Scenariusz zajęć zintegrowanych przeznaczony do realizacji w klasie trzeciej z udziałem dzieci 4, 5 i 6-letnich.
OŚRODEK TEMATYCZNY: W krainie bajek i baśni.
HASŁO DNIA: Nasi ulubieni bohaterowie bajek i baśni.
CELE OGÓLNE:
Zapoznanie z treścią tekstów: Cenny dar, Bajkowe zamieszanie (uczeń, przedszkolak)
Rozwijanie umiejętności słuchania czytanego tekstu (uczeń, przedszkolak).
Kształcenie sprawności manualnej i umiejętności pracy w grupie (uczeń, przedszkolak).
Stymulowanie wyobraźni i twórczego myślenia (uczeń, przedszkolak).
Wdrażanie do sprawnego dodawania i odejmowania sposobem pisemnym (uczeń).
Wdrażanie do sprawnego przeliczania w zakresie pierwszej dziesiątki (przedszkolak).
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ POTRAFI:
- Czytać ze zrozumieniem (uczeń).
- Przeczytać tekst z podziałem na role z jednoczesnym inscenizowaniem go (uczeń).
- Wypowiadać się na jego temat (uczeń, przedszkolak).
- Tworzyć dłuższe i krótsze wypowiedzi pisemne (uczeń).
- Dodawać i odejmować sposobem pisemnym (uczeń).
- Przelicza w zakresie pierwszej dziesiątki (przedszkolak).
- Rozwiązywać zadania tekstowe (uczeń).
- Podejmować działania we współpracy z innymi (uczeń, przedszkolak).
- Ilustrować muzykę za pomocą gestów i mimiki (uczeń, przedszkolak).
- Wykonać z tektury słonia - bohatera piosenki Witajcie w naszej bajce(uczeń) .
- Przeczytać fragmenty znanych bajek i baśni oraz zagadek z ich treścią związanych (uczeń).
- Przedstawić postać bajkową techniką malowania farbą akwarelową (uczeń, przedszkolak).
Wyrazy w nawiasach dotyczą realizacji celów nauczania w odniesieniu do trzecioklasistów i przedszkolaków.
METODY NAUCZANIA WG. CZ. KUPISIEWICZA
Oparte na:
- Posługiwaniu się słowem ( praca z książką, pogadanka)
- Działalności praktycznej.
- Obserwacji ( pokaz ).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kostiumy postaci bajkowych, karty z zagadkami, puzzle, podręcznik zintegrowany do klasy trzeciej wydany przez MAC, arkusze papieru przedstawiające WYSPY BERGAMUTA, farby, pędzle, kleje, kartony, karty pracy dla 5,6-latków, kaseta z nagraniem piosenki , tektura, spinacze do bielizny, nożyczki
FORMY PRACY:
zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna zróżnicowana i jednolita.
PRZEBIEG ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH:
1. Powitalny pląs - nauka przez trzecioklasistów dzieci z przedszkola zabawy - powitanki.
2. Przypomnienie tytułu ośrodka tematycznego - układanie przez 6-latków rozsypanki sylabowo liczbowej.
3. Czytanie z podziałem na role z jednoczesnym inscenizowaniem baśni Cenny dar.
4. Krótka analiza tekstu baśni.
a. Czym obdarowały wróżki małą księżniczkę?
b. Jaki dar ofiarowała księżniczce królowa wróżek?
c. Czego uczy nas ta baśń?
d. Jak rozumiecie słowa królowej wróżek? „Dobroć jest jak źródło, z którego im więcej wody czerpiesz, tym więcej ci jej napłynie”
5. Ustalenie skąd pochodzą ( z jakich bajek lub baśni ) przedstawione postacie.
Prezentowanie przez trzecioklasistów kostiumów : Calineczki, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Królewny Śnieżki, Pocahontas, Sindbada, Królowej Śniegu - podawanie przez przedszkolaków nazw postaci
Odczytywanie przez uczniów klasy trzeciej wybranych bajek i baśni oraz zagadek dotyczących ich treści - odgadywanie przez przedszkolaków tytułów bajek i baśni.
Układanie przez przedszkolaków puzzli i podawanie tytułów bajek i baśni przedstawionych na nich.
Przypomnienie treści wybranej bajki - odczytanie przez trzecioklasistę bajki o Królewnie Śnieżce.
Wykonywanie przez pozostałych uczniów klasy trzeciej ćwiczeń w podręczniku ze str.45.
6. Zabawa rytmiczno - ruchowa pt. „Śpiewna matematyka”.
7. Zagadki matematyczne:
- Ile postaci bajkowych lub baśniowych odwiedziło nas dzisiaj?
- Jeżeli na korytarz wyjdzie Calineczka i Sindbad to ile postaci zostanie?
- Jeżeli poprosimy na środek Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, to ile będzie razem wszystkich postaci? ( w międzyczasie uczniowie kl.III wykonują zadania tekstowe w podręczniku ).
8. Nauka piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce”.
Zapoznanie z tekstem i melodią nowej piosenki
Wspólne śpiewanie i inscenizowanie ruchem piosenki.
Tekturowy słoń - jeden z bohaterów poznanej piosenki ( praca wykonana za pomocą tektury i spinaczy do bielizny ).
9. Odczytanie przez trzecioklasistów wiersza pt. „Na WYSPACH BERGAMUTA”
10. Lot samolotem na wyspy - nauka przez uczniów klasy trzeciej przedszkolaków zabawy
pt. „ Samolocik”.
11. Malowanie farbami postaci, o których jest mowa w wierszu.
Naklejanie prac na wielkich arkuszach przedstawiających wyspy namalowane przez trzecioklasistów.( praca w grupach ).
Wystawka wszystkich prac.
12. Odczytanie przez uczniów klasy trzeciej tekstu pt. „Bajkowe zamieszanie”.
13. Krótka analiza tekstu:
- Gdzie udali się bohaterowie bajek?
- O bohaterach jakich bajek jest mowa w tekście?
14. Praca samodzielna ucznia:
- Uczniowie bardzo dobrzy: opisują treść wybranej bajki.
- Uczniowie dobrzy: Wyszukują 10 czasowników w tekście Bajkowe zamieszanie.
- Uczniowie słabi: rozwijają zdania:
Rybka spełniała życzenia.
Czerwony Kapturek szedł.
- 5-latki: kolorują przedstawione w karcie pracy postaci bajkowe.
- 6-latki: wykonują polecenie zawarte pod tekstem zgodnie z instrukcją odczytaną przez trzecioklasistów.
15. Kontrola pracy samodzielnej ucznia i przedszkolaka.
16. Wyjaśnienie różnicy między bajką i baśnią
17. Tworzenie zbiorów bajek i baśni
18. Podsumowanie zajęć - rysowanie uśmiechniętej lub smutnej buzi w odpowiedzi na pytanie:
Czy zajęcia podobały ci się?
19. Pożegnalny pląs.
20. Samoocena aktywności uczniów i przedszkolaków.