SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 23.10.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: To jest mój dom
Temat dnia: Domowe porządki - logopedyczne zabawy z odkurzaczem.
Cele operacyjne: dziecko:
- wie, do czego służy odkurzacz,
- uważnie słucha opowiadania,
- tworzy nowe określenia, bazując na wyrazie odkurzacz,
- zwiększa sprawność narządów mowy,
- zna prawidłowe ułożenie narządów mowy podczas wymowy głosek „s” i „sz”,
- różnicuje głoski „s-sz”,
- doskonali słuch fonematyczny,
- poprawia wyrazistość mówienia,
- wydłuża swoją frazę wydechową,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, słuchanie, swobodna wypowiedź, burza mózgów, naśladowanie dźwięków, segregowanie obrazków poprzez wciąganie powietrza przez słomkę, masaż.
- oparte na aktywności nauczyciela: instruktaż, czytanie opowiadania oraz wiersza, śpiew, pokaz, pogadanka, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: piosenki: „Witam w przedszkolu”, „Raz, dwa, trzy, dzisiaj sprzątasz ty”, opowiadania: „Sowa Uszatka sprząta swoje mieszkanie”, W. Chotomska „Odkurzacz” (CD) oraz wiersz B. Kołodziejski „Odkurzacz”, materiał wyrazowo - obrazkowy do głoski „s” i „sz”, słomki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Witam w przedszkolu” (wg „Śpiewające brzdące” wyd.2, cz.1)
Dzieci ustawione są w dwóch kołach, lecz twarzami do siebie, by mogły podać sobie dłonie.
Witam dziś w przedszkolu wszystkich, - witają się
Wspólnie pobawimy się. - ukłon
Jesteś moim przyjacielem, - wskazują na kolegę
Więc razem z tobą dziś zatańczyć chcę. - klaszczą w dłonie
Ref: Dzień dobry, witam was, jest Jola, jest też Jaś - zaczynają tańczyć parami
Witamy panią naszą miłą, już zabawy nadszedł czas x2 raz w jedną, raz w drugą stronę
2. Zabawy artykulacyjne -„Sowa Uszatka sprząta swoje mieszkanie”
Sowa Uszatka rozejrzała się po swojej dziupli (przesuwamy językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym) zauważyła duży bałagan więc postanowiła zrobić porządki. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwamy czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym), zdjęła też firanki (liczymy czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (robimy motorek wargami - pralka się trzęsie). Po skończonym praniu pralka zaczęła płukać firany (przepychamy powietrze w buzi). Sowa odkurzyła też ściany (przesuwamy czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwamy językiem po podniebieniu i po dolnych zębach). Rozwiesiła firany (znowu liczymy zęby na górze). Sowa była bardzo zadowolona z wykonanej pracy i ze swoich porządków i szeroko się uśmiechnęła (rozciągamy szeroko usta w uśmiechu). Dumna wyjrzała z dziupli i rozejrzała się wokoło (poruszamy językiem na około ust). Spojrzała w górę (sięgamy czubkiem języka do nosa), spojrzała w dół (kierujemy język do brody). Rozejrzała się na prawo i lewo (kierujemy język do prawego i lewego kącika ust). Wszędzie był idealny porządek i słychać było śpiew ptaków (gwiżdżemy).
3. Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy, dzisiaj sprzątasz ty” (wg „Śpiewające brzdące” wyd.2, cz.1)
Wszystkie dzieci tworzą koło. Zabawę zaczyna nauczycielka, która w trakcie słów Raz, dwa, trzy, dziś zamiatasz ty wskazuje dziecko, które wejdzie do koła i ruchem będzie naśladowało czynność sprzątania, o której mowa w piosence, a pozostałe dzieci poruszają się rytmicznie po obwodzie koła. Następnie wybiera kolejne dziecko.
Raz, dwa, trzy, dziś zamiatasz ty
Czyściutki domek mam, bo sprzątam w nim ja sam.
Miotełką zamiatam i kurze powymiatam.
Czyściutki domek mam, bo sprzątam w nim ja sam.
Raz, dwa, trzy, podłogę myjesz ty
Wiaderko wody mam, podłogę zmywam sam.
Dokładnie ją szoruję, następnie wypastuję.
Wiaderko wody mam, podłogę zmywam sam.
Raz, dwa, trzy, kurze ścierasz ty
Ściereczkę miękką mam i kurze ścieram sam.
Niczego nie pominę, szybciutko się uwinę.
Ściereczkę miękką mam i kurze ścieram sam.
4. Pogadanka tematyczna (z elem. ćw. dźwiękonaśladowczych) „Jakie sprzęty elektryczne używamy w domu?”
Rozmowa z dziećmi na temat urządzeń wykorzystywanych w codziennym życiu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które pomagają w utrzymaniu czystości i porządku.
Naśladowanie ich odgłosów podczas pracy:
- pralka podczas wirowania - bum, bum, bum
- odkurzacz - szuuuu…
- lodówka - buuu…
- mikser - wrrr…
5. Słuchanie opowiadania W. Chotomskiej „Odkurzacz” (CD)
- Od czego pochodzi nazwa odkurzacz?
- Jak ludzie radzili sobie przy sprzątaniu, jak jeszcze nie mieli odkurzacza?
- Czy odkurzaczowi sprawia przyjemność wąchanie kurzu?
6. Zabawy językowe z wyrazem „Odkurzacz”
Dzieci mogą puścić wodzę swej wyobraźni i tworzyć nowe nazwy dla tego przydatnego urządzenia, tworzyć jego zgrubienia i spieszczenia (burza mózgów).
7. Zabawa „Robimy porządki”(różnicowanie „s-sz”)
Nauczyciel przygotowuje małe obrazki rzeczy zawierających w nazwie głoskę „s”, bądź „sz”. Rozrzuca je po sali i prosi dzieci, by troszeczkę uprzątnęły ten bałagan. Nie będzie to jednak takie proste, gdyż dzieci muszą zamienić się w odkurzacze i obrazki posegregować wciągając mocno powietrze przez słomkę (tak, jakby wciągał śmieci odkurzacz). Z obrazków powinny utworzyć się dwie grupy przedmiotów na „s” lub „sz”.
8. Zabawa „Sz” czy „S”?
Zwrócenie uwagi na prawidłowy układ narządów artykulacyjnych podczas poprawnego wymawiania w/w głosek („s” - czujemy na rączce zimne powietrze; „sz” - czujemy ciepłe powietrze).
Dzieci swobodnie chodzą po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy
w grze nauczyciel wypowiada słowa zawierające głoskę „sz” - dzieci szumią, jak odkurzacze, kiedy słyszą „s” - syczą, jak węże.
9. Masażyk relaksacyjny „Odkurzacz” (wg Przytulani, czyli wierszyki na dziecięce masażyki)
Szuru, szu, szuru, szu
Pan odkurzacz poszedł w ruch - swobodne ruchy otwartą dłonią po całych plecach
Jeździ wkoło po podłodze
Warczy przy tym bardzo srodze - kreślenie kół
Szuru, szu, szuru, szu
Wjeżdża wszędzie w zakamarki - wsuwamy dłoń pod pachę, kołnierz, we włosy itp.
Czyści też najmniejsze szparki
Wszystkie brudy migiem wciąga - palcami skubiemy po plecach
I dokładnie pokój sprząta
Kiedy skończy, zobaczycie
Cały pokój zacznie lśnić - głaszczemy dziecko po plecach, ramionach
A odkurzacz w ciemnym kącie
O sprzątaniu będzie śnić - głaszczemy dziecko po głowie, przytulamy