„Babcia z Dziadkiem dziś świętują”. - scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Cele ogólne:
złożenie życzeń i sprawienie niespodzianki Babciom i Dziadkom w dniu ich święta;
pełnienie roli gospodarzy wobec gości odwiedzających przedszkole;
wzmacnianie więzi rodzinnych, budzenie szacunku dla osób starszych.
Cele operacyjne - dziecko:
recytuje, śpiewa, tańczy, wyraża tym swą wdzięczność, miłość i szacunek dla Babci i Dziadka;
wręcza samodzielnie przygotowany upominek, uświadamia sobie obopólną radość z niespodzianki przygotowanej innym;
przestrzega przyjętych form zachowania.
Pomoce:
wiersze
piosenki
czapka konduktora, lizak
rekwizyty: buty siedmiomilowe, złota rybka, korona królewska,
smakołyki do konkursu: „Czym częstuje wnuczek?”(np. czekolada, mandarynka, piernik)
ubranka dziecięce do konkursu: „Poznaj po dotyku'
zabawki w worku do konkursu: „Nie kupuj kota w worku”
niespodzianki samodzielnie przygotowane przez dzieci.
Przebieg:
1.„Witaj Babciu, witaj Dziadku...”- zabawa integracyjna.
Dzieci podchodzą do swojej babci (dziadka), podają rękę i śpiewają:
„ Witaj Babciu, witaj Dziadku,
jak się masz, jak się masz,
wszyscy cię kochamy, wszyscy cię kochamy,
bądź wśród nas, bądź wśród nas.” (na mel. „Panie Janie”)
2. Powitanie:
Dziecko I:
Główka mnie boli, myśleć nie rada
Przecież przed nami gości gromada.
Czy to nie wielkie dla nas zmartwienie?
Czy nam się uda dziś przedstawienie?
Chcemy, by goście się nie nudzili
I bardzo mocno brawo nam bili.
A za te nasze niektóre braki,
Proszę wybaczyć, my przedszkolaki.
Narrator:(np. nauczyciel)
Chcemy dziś z Państwem powspominać chwile Waszego dzieciństwa.
3. „Kiedy babcia była mała” - wiersz
Dziecko I:
Kiedy babcia była mała, to sukienkę krótka miała
Małe nóżki, chude raczki, lubiła jeść cukierki oraz pączki.
Dziecko II:
I co, i co, że babcia nam urosła, ze lat ma trochę więcej, niż ja i brat i siostra,
To ważne, że mam babcię, że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
Dziecko III:
A, gdy dziadek był malutki, nie nosił adidasów, tylko butki,
Nie miał wąsów ani brody, nie chciał jeść marchewki tylko lody.
Dziecko IV:
I co, i co, że dziadek urósł trochę, że lat ma więcej niż dwa plus trzy plus osiem,
I co, i co, to ważne, że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto.
Narrator:
Prawda, że było to tak niedawno, jakby wczoraj? Czy pamiętają Państwo w co się wtedy bawili? Na pewno było to „Kółko graniaste”, „Jedzie pociąg” - zapraszam więc, powspominajmy. Dzieci robią duże koło, a wokół nich koło tworzą nasi goście.
4. Zabawy kołowe z udziałem gości, np. „Kółko graniaste”, „Jedzie pociąg”.
5. „Kiedy babcia była mała” - wiersz cd.
Dziecko V:
Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy kłócili się o łopatkę,
Dziś na spacer idą sobie, a gdy wrócą ja im kawę pyszną zrobię.
Dziecko VI:
I co, i co, że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli,
I co, i co to ważne, że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze kochają nas.
Narrator:
Czy w czasach Waszego dzieciństwa modne były kuligi? Czy tak one wyglądały? Popatrzmy.
6. „Kulig” - taniec integracyjny do piosenki „Jedzie grudzień po grudzie” w wykonaniu przedszkolaków.
Narrator:
Domeną babci i dziadków jest opowiadanie bajek, a co na to wnuki?
7. „Moja babcia” - wiersz
Dziecko I:
Moja babcia, babuleńka, tyle bajek różnych zna,
Zawsze chodzi uśmiechnięta i na wszystko radę ma.
Dziecko II:
Gdy mi smutno, gdy się nudzę do niej wnet przytulam się,
A jej ciepły uścisk sprawia, że świat zły rozjaśnia się.
Dziecko III:
Wszystko staje się jak w bajce albo w jakimś pięknym śnie,
Jest cieplutko, kolorowo, choć za oknem wicher dmie.
Dziecko IV:
Chcę byś babciu moja miła żyła choćby dwieście lat,
Oddam wszystkie swoje skarby, żaden nie jest ciebie wart.
„Moja babcia i mój dziadek”- wiersz
Dziecko V:
Moja babcia chętnie co dzień opowiada bajki, a mój dziadziuś na dobranoc śpiewa kołysanki,
Bardzo lubię słuchać baśni, dziadek głos ma miły i dla tego dziadka, babcię kocham z całej siły.
Narrator:
Wyobraźmy sobie bal, piękny jak w bajce, królują na nim polki, tanga i walce. No, właśnie ten walczyk dedykujemy naszym gościom. Podejdźcie do swoich gości i pięknym ukłonem zaproście Ich do tańca.
8. Walczyk z Babcią (Dziadkiem) - taniec do melodii popularnego walczyka, np. „Dzisiaj w przedszkolu” ( po skończonym tańcu dzieci odprowadzają gości na miejsce)
9. „Bajkowe prezenty” - fr. wiersza
Dziecko VI:
Dla babci dziś przynoszę buty bajkowe, lekkie, wygodne i szybkie, bo siedmiomilowe.
Będą pasowały na babci nogę i do sklepu skracały jej drogę.
Dziecko VII:
Mam dla ciebie, dziadku, złotą rybkę i chociaż jest jeszcze mała, będzie życzenia twoje spełniała.
Niech pływa rybka w czystej wodzie, a wtedy trzy życzenia twoje spełni co dzień.
„Dziadku, dziadku” - wiersz
Dziecko VIII:
Dziadku, dziadku czy to ty?
Coś na twojej głowie lśni.
To korona! Słowo daję,
Przecież znam korony z bajek.
Czy to fotel? Ależ skąd.
To nie fotel tylko tron.
I w ogóle, i w szczególe
Jesteś dziadku dzisiaj królem!
Pytasz, co to za zagadka?
To po prostu Święto Dziadka!
10. „Kochamy was”- piosenka
Narrator:
Dzieci spisały się świetnie, a teraz mamy egzamin dla naszych gości.
Konkurs I:
Wybrane babcie lub dziadkowie rozpoznają po smaku ( z zasłoniętymi oczami) czym karmią ich wnukowie.
Konkurs II:
Wybrane babcie lub dziadkowie rozpoznają po dotyku części garderoby wnucząt.
Konkurs III:
Wybrane osoby rozpoznają swoje wnuczęta po głosie.
Konkurs IV:
Wybrane osoby wyciągają z worka ( z zasłoniętymi oczami) i rozpoznają po dotyku zabawkę dla wnuka.
Narrator:
Nasi goście egzamin zdali, każda Babcia jest na medal i każdy Dziadek jest na medal. Dzieci udekorują swoich gości samodzielnie wykonanymi medalami.( Medale wykonane są z zakrętek od słoików, dookoła zakrętki przyklejone są płatki kwiatka, a na środku widnieje napis „Babcia na medal” lub „Dziadek na medal”, niespodzianki przygotowane są do zawieszenia na szyję) Na koniec zapraszamy wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Opracowała : Bogumiła Stodolna
nauczyciel Publicznego Przedszkola
w Kotowiecku
„Uśmiechnij się, mamusiu” - scenariusz zajęcia otwartego z udziałem mam, z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Matki. (5,6 - latki)
Cele ogólne:
złożenie życzeń i sprawienie niespodzianki mamom w dniu ich święta;
umożliwienie mamom obserwowania zachowania dziecka, jego aktywności na tle grupy;
zapoznanie mam z metodami pracy przedszkola, zachęcanie do współpracy.
Cele operacyjne - dziecko:
uważnie słucha wiersza, wypowiada się na jego temat;
układa życzenia dla swojej mamy;
potrafi wymienić określenia charakteryzujące mamę;
porównuje liczebność kwiatków w dwóch wazonach, przedstawia liczbę kwiatów za pomocą cyfry, stosuje znaki porównywania;
czyta sylaby, składa z nich wyrazy, czyta wyrazy;
potrafi rozwiązać łamigłówkę z szyfrem;
tańczy;
podejmuje działalność plastyczną, przygotowuje niespodziankę dla mamy;
przestrzega przyjętych form zachowania.
Pomoce:
wiersz „Uśmiechnij się, mamusiu';
sylweta mamy, napisy określające mamę (RADOSNA, MIŁA, DOBRA, TROSKLIWA, ZDROWA....);
sylwety: 2 wazony, 7 kwiatków;
cyfry od 0 do 7, znaki porównywania: < > =;
szarfy w 4 kolorach z przypiętymi sylabami: sto-kro-tki, tu-li-pa-ny, kro-ku-sy,
bra-tki;
szyfr, koperty, kwiatki z różna liczba płatków i literą w środku;
nakrycia głowy i chustki do tańca;
materiały do działalności plastycznej;
płyta CD z nagraniami.
Metody:
aktywizujące;
integrujące;
zadań stawianych dziecku;
samodzielnych doświadczeń.
Formy:
z całą grupą;
w zespołach.
Przebieg:
„Powitanie”- zabawa integracyjna.
Dzieci i goście maszerują po sali (w rozsypce) w rytm muzyki, witają się z napotkanymi osobami ukłonem, podaniem ręki, słowami, np. „dzień dobry”, „miło mi”, „bardzo się cieszę”...
Goście zajmują przygotowane miejsca, dzieci siadają na dywaniku.
„Uśmiechnij się mamusiu” - wysłuchanie wiersza
„Uśmiechnij się, mamusiu,
Dziś taki wierszyk znam -
Dla wszystkich kobiet w świecie,
Dla wszystkich naszych mam.
Życzymy ci serdecznie,
Byś żyła nam sto lat,
By słonko ci świeciło,
Byś kwitła nam jak kwiat.”
Dzieci rozmawiają o treści wiersza, szukają odpowiedzi na pytanie: „Jakie życzenia ukryły się w wierszyku?”. Próbują układać własne życzenia dla mamy w dniu jej święta. Gromadzą określenia , jaka powinna być mama. Czytają je i przypinają wokół sylwety mamy na tablicy.( miła, dobra, wesoła, ładna, radosna, zdrowa...)
„Rosną sobie kwiatki” - zabawa ruchowa
Dzieci ilustrują wzrost kwiatków przy muzyce od pozycji przysiadu podpartego do pozycji stojącej z ramionami wzniesionymi w górę.
„Kwiatki mamy” - zagadka matematyczna
Dzieci dowiadują się, że mama dostała piękny bukiet kwiatów (7) i chce je ułożyć w dwóch wazonach. Jak może je podzielić? Dzieci układają kwiatki na różne sposoby, pod wazonem przyporządkowują cyfrę, która oznacza ile kwiatków jest w wazonie, między cyframi wstawiają znak porównywania : <, >, =. Przekonują się, że choć układ kwiatów się zmienia, ich liczba jest wciąż taka sama.
„Jakie kwiatki lubią mamy?” - zabawa ruchowa, taniec sylab.
Dzieci zakładają szarfy w czterech kolorach, do szarf przypięte są sylaby. Tańczą przy muzyce ilustrując taniec kwiatów na łące, na przerwę w muzyce dobierają się w zespoły wg koloru szarf, z sylab na szarfach układają nazwy kwiatów. (sto-kro-tki, tu-li-pa-ny, kro-ku-sy, bra-tki..)
„Portret mamy” - łamigłówka z szyfrem
SZYFR:
0 1 2 3 2 4 3 5 6 5 7
Każde dziecko otrzymuje kopertę z kwiatkiem, kwiatki mają różną liczbę płatków od 0 do 7, a na środku kwiatka znajduje się litera. Dzieci liczą ile płatków ma ich kwiatek i układają go przy zaszyfrowanej cyfrze oznaczającej liczbę płatków. Litery znajdujące się w kwiatkach utworzą rozwiązanie. Brzmi ono: „PORTRET MAMY”
„Tęcza” - taniec integracyjny
„Portret mamy” - działalność plastyczna
Dzieci siadają przy stolikach, by samodzielnie wykonać niespodziankę dla mamy. Na kartce przyklejają ramkę z gotowych elementów (wyciętych wcześniej ze starych kartek imieninowych, urodzinowych, itp.). W ramce wykonują portret mamy wykorzystując wybraną technikę : malowanie farbami plakatowymi, wycinanka z kolorowego papieru, gazet, ścinków tekstylnych. W tym czasie mamy mogą podejść do dzieci, doradzić, podpatrzeć.
Działalności plastycznej towarzyszy muzyka, są to piosenki o mamie.
9. Zakończenie
Mamy siadają w kręgu, dzieci idą dokoła prezentując swoje prace. Na koniec zatrzymują się przy swojej mamie wręczają jej niespodziankę, mocno ściskają za szyję i zapraszają na słodki poczęstunek.