mgr Mariola Kryszak
mgr Mariola Dobek
Bydgoszcz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE DRUGIEJ
Temat dnia: Piękno wiosennych kwiatów
Przedmiot: edukacja polonistyczno - środowiskowa
Temat zajęć: Układanie zdań na temat „Kwiatów na działce” na podstawie ilustracji
i własnych obserwacji. Budowa kwiatu.
Zagadnienia programowe:
Swobodne wypowiadanie się na tematy bliskie dzieciom. Ciche czytanie ze zrozumieniem prostych tekstów. Porządkowanie zdań w rozsypankach zdaniowych. Indywidualne pisanie zdań na określony temat. Pisanie wybranych wyrazów z „ó, ż i rz” niewymiennym. Części składowe kwiatu: kielich, płatki korony, pręcik, słupek. Czynniki warunkujące rozwój roślin.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
Kat. A: zapamiętanie wiadomości
uczeń zna, wie:
nazwy kilku wiosennych kwiatów;
ogólny wygląd kilku wiosennych kwiatów;
zna budowę kwiatu i potrafi wskazać jego elementy składowe;
potrafi wypowiadać się w formie zdań na określony temat.
Kat. B: zrozumienie wiadomości
uczeń rozumie:
rozumie pojęcie „kwiaty chronione”;
potrafi wskazać na ilustracji poznane rośliny chronione;
rozumie i potrafi wyjaśnić zjawiska zachodzące wiosną w przyrodzie;
rozumie przeczytane polecenia i potrafi je samodzielnie wykonać;
Umiejętności:
Kat. C: stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
uczeń potrafi:
wypowiadać się w rozwiniętej i uporządkowanej formie;
uzupełnić luki w zdaniach;
ułożyć zdania opisujące działkę;
przyporządkować wyrazy do danej zasady ortograficzne;
opisać ustnie wygląd kwiatka;
umie posługiwać się lupą i zna jej zastosowanie.
Kat. D: stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
uczeń potrafi:
wykonać zadania według pisemnej instrukcji;
poprawnie zapisać wyrazy z trudnością ortograficzną;
potrafi samodzielnie opisać budowę nieznanego kwiatka i wyjaśnić proces zapylania.
Cel wychowawczy:
uczeń potrafi współdziałać w grupie;
uczeń wykazuje postawę wzajemnej pomocy;
uczeń docenia piękno pierwszych wiosennych kwiatów;
uczeń rozumie potrzebę ochrony przyrody;
uczeń podejmuje działania proekologiczne;
Metody : rozmowa, pokaz, obserwacja, praktyczne działanie.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: plansze z rebusami, ilustracje kwiatów, naturalne okazy kwiatów, kartki z nazwami kwiatów, koperty z szyframi, plansza przedstawia-jąca projekt działki, różne gatunki kwiatów ozdobnych wycięte
z papieru, teksty z lukami, lupy,
Tok zajęć:
Zapoznanie z tematem zajęć.
Rozmowa na temat kwiatów chronionych, które uczniowie poznali na wcześniejszych zajęciach.
U: Wymieniają kwiaty, które objęte są ochroną (zawilec, krokus, przebiśnieg, konwalia).
Rozwiązywanie rebusów.
N: Pokazuje rebusy wykonane na dużych planszach.
U: Rozwiązują rebus i odpowiedź zapisują na kartce.
(tulipan)
U: Podaje rozwiązanie - tulipan.
Na tablicy(części boczne zamknięte) wiszą plansze kwiatów - bez podpisu. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi przez ucznia nauczyciel „otwiera tablicę”.
Na stole stoją wazony i kosze z naturalnymi okazami kwiatów oraz koszyk, w którym umieszczono kartki z nazwami kwiatów.
U: Wybiera z koszyka odpowiednią kartkę z nazwą kwiatka i umieszcza ją pod ilustracją. Następnie wskazuje naturalny okaz i określa, jakiego są koloru tulipany umieszczone
w wazonie.
U: Rozwiązują kolejny rebus i tak jak poprzednio:
umieszczają pod ilustracją napis;
wybierają naturalny okaz.
(narcyz)
Rozwiązywanie zaszyfrowanych nazw kwiatów.
Uczniowie pracują w czterech poziomach.
Polecenie:
Ułóż liczby od najmniejszej do największej. Zapisz otrzymane hasło.
I poziom
85
|
63
|
74
|
34
|
100
|
54
|
93
|
42
|
69
|
T
|
K
|
O
|
S
|
I
|
O
|
K
|
T
|
R
|
Hasło: (stokrotki)
II poziom
73
|
33
|
93
|
53
|
83
|
43
|
63
|
I
|
Ż
|
E
|
N
|
L
|
O
|
K
|
Hasło: (żonkile)
III poziom
46
|
30
|
16
|
40
|
20
|
36
|
26
|
Y
|
K
|
K
|
S
|
R
|
U
|
O
|
Hasło: (krokusy)
IV poziom
100
|
30
|
70
|
40
|
80
|
60
|
I
|
F
|
Ł
|
I
|
K
|
O
|
Hasło: (fiołki)
U: Podają rozwiązania. Podpisują ilustracje i pokazują naturalny okaz.
N: Wyjaśnia, iż żonkil jest gatunkiem narcyza, a bratek jest fiołkiem.
U: Odczytuje nazwy kwiatów.
U: Ustalają, gdzie można spotkać wymienione kwiaty i wspólnie nadają im nazwę: kwiaty ozdobne.
Prezentacja projektu działki.
N: Zawiesza na tablicy projekt działki rekreacyjnej, na której nie ma kwiatów.
U: Omawiają i wyszczególniają, czego brakuje na działce. Wymieniają również kwiaty.
N: Proponuje by uczniowie samodzielnie założyli na tej działce rabaty kwiatowe (wyjaśnienie pojęcia).
U: Zagospodarowują działkę przyklejając do planszy papierowe kwiaty i podają ich nazwę.
Opis ustny działki.
U: Odczytują umieszczone na tablicy słownictwo, które wykorzystają do opisywania działki. Wyjaśniają trudności ortograficzne występujące w podanych wyrazach.
Słowniczek tematyczny:
kwiaty: czerwone tulipany, różowe stokrotki, fioletowe fiołki, krokusy, różnokolorowe, różnobarwne, rozmaite odcienie, delikatne, pachnące, są symbolem wiosny;
rosną, kwitną, śmieją się, wychylają się;
rabatka, grządka, klomb;
wesoło, miło, przyjemnie, radośnie, pięknie, kolorowo.
U: Opisują działkę (2 - 3 osoby).
Układanie zdań o działce.
Praca indywidualna w III poziomach.
I poziom - pisze tekst samodzielnie.
Polecenie:
Napisz kilka zdań na temat „Wiosennych kwiatów na naszej działce” wykorzystując podane słownictwo. Możesz zacząć tak:
Jest ciepło. Na działce zakwitły wiosenne kwiaty.
II poziom - układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
Polecenie:
Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.
Jest ciepło. Na działce zakwitły wiosenne kwiaty. Rosną czerwone tulipany i różowe stokrotki. Nieśmiało wychylają się z zielonej trawy fioletowe fiołki i krokusy. Raźno śmieją się białe narcyzy i żółte żonkile rosnące na klombach. Przyjemnie jest, gdy wokół kwitną kwiaty.
III poziom - uzupełnia tekst.
Polecenie
Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami korzystając z podanych wyrazów.
Jest ciepło. Na działce ............................... wiosenne kwiaty. Rosną czerwone ............................. i ............................... stokrotki. Nieśmiało wychylają się z zielonej trawy fioletowe ......................... i ....................... .Raźno śmieją się białe ............................. i żółte ............................... rosnące na ........................... . Przyjemnie jest, gdy wokół kwitną ................................. .
Wyrazy pomocnicze: zielonej, kwiaty, tulipany, narcyzy, żonkile, krokusy, zakwitły, fiołki, klombach.
Odczytanie prac
Zadanie pracy domowej
Przepisać do zeszytu tekst ułożony na zajęciach.
Przerwa śródlekcyjna: zabawy ruchowe i relaksacyjne.
Sytuacja wyjściowa:
N: Nawiązuje do wcześniejszych zajęć przypominając dzieciom, że potrafią już wymieniać
i rozpoznawać niektóre gatunki kwiatów. Informuje je, że w dalszej części zajęć poznają budowę kwiatu. Rozdaje dzieciom tulipany i lupy.
Indywidualnie obserwacja kwiatów.
N: Zwraca uwagę na to, że bardzo często mówi się: podlej kwiaty, dałem mamusi kwiaty, dostałem kwiaty. Wskazuje, która część rośliny jest kwiatem i demonstruje różne rodzaje kwiatostanów:
narcyz róża bratki
Ustalenie cech charakterystycznych dla tulipana.
wielkość - duży, średniej wielkości kwiat;
kolor - różne;
zapach - pachnie (porównanie z zapachem narcyzów i róży).
Przeliczanie poszczególnych części kwiatu (praca indywidualna).
U: Sprawdzają przy użyciu lupy, z jakich części zbudowany jest tulipan i przeliczają poszczególne elementy:
płatki korony - 6 (kielich + korona = okwiat);
pręciki - 6 (pylnik + nitka);
słupek - 1 (znamię, szyjka, zalążnia).
N: Wprowadza powyższe pojęcia.
Porównanie budowy tulipana z budową innych kwiatów (praca indywidualna).
U: Obserwują budowę róży i bratka (inna liczba słupków i pręcików).
N: Wprowadza pojęcie „działka kielicha” (zewnętrzna część kwiatu, która w fazie pąką kwiatowego pełni funkcję ochronną).
N: Zawiesza na tablicy planszę przedstawiającą schemat budowy kwiatu, a uczniowie umieszczają w odpowiednim miejscu napisy.
płatki korony
pręcik słupek
działka kielicha
Części kwiatów - praca indywidualna:
U: Uzupełniają karty pracy
Polecenie
Dorysuj brakujące elementy. Pokoloruj rysunek.
Rozmowa na temat zapylania kwiatów.
N: Podaje informacje o sposobach zapylania kwiatów (wiatr, woda, owady: pszczoły, motyle, ważki, trzmiele) oraz o tym, że zapylanie jest warunkiem powstawania owoców.
Redagowanie notatki klasowej.
U: Przepisują podany tekst uzupełniając wolne miejsca. Uzasadniają pisownię wyrazów
z trudnościami ortograficznymi.
Pszczoły przenoszą na swoim ciele ...................................... (pyłek kwiatowy) oraz znoszą do ula ....................................... (nektar), który przetwarzają na ............................ (miód).
18. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.
8
STOKROTKA
KROKUS
NARCYZ
ŻONKIL - NARCYZ
BRATEK - FIOŁEK
TULIPAN