W baśniowej krainie zajęcia świetlicowe


Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: W baśniowej krainie.

Cel główny: rozwinięcie własnej aktywności

Cele operacyjne: uczeń: - doskonali umiejętność wypowiadania się poprzez słowo,

mimikę, gest;

- rozwija wyobraźnię i sprawność ruchową w czasie zabaw;

- podejmuje współdziałanie w grupie;

- rozumie przesłania płynące z bajek;

- doskonali sprawność manualną;

Metody: słowna, twórcza, ekspresyjna, zabawowo - zadaniowa;

Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa.

Środki dydaktyczne: emblematy w 3 kolorach (żółtym, czerwonym,

zielonym), puzzle piankowe (baśniowy most), ilustracje bajek, zmieniona wersja bajki o Zielonym Kapturku, płyta CD z muzyką relaksacyjną, ,,zaczarowane jabłko” z pytaniami dotyczącymi treści bajki o ,,Czerwonym Kapturku”,

puzzle z bajkami, kartki bloku rysunkowego, pastele

olejne, chmurka z cukierkami.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Zabawa na rozpoczęcie.

,,W kole wszyscy już stoimy

Każdy czyjąś rękę trzyma

I dzień dobry już mówimy

Tak zabawa się zaczyna.”

  1. Wprowadzenie tematu zajęć - odgadnięcie tematu na podst. wskazówek obrazkowych.

Dzieci odsłaniają kolejno (zawieszone na ścianie) obrazki przedstawiające znane postaci bajkowe i podaja ich tytuły.

  1. Baśniowy most.

Dzieci losują bilety i przechodzą (np. przeskakują na jednej nodze) i przechodzą po baśniowym moście do Baśniowej Krainy.

  1. Tajemniczy rękopis. Nauczycielka odczytuje błędny tekst baśni o ,,Czerwonym Kapturku”. Po odczytaniu dzieci korygują bledy w tekście.

  1. Czarodziejskie jabłko - czyli zagadka dla każdego.

Dzieci podzielone na 3 grupy (wg koloru biletów) losują po 1 kartce (na grupę) z pytaniami.

  1. Dobro zwycięża - zło zostaje pokonane. Pytania.

Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Kto był dobry w tej bajce, a kto zły?

- Co zwyciężyło dobro czy zło?

  1. Bajkowe przygody - zabawy ruchowe przy muzyce.

Dzieci w rytm muzyki poruszają sie po całej sali (każdy fragment melodii opowiada o innej bajce) i wykonują polecenia nauczyciela:

  1. Puzzle bajkowe. Układanie pociętych ilustracji bajek. Kalambury.

Każda z grup układa puzzle, a następnie przedstawia ja za pomocą ruchu i gestu pozostałym grupom. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie tytułu bajki.

  1. Postaci z ulubionej bajki- rysowanie pastelami olejnymi.

Uczniowie w grupach rysują wybrana przez siebie bajkę.

  1. Zorganizowanie wystawki i omówienie prac. Dzieci odgadują tytuły przedstawionych na rysunku bajek. Nauczycielka zadaje pytania:

- po czym poznałyście, ze to ta bajka?

- które postaci są dobre, a które złe?

- co zwyciężyło dobro czy zło?

10.Zakończenie- rundka.

Dzieci kończą zdanie: „Najbardziej podobało mi się…”

11.Czarodziejska chmurka- cukierkowy deszcz. Zabawa na pożegnanie.

Dzieci stoją pod baśniową chmurka, z której zaczyna padać ,,cukierkowy

deszczyk”.

Opracowały:

Agnieszka Gromelska

Renata Żukowska

nauczycielki świetlicy

SP 25 z O.I.I. w Olsztynie

Bajka o Zielonym Kapturku (zmieniona)

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w głębi lasu stał mały zamek, w którym mieszkała śliczna dziewczynka, zwana przez wszystkich Zielonym Kapturkiem. Pewnego dnia ciocia powiedziała do Zielonego Kapturka:

- Dziadek jest chory. Zanieś mu walizeczkę z ciastem, ale bądź ostrożna. Nie zbaczaj ze ścieżki i nie zatrzymuj się po drodze. Wtedy nie spotka Cię nic złego.

- Nie martw się, ciociu, pobiegnę prosto do dziadka i nie będę się zatrzymywać.

Zielony Kapturek pojechał rowerem dróżką przez las, ale szybko zapomniał, co przyrzekł cioci. Zaczął biegać po polance, zbierając poziomki, grzyby i pomarańcze.

Nagle Zielony Kapturek usłyszał szelest krzaków, zza których wyłonił się… czarny wielki smok.

- Dokąd to idziesz, moja maleńka, zupełnie sama w tym ogromnym lesie?

- Idę do dziadka na urodziny.

- Czy Twój dziadek mieszka sam? - zapytał smok.

- Tak! I nigdy nie otwiera on drzwi obcym.

- No to na razie! Może się jeszcze spotkamy - powiedział smok, po czym szybko pobiegł ulicą Barcza koło kościoła na skróty do domku dziadka. Między blokami ukazała się chatka dziadka.

Smok zadzwonił do drzwi.

- Kto tam? - spytał dziadek.

- To ja, Zielony Kapturek. Przyniosłam Ci trochę Coca Coli.

- Wejdź, kochanie - rzekł dziadek.

Smok jednym potężnym skokiem wskoczył do izby i jednym kłapnięciem paszczy pożarł dziadka. Chwilę później do drzwi zadzwonił Zielony Kapturek.

- Dziadku, czy mogę wejść?

- Ależ tak, oczywiście, czekam na Ciebie.

- Dziadku, czemu masz taki gruby głos?

- Czemu masz takie wielkie okulary?

- A dlaczego masz takie wielkie nogi?

- A dlaczego masz takie wielkie usta?

- Żeby Cie szybciej zjeść!

I w tym momencie smok połknął Zielonego Kapturka. Następnie najedzony, szybko zasnął. Tymczasem koło chatki przechodził listonosz. Usłyszał piękny śpiew. Zajrzał do środka przez okno, a tu w łóżku dziadka leży wielki smok. Listonosz wszedł cicho do domu, wyjął wędkę i zastrzelił smoka. Potem rozciął jego brzuch, z którego wyskoczył Zielony Kapturek i dziadek, obaj cali i zdrowi.


