A ty co dajesz z siebie gwiazdom


Scenariusz lekcji j. polskiego w gimnazjum - kl. 2

Temat lekcji : „A ty co dajesz z siebie gwiazdom...?”

Z Holdenem i Małym Księciem szukamy sensu życia.

Cele lekcji

nauczania:

poziom wiadomości

uczeń potrafi nazywać wartości

uczeń rozumie znaczenie wyrazów wartościujących

człowieka

poziom umiejętności

uczeń potrafi charakteryzować człowieka

uczeń umie wartościować postępowanie innych

uczeń stosuje w ocenie człowieka słownictwo wartościujące

uczeń analizuje samodzielnie tekst literacki i wyciąga wnioski

uczeń potrafi kojarzyć różne fakty

uczeń potrafi argumentować swoje zdanie

wychowania :

poziom działania

uczeń potrafi pracować w grupie

uczeń potrafi kulturalnie dyskutować

poziom postaw

uczeń rozumie istnienie dobra i zła

uczeń jest wrażliwy na etykę słowa

Metody: praca z tekstem literackim (fragmenty), grupy dyskusyjne, drzewko

decyzyjne

Pomoce : nagrania piosenek „ Dzieci”- Elektrycznych Gitar oraz „Tolerancja”

Sojki, fragmenty z „Małego Księcia”, „Buszującego w zbożu”, poezji

ks. Twardowskiego i bajki „Garby” Kołakowskiego, lista wartości

Przebieg lekcji

1. Lekcję rozpoczynamy piosenką Elektrycznych Gitar „Dzieci”. W czasie piosenki nauczyciel przypina do tablicy arkusz , na którym zapisany jest temat lekcji.

Po wysłuchaniu nagrania inicjuje rozmowę na temat utworu, a przede wszystkim jego bohaterów - dzieci. Próba odpowiedzi na pytanie , dlaczego „wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy”.

2. Następnie jeden z uczniów czyta głośno fragment bajki L. Kołakowskiego „Garby”. Kończy słowami : „Małe dzieci nie mają tyle rozumu, żeby lepiej od dorosłych odróżniać, co jest prawdziwe.”

3. Nauczyciel proponuje zastanowić się nad słusznością tego twierdzenia. W tym celu klasa dzieli się na grupy, otrzymuje powielone fragmenty z „Buszującego w zbożu” i „Małego Księcia” oraz listę wartości. Ich zadaniem jest przeczytanie fragmentów i wypisanie z listy nazw wartości, które przypisaliby : dorosłym i dzieciom. Nauczyciel przestrzega uczniów przed biało- czarnym wizerunkiem dzieci i dorosłych, prosi o obiektywną ocenę.

4. Liderzy grup prezentują efekty pracy swojej grupy, powstaje lista wartości przypisywanych dzieciom i dorosłym. Np.

Dzieci Dorośli

zazdrość chciwość

bezinteresowność zawiść

fantazja miłość

obojętność wrogość

radość radość

życzliwość pieniądz

agresja wrażliwość

szczerość agresja

pieniądz dobro

przyjaźń egoizm

zabawa czułość

egoizm zazdrość

dobro obojętność

lenistwo przyjaźń

miłość szczerość

wrażliwość bezinteresowność

wolność zależność

5. Czy możemy się zgodzić ze słowami narratora z bajki Kołakowskiego ?

( W dyskusji można przypomnieć baśń Andersena „Nowe szaty cesarza”, tylko małe dziecko powiedziało prawdę..) Komentując listę wartości, nauczyciel szczególną uwagę zwraca na to, iż zarówno dzieci , jak i dorośli mają wady, potrafią źle postępować. I dorośli i dzieci mają także mnóstwo zalet. Życie należy tak przeżyć , by na naszej „liście” znalazło się jak najwięcej przymiotów, a przywar było niewiele.

6. Wróćmy do naszych bohaterów, obaj w pewnym momencie swego życia wyruszają w drogę. Obie wędrówki są i fascynujące i niebezpieczne. Spróbujmy postawić się w ich roli.

I Holden i Mały Książę stanęli w sytuacji, w której musieli podjąć decyzję - zostać czy wyruszyć w nieznane .Czy mieli inne możliwości, jakie były skutki ich postępowania, czym kierowali się dokonując wyboru? Na te pytania spróbujcie odpowiedzieć wypełniając w grupach drzewo decyzyjne.

7.Omówienie pracy, liderzy grup prezentują swoje przemyślenia i uwagi. ( patrz wypełnione przykładowo drzewa decyzyjne)

8. Jaki wniosek płynie z tej pracy - każdy człowiek ( dorosły, dziecko, młodzież) musi mieć w życiu wartości, które są dlań drogowskazem, światłem pokazującym drogę, inaczej zasłuży na niezbyt pochlebną ocenę swego postępowania - „będzie śmieszny i dziwny” - jak powiedział Mały Książę. Te wartości to miłość, przyjaźń, zaufanie, tolerancja, szczerość, prawda,

dobro, solidarność, odpowiedzialność...... Zapisujemy je na arkuszu pod tematem lekcji, stanowią jakby odnalezioną przez uczniów na dzisiejszej lekcji „receptę na dobre i mądre życie”.

9. Ks. J. Twardowski napisał w jednym ze swoich wierszy :

„Jeżeli kochasz czas zawsze odnajdziesz

nie mając nawet ani jednej chwili”

Kończąc nasze dzisiejsze poszukiwania, dedykuję Wam te słowa jako swoistą naukę i sens życia. A na sam koniec proponuję wysłuchanie jeszcze jednej piosenki, tym razem St. Sojki

( Tolerancja ) Mam nadzieję, iż wrócicie jeszcze nieraz do utworów, o których mówiliśmy na lekcji oraz do słów piosenki - „życie nie po to jest, by brać.....” i zapytacie, „co dajemy z siebie gwiazdom”.

1

2


