3754


KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

z zakresu edukacji europejskiej

TEMAT ZAJĘCIA: Gdzie jest zima? Wyprawa do Danii.

CELE OGÓLNE:

- zapoznanie z wybranymi wiadomościami na temat niektórych krajów Europy

- rozwijanie zdolności poznawczych dzieci, rozbudzanie zainteresowań krajami o odmiennej

kulturze i klimacie

- odnoszenie się do dziecięcej wiedzy i doświadczeń przy poznawaniu wybranego kraju

CELE OPERACYJNE: dziecko

- zna słowa i melodię pierwszej zwrotki piosenki,, Unia Europejska'' oraz ,, Dania''

- czyta globalnie wyrazy: Europa, Dania, Polska; dzieli je na głoski, sylaby i układa z alfabetu

ruchomego lub rozsypanek

- umie wykorzystać te umiejętności w innych sytuacjach

- zna niektóre tytuły bajek duńskiego pisarza H. Ch. Andersena, rozpoznaje bohaterów,

charakterystyczne rekwizyty lub scenki

- odtwarza krótką scenkę teatralną z wybranej bajki

- potrafi wykonać czapkę Wikinga ( chłopcy ) i wianek z warkoczami ( dziewczynki )

- potrafi rozwiązać krzyżówkę, której rozwiązaniem jest nazwisko Andersena

- z wykreślanki odczytuje nazwę Wyspy Owcze, rozwiązuje zadanie matematyczne wymagające

porównania liczebności zbiorów i zastosowania znaków <, >, =.

METODY:

- zabawy i gry dydaktyczne, metody tradycyjne, elementy dramy, twórczego myślenia

FORMY:

- z całą grupą

- z podziałem na grupy

- indywidualne wykonywanie zadań

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- flaga Polski, Unii Europejskiej, Danii

- krzyżówka z hasłem

- wykreślanka literowa

- rozsypanka literowa wyrazu Dania, małe mapki Danii dla każdego dziecka

- mapa geograficzno- obrazkowa Europy

- wystawka bajek Andersena w kąciku książki

- duże cyfry 1-6, znaki<, >, =

- płyta CD z cyklu,, Śpiewające brzdące''nr. 8 z piosenkami o krajach Unii Europejskiej.

LITERATURA:

Program własny,, Kolorowa Europa''.

I. Fechner- Sędzicka, D. Główczewska, A. Nehring- ,, Poznajemy kraje Unii Europejskiej''.

PRZEBIEG:

I. Wprowadzenie.

1. Wczoraj robiłam porządki w kąciku książki i spójrzcie, co znalazłam. Duży zbiór pięknych bajek z różnych krajów. Z chęcią przypomniałam sobie te bajki, które w dzieciństwie opowiadała mi mama, a później czytałam je sama. Sądzę, że wy też znacie niektóre z tych bajek, więc spróbujemy zabawić się z zagadki. W tym kolorowym kufrze mam różne przedmioty. Jeżeli nie uda nam się skojarzyć ich z żadną bajką, wtedy dopiero zajrzymy do tej księgi.

Dzieci przeglądają z panią zawartość kufra, próbują dopasować oglądane rekwizyty do bajek.

Na zakończenie krótko przeglądają księgę, odczytują niektóre tytuły, oglądają ilustracje.

W związku z tym, że jest jeszcze okres świąteczny, może spróbujecie odegrać fragment bajki

,, Dziewczynka z zapałkami''. Możecie wykorzystać potrzebne przedmioty z kufra.

2. Czy ktoś z was wie, jak nazywa się autor tych pięknych opowiadań?

Odpowiedzią na to pytanie będzie rozwiązanie tej krzyżówki. Przypominam, że w jedną kratkę

wpisujemy tylko jedną literę. Żeby było szybciej, ja będę wpisywała, ale wy będziecie mi mówić

jakie litery mam kolejno pisać. Jeżeli prawidłowo rozwiążemy krzyżówkę, to w wyznaczonych polach otrzymamy nazwisko autora.

Chętne dziecko odczytuje głośno nazwisko: ANDERSEN.

3. Nauczycielka przedstawia dzieciom kilka informacji o Andersenie i jego twórczości..

Nawiązuje do kraju, z którego pochodził pisarz- Danii. Jego nazwę dzieci poznają układając drukowane litery od największej do najmniejszej. A że Dania jest jednym z krajów Europy,

zapraszam was do zabawy z piosenką, której się uczyliśmy wcześniej. Weźcie sobie te niebieskie

wstążeczki, będziemy nimi machać nad głowami w czasie refrenu.

II. Zapoznanie z kolejnym krajem europejskim - DANIĄ.

1. Rozmowa przy mapie Europy. Odczytywanie globalne wyrazów: Europa, Polska, Dania.

Nauczycielka przedstawia dzieciom ogólne wiadomości geograficzne, flagę oraz ciekawostki o Danii. Pokazuje, jak korzystać z mapy ( legenda ). Dzieci oglądają też położenie Danii na globusie.

2. Wykreślanka literowa - jej rozwiązaniem jest nazwa WYSPY OWCZE.

Na tablicy umieszczone są zielone wyspy, każda podpisana cyfrą ( 1 - 6 ). Zadaniem dzieci jest umieszczenie na każdej wyspie ilości owieczek według podanej liczby. Na końcu należy porównać liczebność owieczek na sąsiednich wyspach i podpisać znakiem: <, > lub =.

3. Zabawa ruchowa ,, Wikingowie''.

Krótki przerywnik ruchowy. Dzieci siedzą na dywanie jedno za drugim. Ruchami rąk naśladują

wiosłowanie, kołysanie łodzi na falach, itp.

4. Nauka pierwszej zwrotki i refrenu piosenki ,, Dania''.

Dzieci słuchają piosenki z płyty. Potem nauczycielka czyta wyraźnie słowa pierwszej zwrotki,

wyjaśnia trudne słowa. Odczytuje kolejne wersy, a dzieci powtarzają je coraz to w inny sposób,

np. głośno, cicho, z klaskaniem, sylabami, itp.

Wstają i śpiewają z płytą. W czasie zwrotki naśladują zabawę klockami lego. Na refren łączą się w

pary i klaszczą w ręce kolegi .

III. Zakończenie. Część plastyczno- konstrukcyjna.

Na stołach rozłożone są materiały do wykonania różnych prac do wyboru:

* kolorowy papier, nożyczki, klej, pisaki, zszywacz biurowy, szary karton - do wykonania

czapek Wikingów

* szary karton, kolorowa krepa, zszywacz - do wykonania opasek z warkoczami dla dziewcząt

* kolorowe papiery, klej, patyczki, nożyce - do wykonania flagi Danii.

Sprzątanie sali po skończonej pracy. Wykorzystanie wykonanych prac w zabawie dowolnej.

Krystyna Pietrewicz

Przedszkole Miejskie w Witkowie


