KONSPEKT LEKCJI NR 29, 31 i 48.
TEMAT: Doskonalenie poznanych stylów pływackich - wytrzymałościowe pływanie.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: doskonalenie poznanych stylów pływackich, umiejętność
szybkiej odnowy sił w czasie pływania
2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, wytrzymałość
3.WIADOMOŚCI: sposoby wypoczynku w wodzie
4.AKCENT WYCH.: pomoc słabnącemu w wodzie
KLASA: VIII c, DZ; VIII b, CH; VIII a, DZ
MIEJSCE: basen pływacki
CZAS: `45
L.ĆW.:
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: deski pływackie
TOK LEKCJI
|
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
UWAGI ORG.-METOD.
|
1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć |
Zbiórka Sportowe przywitanie Sprawdzenie obecności, strojów sportowych i higieny |
Rozsypka przed N
UU podają kto jest nieobecny |
2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji |
1. Podanie tematu lekcji Informacje jak najszybciej regenerować siły w wodzie W. Przypomnienie techniki pracy RR i NN we wszystkich stylach W. |
Ustawienie j.w. N omawia
UU kolejno pokazują, a N koryguje błędy. |
3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. |
Rozgrzewka na lądzie: Każdy UU kolejno wymyśla ćwiczenie, a wszyscy UU je wykonują (gdy ćwiczeń tych będzie mało to dodaje swoje N) S. Praca RR i NN na lądzie do każdego ze stylów ( NN ćwiczymy w siadzie na ławeczce) NATRYSK I PRZYGOTOWANIE DESEK UU skaczą do wody na głowę z przysiadu na brzegu basenu Zabawa ożywiająca - „Berek skokami delfina” Gra w piłkę wodną (gol, gdy piłkę włożymy za rynienkę; nie wolno biegać z piłką, lecz tylko pływać i podawać) Z dużą deską w RR w górze - praca NN do delfina Deska między NN - praca RR do delfina wydechy do wody Deska w RR w górze - praca NN do grzbietu Deska między NN - praca RR do grzbietu Wydechy do wody Deska w RR - praca NN do klasyka Deska między NN - praca RR do klasyka z wdechem co każdy ruch RR Wydechy do wody Deska w RR - praca NN do kraula na piersiach Deska między NN - praca RR do kraula na piersiach z wdechem co 1 cykl pracy RR Wydechy do wody Pływanie pod wodą |
N podaje grupę mięśni na które ma być ćwiczenie
N koryguje technikę
Pojedynczo - BHP
N wybiera berka Podział na 2 zespoły UU pływają na długość dwoma środkowymi torami, a wracamy dwoma bocznymi 2 dł. 2 dł. x 10 2 dł. 2 dł. x 10 2 dł. 2 dł.
x 10 2 dł. 2 dł.
x 10 1 dł., odpoczynek i 1 dł. |
4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw. zdolności twórczych |
BEZ DESEK UU kolejno płyną na 70% kolejno wszystkimi stylami, taka kolejność jak w stylu indywidualnym zmiennym (1 - delfin, 2 - grzbiet, 3 - klasyk, 4 - kraul ); pomiędzy każdym stylem po 10 wydechów do wody Jak wyżej, lecz UU starają płynąć się na 100% swoich możliwości, również z przerwami na wydechy do wody i regulację tętna i oddechu 100 m. zmiennym. NN do klasyka na grzbiecie, RR swobodnie wzdłóż T |
po 4 dł. na każdy styl; po 10 wydechów między stylami
po 2 dł. na każdy styl; po 15 wydechów między kolejnymi stylami
N startuje UU na komendy Bardzo wolno dla odpoczynku |
5.Uspokojenie org. |
1. Jak najdłużej wykonujemy „meduzę”, ale na grzbiecie |
Przypominamy o swobodnym oddechu, by regulować oddech. W. |
6.Czynności org.-wychowawcze. |
Wyjście z basenu i zbiórka Pochwalenie najlepiej ćwiczących i postawienie ocen N omawia sposoby pomocy słabnącym w wodzie W. |
Rozsypka przed N |
7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym. |
1. Namowa do tego typu pływania w czasie wolnym ze względu na dużą wartość tego typu pływania, jednocześnie pamiętając o odpowiednim wypoczynku w wodzie W. 2. Sportowe pożegnanie |
Ustawienie j.w. |