SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘĆ: Zabawy z wodą
TERMIN REALIZACJI: wrzesień
CELE:
kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania doznań termicznych (ciepły - zimny);
rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów (niebieski, czerwony);
prowokowanie do spontanicznej aktywności słownej;
doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo ruchowej (umiejętności nalewania i przelewania wody do wskazanych pojemników);
przełamywanie barier przed nowymi doznaniami
METODY:
podające: rozmowa, opis
oglądowe: pokaz
waloryzacyjne: metoda ekspresyjna (ekspresja słowna, plastyczna)
praktyczne: metody realizacji zadań wytwórczych
FORMY PRACY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
dwie miski,
woda ciepła i zimna,
dwa kubki,
farba czerwona i niebieska,
pędzel,
arkusz papieru
szal do zasłonięcia oczu
PRZEBIEG:
Przywitanie z uczniem. Zaśpiewanie przez nauczyciela piosenki na melodię „Panie Janie”:
Witaj ............, witaj ................
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Ci witamy, wszyscy Cie witamy.
Bądź w śród nas, bądź wśród nas.
Pokazanie dziecku dwóch misek z wodą, jedna z ciepłą, druga z zimną. Ciepła woda zabarwiona jest na czerwono, a zimna na niebiesko. Zachęcenie dziecka do zanurzenia palca, następnie całej dłoni w obu miskach. Gdy dziecko wkłada ręka do wody, nauczyciel powtarza „ciepła woda” lub „zimna woda”. Po kilku powtórzeniach pyta, gdy dziecko wkłada rękę do miski: „Jaka to woda?” i zachęca do udzielenia odpowiedzi.
Odgadywanie „Jaka to woda?” Nauczyciel zasłania dziecku oczy, wkłada jego dłoń do jednej z misek i pyta: ”Jaka to woda?” Dziecko odgaduje.
Zabawy w przelewanie wody. Dziecko otrzymuje dwa kubki. Nauczyciel prezentuje czynności napełniania wodą kubka, a następnie przelewania do drugiego. Dziecko naśladuje te czynności i samodzielnie przelewa wodę.
Zabawa ortofoniczna. Gdy dziecko wkłada rękę do miski z zimną wodą, nauczyciel powtarza „brrrrrr”, gdy do ciepłej wody mówi „ach, ach, ach”. Dziecko włącza się do zabawy, powtarzając dźwięki.
Kolorowe dłonie. Dziecko zanurza dłoń w ciepłej wodzie, następnie nauczyciel maluje ją czerwoną farbą. Czynności cały czas towarzyszy komentarz: „Maluję rączkę czerwoną farbą” oraz pytanie: „Jak farbą maluję rączkę?”. Gdy dziecko odpowie, odbija swoją dłoń na kartce papieru. Nauczyciel pyta: ”Co to?”, „Jaki ma kolor?”. Podobną czynności wykonują zanurzając rękę w zimnej wodzi i malując ją niebieską farbą.
Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie.
Opracowała: Katarzyna Kunicka-Leśniara