14.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE V „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Poznajemy „Dwa Słońca” Józefa Ratajczaka.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi wskazać w tekście cytaty opisujące czynności słońca i słonecznika.
Uczeń potrafi wskazać przenośnie w wierszu.
Uczeń potrafi wyjaśnić jak zostały zbudowane obrazy poetyckie w wierszu.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, co to jest obraz poetycki.
Uczeń zna wiersz Józefa Ratajczaka pt. „Dwa słońca”.
Uczeń wie, co oznaczają tytułowe „dwa słońca” i dlaczego podmiot liryczny zastosował takie porównanie.
Uczeń przypomina sobie, czym jest przenośnia, porównanie.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: podręcznik do języka polskiego (kl. V „Między nami”), ilustracje, magnesy.
METODA: pogadanka heurystyczna, praca z tekstem.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą -Nauczyciel wskazuje na ilustracje wiszące na tablicy; mówi: - Co przedstawiają te ilustracje? (jaki to jest kwiat?)
- Czy te ilustracje (słońce
|
Na ilustracjach jest słońce i kwiat (słonecznik). Proponowane odpowiedzi: Ilustracje są do siebie podobne, bo:
|
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - efektywne współdziałanie w grupie - komunikacja: nauczyciel - uczeń
- skuteczne porozumiewanie się; komunikacja językowa |
Badanie |
- Nauczyciel prosi: Otwórzcie Wasze podręczniki na stronie 16.
-Nauczyciel mówi: Przeczytam Wam teraz tekst, a Was proszę - Nauczyciel odczytuje tekst Józefa Ratajczaka.
- Odczytajcie teraz ten tekst -Nauczyciel mówi: Zapiszmy temat lekcji (nauczyciel zapisuje temat na tablicy): POZNAJEMY „DWA SŁOŃCA” JÓZEFA RATAJCZAKA. - O czym jest mowa w wierszu?
- Wiersz jest pełen środków stylistycznych. Proszę mi znaleźć w tekście: 1) przenośnie /metafory/
2) porównania
3) epitety (nie tak dawno
-Wiecie już, że niektóre zabiegi słowne (takie jak przenośnia, epitet, porównania)
- Powiedzcie mi jeszcze, jaka jest kompozycja tego utworu? |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
- Uczniowie słuchają tekstu.
- Uczniowie odczytują tekst sami.
- Uczniowie zapisują temat lekcji
- W wierszu podmiot liryczny porównuje słońce do słonecznika
Proponowane odpowiedzi: 1) „jedno rośnie na niebie”, „nasiona gubi wschodząc o świcie”, „patrzą na siebie, co dzień”, „kule słonecznika dźwiga”. 2) „łodyga jak promień”, „wynieść jak lampę na drogę”, ale też cały wiersz jest porównaniem słońca do słonecznika. 3) „kula słonecznika”, „pełne wróbli”.
- Utwór składa się z 4 strof. Pierwsza i ostatnia mają po dwa wersy a dwie pozostałe po 4. |
- poprawność językowa - komunikacja: nauczyciel- uczeń
|
Prezentacja |
-Nauczyciel prosi - Nauczyciel prosi o rozdanie notatek. -Prosi ucznia o głośne przeczytanie notatki.
- Poleca uczniom wkleić |
-Uczeń podsumowuje treści będące analizą utworu.
- Uczeń rozdaje notatki.
- Uczeń odczytuje notatkę i wkleja ją do zeszytu. Poeci często korzystają ze środków stylistycznych, by w ciekawszy sposób ukazać świat, który nas otacza. W ten sposób tworzą niezwykłe, czasami wręcz zaskakujące dla odbiorcy obrazy poetyckie.
Posłużył się nimi również Józef Ratajczak w wierszu „Dwa słońca”, w którym podmiot liryczny mówi o słońcu jak
|
- przetwarzanie informacji -czytanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi: Otwórzcie teraz podręczniki na stronie 16
-Ćwiczenie to wykonamy wspólnie na tablicy. Wy zaś |
-Wybrany uczeń czyta polecenie
- Uczniowie wykonują zadanie |
- łączenie teorii - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
Nauczyciel mówi: - Jakie podobieństwa słonecznika do słońca wskazuje podmiot liryczny w tekście?
- Zapiszcie sobie zadanie domowe: Podręcznik, str. 17, ćw. 3. Przeczytajmy polecenie na głos.
- Na tym schemacie macie przykład. Autor użył zdania: słońce rośnie na niebie. Dlaczego? - A jaki jest to środek stylistyczny?
-Umówmy się, że macie znaleźć 3 takie obrazy poetyckie
JEŚLI WYSTARCZY CZASU POPROSIĆ UCZNIÓW |
Proponowane odpowiedzi:
- Słońce rośnie na niebie, - Uczeń wykonuje polecenie nauczyciela. - Wyjaśnij, jak zostały zbudowane poetyckie obrazy w wierszu. a) Podaj skojarzenia, które mogły wpłynąć na ich powstanie. b) Nazwij taki sposób obrazowania.
- Autor użył takiego zdania, - Jest to przenośnia. |
-mówienie - poprawność językowa - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -samokształcenie -doskonalenie umiejętności czytania na głos |
Poeci często korzystają ze środków stylistycznych, by w ciekawszy sposób ukazać świat, który nas otacza. W ten sposób tworzą niezwykłe, czasami wręcz zaskakujące dla odbiorcy obrazy poetyckie.
Posłużył się nimi również Józef Ratajczak w wierszu „Dwa słońca”, w którym podmiot liryczny mówi o słońcu jak o słoneczniku, natomiast o słoneczniku jak o słońcu i słoneczniku.
CO ROBI? CO SIĘ Z NIM DZIEJE? |
|
SŁOŃCE |
SŁONECZNIK |
|
|