Pasowanie na przedszkolaka
1. Scenariusz
CELE OGÓLNE:
- integrowanie dz. ze środowiskiem przedszkolnym,
- kształtowanie współdziałania w grupie,
- tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie,
- przyjęcie do grona przedszkolaków.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- śpiewa piosenki
- recytuje wiersze,
- tańczy w parze z kolegą,
- inscenizuje ruchem piosenki,
- składa przyrzeczenie.
Pomoce: Magnetofon, duży ołówek do pasowania, dyplomy, medale, kredki.
PRZEBIEG:
1. Piosenka na powitanie: „Na powitanie wszyscy razem” - wejście na salę przy piosence i ustawienie się w półkole.
My jesteśmy przedszkolaki
maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich
dziś na pasowanie.
2. Powitanie gości przez n-lki:
Serdecznie i gorąco witam wszystkich rodziców, którzy przybyli na dzisiejsze jakże ważne spotkanie. Spotkaliśmy się, ponieważ wszystkie dzieci chciałyby zostać prawdziwymi przedszkolakami. Jest to bardzo ważne przeżycie dla dzieci. Ale zanim to nastąpi, dzieci mają dla rodziców niespodziankę. Chciałyby zaprezentować wszystko to czego nauczyły się do tej pory. Liczą
na mocne i częste brawa. Zapraszamy!
3. N-lka mówi do dz. „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
DZIECI ŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ INSCENIZOWANĄ RUCHEM PT.
,,DO PRZEDSZKOLA IDZIE MALUCH”
1. Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,
Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup.
2. Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,
Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la.
3. Podskakują razem dzieci, hop, hop, hop, hop,
Bo tu bawią się najlepiej, hop, hop, hop, hop.
4. N-lka pyta dzieci „Co jeszcze umie prawdziwy przedszkolak?”
„Prawdziwy przedszkolak potrafi powiedzieć wierszyk.”
DZIECI RECYTUJĄ WIERSZYK PT. ,,MAM 3 LATKA.”
Mam trzy lata, trzy i pół,
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myje ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku.
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłam się w przedszkolu.
5. „Prawdziwy przedszkolak potrafi wspólnie z kolegami zatańczyć taniec: „Nie chcę cię...”
Nie chcę cię , nie chcę cię, nie chcę cię znać.
Choć do mnie, choć do mnie rączkę mi dać.
Prawą mi daj, lewą mi daj
I już się na mnie nie gniewaj } 2x
6. Zaproszenie p. Dyrektor:
Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
I prawdziwym przedszkolakiem, niech każdy zostanie.
7. Złożenie przysięgi i pasowanie czarodziejską kredką przez panią dyrektor na przedszkolaków i nadanie nazwy - „SŁONECZKA”
MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
- PRZYRZEKAMY, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą,/ PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać,/ PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty,/ PRZYRZEKAMY.
8. Ślubowanie rodziców:
ŚLUBUJĘ:
- Zawsze mieć w pamięci, ż e moje dziecko jest unikalnym darem,
- Słuchać uważnie, o czym mówi,
- Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach,
- Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze,
- Przytulać je często,
- Cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem.
8. Piosenka „ Jestem sobie przedszkolaczek”.
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram
ram, tam, tam 2x
Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam
ram, tam, tam 2x
Mamy klocki, kredki, farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam
ram, tam, tam 2x
Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam
ram, tam, tam.
9. ROZDANIE DYPLOMÓW I WSPÓLNE ZDJĘCIE
10. Wyjście z sali przy piosence: „Na pożegnanie wszyscy razem”
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - 3 latki „PSZCZÓŁKI”
Cele ogólne:
- integrowanie dz. ze środowiskiem przedszkolnym,
- kształtowanie współdziałania w grupie,
- tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie,
- przyjęcie do grona przedszkolaków.
Cele szczegółowe:
- śpiewa piosenki
- recytuje wiersze,
- tańczy w parze z kolegą,
- inscenizuje ruchem piosenki,
- składa przyrzeczenie.
Pomoce:
Magnetofon, duży ołówek do pasowania, dyplomy, medale, kredki.
Przebieg:
1. Wjazd dzieci do sali przy piosence „JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”.
JEDZIE POCIĄG Z DALEKA, ANI CHWILI NIE CZEKA,
ANI CHWILI NIE CZEKA I PRZED NAMI UCIEKA.
- KONDUKTORZE ŁASKAWY ZAWIEŹ NAS DO WARSZAWY.
- TRUDNO, TRUDNO TO BĘDZIE MAŁO MIEJSCA JEST WSZĘDZIE.
- PIĘKNIE PANA PROSIMY JESZCZE MIEJSCA WIDZIMY.
- A WIĘC PRĘDKO WSIADAJCIE, DO WARSZAWY RUSZAJCIE.
2. Wierszyk „Dzień pasowania”
Idzie sobie przedszkolaczek
Śpiewa, tańczy oraz skacze.
Dziś też powód ma do śmiania
Bo to dzień jest pasowania.
3. N-lka pyta dzieci „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
„Prawdziwy przedszkolak potrafi powiedzieć wierszyk.”
Dzieci recytują wierszyk pt. ,,Mam 3 latka.”
Mam trzy lata, trzy i pół,
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myje ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku.
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłam się w przedszkolu.
4. N-lka mówi do dz. „Co jeszcze umie prawdziwy przedszkolak?”
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
Dzieci śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. ,,Wesołe przedszkole”:
KIEDY SŁOŃCE ŚWIECI I GDY DESZCZYK PADA,
IDZIE DO PRZEDSZKOLA WESOŁA GROMADA.
TUPIĄ MAŁE NÓŻKI TUPU- TUPU- TUP.
RAŹNO DO PRZEDSZKOLA IDZIE MAŁY ZUCH.
KLOCKI, MISIE, LALKI CZEKAJĄ OD RANA,
UŚMIECHEM NAS WITA PANI UKOCHANA.
BAWIMY SIĘ W ZGODZIE ZAWSZE TY I JA.
TAŃCZYMY WESOŁO HOPSA, HOPSA S.A.
A GDY USIĄDZIEMY WSZYSCY NA DYWANIE,
TO NASZE KÓŁECZKO ZMIENIA SIĘ W SŁONECZKO.
ŚPIEWAMY PIOSENKI TRALALALALA.
WESOŁO W PRZEDSZKOLU MIJA ZAWSZE CZAS.
5. „Prawdziwy przedszkolak potrafi wspólnie z kolegami zatańczyć taniec”
„Nie chcę cię…”
Nie chcę cię , nie chcę cię, nie chcę cię znać.
Choć do mnie, choć do mnie rączkę mi dać.
Prawą mi daj, lewą mi daj
I już się na mnie nie gniewaj } 2x
6. „Prawdziwy przedszkolak wie dużo o witaminach: o owocach i warzywach”.
Wierszyk
Wpadła gruszka do fartuszka,
A za gruszką dwa jabłuszka.
A śliweczka wpaść nie chciała,
Bo śliweczka niedojrzała.
Piosenka „Smaczne warzywa”
Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci,
A gdy ją wyciśniesz, zdrowy soczek leci.
Ref. Ciach, ciach pokroimy, surówkę zrobimy.
Listeczki sałaty zajączki zjadają,
Dlatego po łące tak szybko biegają.
Ref. Ciach, ciach pokroimy, surówkę zrobimy.
Bo wszystkie warzywa, jeśli tego nie wiesz,
To są witaminki dla mnie i dla ciebie.
Ref. Ciach, ciach pokroimy, surówkę zrobimy.
7. Piosenki inscenizowane ruchem z udziałem rodziców
TU PALUSZEK, TU PALUSZEK, KOLOROWY MAM FARTUSZEK.
TU JEST RĄCZKA, A TU DRUGA, A TU OCZKO DO MNIE MRUGA.
TU JEST BUŹKA, TU ZĄBECZKI, TU WPADAJĄ CUKIERECZKI.
TU JEST NÓŻKA I TU NÓŻKA CHODŹ ZATAŃCZYĆ JAK KACZUSZKA.
8. Złożenie przysięgi i pasowanie czarodziejską kredką przez panią dyrektor na przedszkolaków i nadanie nazwy - PSZCZÓŁKI
MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
BYĆ OD DZIŚ PRZEDSZKOLAKAMI (PRZYRZEKAMY)
NIE GRYMASIĆ I NIE SZLOCHAĆ (PRZYRZEKAMY)
ZAWSZE SWOJE PANIE KOCHAĆ (PRZYRZEKAMY)
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ (PRZYRZEKAMY)
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA (PRZYRZEKAMY)
NAUCZYMY SIĘ DZIĘKOWAĆ (PRZYRZEKAMY)
I PORZĄDNIE SIĘ ZACHOWAĆ (PRZYRZEKAMY)
OD DZIŚ ZAWSZE BYĆ ZUCHAMI I (PRZYRZEKAMY)
DOBRYMI KOLEGAMI (PRZYRZEKAMY)
9. Piosenka „ Jestem sobie przedszkolaczek”.
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram ram, tam, tam 2x
Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam ram, tam, tam 2x
Mamy klocki, kredki, farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam ram, tam, tam 2x
Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam ram, tam, tam.
10. ROZDANIE DYPLOMÓW I KREDEK ORAZ SŁODKICH CUKIERKÓW PRZYNIESIONYCH PRZEZ RODZICÓW.
WSPÓLNE ZDJĘCIE