rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
- paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
- po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
- idą paluszki dalej i witają się z szyją, kręcimy szyją raz w jedną, raz w drugą stronę,
- po szyi poznają paluszki buzię, dotykają oczu, nosa, dotykają brodę,
- paluszki - wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy,
- poprawianie fryzury.
Zabawa pt. ,,Jak najwyżej'. Wszyscy leżą na plecach ,,w rozsypce” na podłodze. Sięganie rękoma i nogami ,, do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcanie żarówek.
Zabawa pt. ,,Bączek”. Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
Zabawa pt. ,,Wycieczka” - jedno dziecko stoi przed leżącym na podłodze. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył ( za głową). Natomiast drugie dziecko przytrzymuje dziecko za nogi na wysokości kostek, lekko przeciąga je w różnych kierunkach.
Zabawa pt. ,,Wycieczka” - jedno dziecko stoi przed leżącym na podłodze. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył ( za głowa). Natomiast drugie dziecko, trzymając dziecko za dłonie i nadgarstki, lekko ciągnie je po podłodze.
Zabawa pt. ,,Piłowanie drewna”. - Dzieci siedzą w rozkroku, zwrócone przodem, trzymając się za dłonie. Nogi jednego dziecka znajdują się pod nogami drugiego dziecka. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.
„Rowerek” -dzieci leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Dzieci leżą tak, aby jego stopa była oparta o stopy partnera. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Prowadzący powtarza rymowankę, różnicuje tempo:
„Jedzie Radek na rowerze,
a pan Romek na skuterze.
Raz, dwa, trzy,
jedź i ty”.
Ćwiczenia relaksujące - ,,Kołysanka” do wiersza J. Porazińskiej pt. ,,Bajka iskierki” odtwarzanej z płyty CD. Dzieci siedzą w kole na podłodze siad skrzyżny i kołyszą się na boki.
Zakończenie pt. ,,Iskierka - Meksykańska fala”. Cała grupa stoi lub siedzi w kole, trzymając się za ręce. Prowadzący zajęcia ,, puszcza iskierkę” na zasadzie tzw. meksykańskiej fali, czyli przez ściśnięcie i jednoczesne uniesienie dłoni sąsiada. Ten z kolei przekazuje uścisk dalej, unosząc do góry dłoń osoby siedzącej z boku.
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów - uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.