KONSPEKT ZAJĘĆ DLA NIEDOSŁYSZĄCYCH I NIESŁYSZĄCYCH Z WADĄ KOLAN KOŚLAWYCH
TEMAT: KOREKCJA KOLAN KOŚLAWYCH Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW PIŁKI SIATKOWEJ
WADA: Kolana koślawe
CEL: Korekcja kolan koślawych
WIEK: 8 lat
CZAS: 45min
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10
PRZYBORY: kocyki, piłki, woreczki, poduszki, balony, szarfy.
TOK LEKCJI |
CEL ĆWICZEŃ |
OPIS |
DOZO WANIE |
UWAGI ORGANIZACYJNE |
Część I Czynności organizacyjne związane z rozpoczęciem zajęć
1 Autokorekcja postawy
2. Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca
3. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) |
Zbiórka w szeregu powitanie uczniów i sprawdzenie obecności. Ustalenie sygnałów alarmowych przez nauczyciela za pomocą specjalnie przygotowanych piktogramów - STOP , START , UWAGA. Zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach
1. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy
2.Przygotowanie organizmu do dalszych ćwiczeń
3. Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, wzmacnianie mięśni oddechowych |
Zbiórka w szeregu
1. PW. siad na taborecie w postawie skorygowanej przodem do lustra. Ruch; po wzrokowej kontroli poprawności postawy (w lustrze) zamknięcie oczu i utrzymanie postawy skorygowanej czuciem głębokim (proprioreceptywnym). Następnie bez otwierania oczu rozluźnienie mięśni z utratą korekcji i powrót do pozycji skorygowanej. Gdy ćwiczący jest przekonany, że przyjął pozycję skorygowaną, otwiera oczy i kontroluje w lustrze poprawność swojej postawy.
2. "Berek kucany z piłką" - PW. przysiad z piłką między kolanami, stopy złączone. Uczniowie poruszają się podskokami w przysiadzie ściskając piłkę między kolanami. Prowadzący wyznacza jedną osobę - berka, która ma za zadanie złapać osoby uciekające. Osoba złapana staje się berkiem.
3. PW. Siad skrzyżny. Ruch; wdech nosem z uniesieniem rąk w górę skos a następnie wydech ustami z opuszczeniem rąk. |
3'
2'
1' |
Nauczyciel uzgadnia znaki ostrzegawcze , stopu oraz startu. Nauczyciel bardzo głośno , wyraznie stara się wykonywać ruch ustami w celu zrozumienia go przez DZ
2. Berkiem staję się również osoba, która wypuści piłkę spomiędzy nóg.
3. W czasie ćwiczenia powinna być zachowana postawa skorygowana. |
Część II
1. Ćwiczenie głowy i szyi
2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej
3. Ćwiczenie kkd w odciążeniu
4. Ćwiczenie mm brzucha
5. Ćwiczenie mm grzbietu
6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg
7. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny)
8. Ćwiczenie kkd w odciążeniu
9. Ćwiczenie mm pośladkowych
10. Ćwiczenie chwytne stóp
11. Ćwiczenie kkd w obciążeniu
12. Ćwiczenie mm brzucha
13. Ćwiczenie mm pośladkowych
14. Ćwiczenie poprawnego chodu
|
1. Wzmacnianie mięśni karku
2. Wzmacnianie mięśni obręczy kończyny górnej
3. Wzmacnianie mięśni kończyn dolnych
4. Wzmacnianie mięśni brzuch.
5. Rozciąganie mięśni prostownika grzbietu.
6. Wzmacnianie mięśni pośladkowych i kulszowo-goleniowych
7. Wzmacnianie mięśni oddechowych
8. Wzmacnianie mięśni kończyn dolnych.
9. Rozciąganie mięśni pośladkowych.
10. Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy
11. Wzmocnienie mięśni kończyn dolnych.
12. Wzmacnianie mięśni brzucha
13. Rozciąganie mięśni pośladkowych.
14. Nauka poprawnego chodu. |
1. PW siad skrzyżny, ręce oparte na kolanach - rozpychając dłońmi kolana na zewnątrz. Ruch: na sygnał nauczyciela ćwiczący wykonują ruch głową naśladując dzięcioły.
2. PW w parach naprzeciwko siebie. Postawa zasadnicza, nogi złączone, jedna osoba z pary trzyma piłkę. Uczniowie odbijają piłkę między sobą sposobem górnym, starając się przy tym zejść do siadu prostego i wrócić z powrotem do pozycji wyjściowej.
3. PW siad na krześle, stopy złączone, związane szarfą na wysokości kostek, między kolanami woreczek lub poduszka. Ruch: wyprost nóg w stawie kolanowym i powrót do PW.
4. PW siad prosty, stopy związane szarfą na wysokości kostek, między kolanami woreczek lub poduszka, ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok, w jednej dłoni piłka. Ruch: uniesienie nóg, z przełożeniem piłki z ręki do ręki pod nogami.
5. PW Stanie. Laska ułożona poziomo na plecach na wysokości łopatek. Nogi wyprostowane, złączone. Stopy związane szarfą w okolicach kostek, między kolanami woreczek lub poduszka. Ruch: Skłon tułowia w przód- wytrzymać, jednocześnie rozluźnić mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego.
6. PW Stanie tyłem do drabinki. Jedna noga ugięta, kolano przyciągnięte do klatki piersiowej. Współćwiczący stoi twarzą do partnera opierając jedną rękę o kolano, a drugą w okolicach kostki bocznej. Ruch: współćwiczący spycha rękoma kolano partnera do klatki piersiowej, uważają aby stopa nie szła na zewnątrz.
7. PW siad skrzyżny, w dłoniach balonik. Ruch: nadmuchiwanie balonika.
8. PW w parach naprzeciwko siebie, siad na krześle, stopy złączone, związane szarfą w okolicach kostek, między kolanami woreczek lub poduszka, przed jednym z ćwiczących na podłożu leży piłka. Ruch: kopnięcie piłki do współćwiczącego poprzez wyprost nóg w stawach kolanowych.
9. PW siad prosty, ramiona wyprostowane w górze trzymają piłkę, nogi wyprostowane, złączone, związane szarfą w okolicach kostek, pomiędzy kolanami woreczek lub poduszka. Ruch: Skłon tułowia w przód z próbą położenia piłki za stopami - wytrzymać.
10. PW siad na krześle, nogi złączone, stopy związane szarfą w okolicach kostek, między kolanami woreczek lub poduszka. Przed krzesłem na podłodze leży rozłożony kocyk. Stopy stoją na brzegu kocyka. Ruch: zwijanie kocyka pod stopy ruchami zginania palców bez odrywania pięt od kocyka.
11. PW w parach, leżenie tyłem na przedramionach, nogi ugięte pod kątem 90*, stopy ćwiczących stykają się podeszwowo. Ruch: na sygnał prowadzącego uczniowie starają się przepchnąć nogi kolegi.
12. PW leżenie tyłem nogi wyprostowane i złączone do pionu, związane szarfą w okolicach kostek, między kolanami woreczek lub poduszka. Ręce wyprostowane wyciągnięte przed siebie. Ruch: uniesienie głowy i tułowia nad podłogę z sięgnięciem rękoma w stronę stóp.
13. PW siad skrzyżny, w rękach piłka. Ruch: tocząc piłkę rękoma przed sobą skłon tułowia w przód - wytrzymać. 14. PW stanie, na podłodze narysowana linia. Ruch: marsz na linii z ciężarem ciała przeniesionym na zewnętrzne krawędzie stóp. |
2'
3'
2'
2'
3'
3'
2'
2'
2'
3'
2'
2'
2'
2' |
1. Uczniowie wykonują ćwiczenie w tempie prowadzącego. Tułów pozostaje nieruchomy podczas ćwiczenia.
2. Prowadzący kontroluję pozycje ćwiczących podczas wykonywania ćwiczenia.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenie w tempie prowadzącego.
4. W czasie ćwiczenia plecy powinny być wyprostowane a głowa wyciągnięta w górę.
5. Kolana w ćwiczeniu powinny pozostać wyprostowane. Nauczyciel koryguje poprawność wykonania ćwiczenia.
6. Obaj ćwiczący powinni utrzymać poprawną postawę w czasie ćwiczenia. Na sygnał prowadzącego zmiana nogi ćwiczącej następnie zmiana ćwiczących.
7. W czasie ćwiczenia powinna być utrzymana postawa skorygowana.
8. Prowadzący kontroluje poprawność wykonywanego ćwiczenia.
9. Prowadzący zamiast woreczka może użyć poduszki.
13. Podczas wykonywania ćwiczenia powinna być zachowana pozycja skorygowana. 14. Prowadzący koryguje ćwiczących. |
Część III
1. Ćwiczenie rozluźniające kkd
2. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)
3. Ćwiczenie nawyku poprawnego chodu
4. Korekcja postawy |
1. Rozluźnienie mięśni kkd
2. Wzmocnienie mięśni oddechowy, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej.
3. Nauka poprawnego chodu.
4. Kształtowanie nawyku postawy skorygowanej |
1. PW leżenie tyłem na przedramionach, nogi ugięte, stopy złączone (związane szarfą) oparte o podłoże. Ruch: potrząsanie nogami ("galaretka")
2. PW leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte o podłoże, na brzuchu umieszczona piłka trzymana oburącz. Ruch: wdech nosem, z przeniesieniem rąk z piłką w górę - do położenia na podłodze za głową, a następnie wydech ustami z przeniesieniem rąk z piłką do PW.
3. PW postawa. Ruch: ćwiczący poruszają się po "macie jeżykowej" na lekko ugiętych kolanach.
4. PW stanie tyłem do ściany w postawie skorygowanej, nogi złączone, stopy odwiedzione pod kątem 45*, ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: powolne przejście do półprzysiadu z kolanami na zewnątrz. |
2'
1'
2'
2' |
2. W czasie ćwiczenia barki powinny przylegać do podłogi.
3. Podczas ćwiczenia kolana powinny kierować się do zewnątrz, a ciężar ciała przeniesiony na zewnętrzną krawędź stóp.
4. Prowadzący kontroluje przyleganie pleców do ściany i zachowanie postawy skorygowanej. |