Utrwalenie prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego w zabawach językowych


1. Konspekt zajęć logopedycznych w pracy z dzieckiem
o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego w zabawach językowych.

  

CELE:

       Operacyjne:

1.           Dziecko precyzyjnie wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

2.           Prawidłowo wymawia głoski sz, ż, cz.

3.           Potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe.

4.           Potrafi zauważyć różnicę między artykulacją prawidłową a nieprawidłową.

 Rewalidacyjne:

1.     Wydłużanie czasu koncentracji uwagi.

2.     Usprawnianie motoryki rąk i dłoni.

3.     Usprawnianie analizatorów wzrokowego wzrokowego słuchowego.

Wychowawcze:

1.     Kształcenie umiejętności pracy w zespole.

2.     Wdrażanie do utrzymywania porządku w miejscu pracy.

        METODY:

1.)         Wizualna.

2.)         Instrukcje słowne.

3.)         Ćwiczenia praktyczne.

4.)         Zabawowe.

CZĘŚC WSTĘPNA

1)    Przygotowanie aparatu artykulacyjnego do ćwiczeń.

Ø     Logopeda opowiada historyjkę o ,, Babie Jaga robi porządki” i wykonuje ćwiczenia języka,

Ø     Dzieci naśladują ruchy języka, obserwują je w lusterku.

 2) Przygotowanie warg i języka do uzyskania prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego - sz, ż, cz.

Ø     Przypomnienie i demonstracja układu warg i języka przy artykulacji głosek sz, ż, cz.

Ø     Naśladowanie szumu drzew (sz), warkotu startującego samolotu (ż), jazdy pociągiem (cz).

 

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

 1.     Nazywanie przedmiotów. Układanie zdań.

      Ø     Wybieranie przedmiotów z głoską ż, nazywanie ich.

Ø     Układanie zdań.

       2.     Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

      Ø     Nakładanie liści przy pomocy plastikowych rurek.

Ø     Zwrócenie uwagi na głęboki wdech i wydech po nałożeniu listka.

      3.     Ćwiczenia autokontroli słuchowej.

      Ø     Nagrywanie na taśmę wymowy dzieci, a następnie odtwarzanie.

Ø     Potwierdzanie przez dzieci wymowy prawidłowej lub nieprawidłowej. Korygowanie błędów.

      4. Stabilizacja ż w wymowie spontanicznej w oparciu o grę planszową  ,,Zwierzęta”.

            Ø     Objaśnienie zasad gry.

Ø     Poprawne nazywanie zwierząt na planszy.

     5. Obrysowywanie kształtów przedmiotów z głoskami sz, ż, cz.

 

Ø     Wyszukiwanie przedmiotów na rysunku i nazywanie ich.

Ø     Obrysowywanie ich kształtu kolorowymi kredkami.

   ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

   -Podsumowanie zajęć, pożegnanie - żegnają się ręce, kolana, łokcie.

 

0x01 graphic

2. Scenariusz zajęć logopedycznych

 Temat: Wiosenna przygoda węża

 

 

Data:11-04-2005

Prowadząca: Maria Rozwodowska

Grupa 5 i 4- latki

Cele:

-         utrwalenie prawidłowej wymowy głosek  s, z , c

-         rozwijanie percepcji słuchowej

-         utrwalanie prawidłowego toru oddechowego

-         usprawnianie motoryki artykulacyjnej

           

Pomoce:

- lusterka dla wszystkich dzieci

- tablica ze schematem przedstawiającym układ narządów mowy

- papierowe trawki dla każdego dziecka 

- papierowe rybki z obrazkami

- obrazki, w nazwach, których znajduje się głoska s, z, c

 

 Przebieg zajęć:

 

1. Gimnastyka narządów mowy -Przygoda węża

Wąż. spał smacznie w swojej jaskini (język leży płasko na dnie jamy ustnej). Kiedy mocniej zaświeciło słońce, zaczął się wiercić (dzieci poruszają czubkiem języka za dolnymi zębami ). Obudził się , podniósł (dotykają językiem do dziąseł za górnymi zębami ) i rozejrzał dookoła ( oblizują górne i dolne zęby od strony wewnętrznej ). Chciał wyśliznąć się  ze swojej jaskini  ( dzieci przeciskają  język między zbliżonymi do siebie zębami ), ale okazało się, że przejście zablokował duży kamień ( przy złączonych zębach rozchylają  i łączą wargi ). Wąż wyszedł na zalaną słońcem polanę ( wysuwają język daleko do przodu ) . Zatańczył uradowany (dzieci rozchylają usta jak przy uśmiechu, oblizują wargi ruchem okrężnym ) i zasyczał głośno (wymawiają sss...).

 

2. Zabawa słuchowo- ruchowa- Wiosna czy zima?

Prowadzący umawia się z dziećmi, że kiedy usłyszą informacje związane z wiosną, będą wyraźnie syczeć sss...

 

W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.

Nad stawem stoją bociany.

Dzieci zjeżdżają z górki na sankach.

Mocno świeci słońce, dni są coraz dłuższe.

Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.

Na drzewie pojawiły się zielone pączki.

 

3. Zabawa oddechowa - Wiosenny wiatr

Dzieci delikatnie dmuchają na papierowe trawki długim strumieniem powietrza. Naśladują wiosenny wiatr. Prowadzący zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy.

 

4. Zabawa słuchowo - artykulacyjna - Łowienie wyrazówProwadząca układa ze sznurka kontury stawu. Wkłada do niego papierowe rybki z wrysowanymi w nie obrazkami, w nazwie których znajduje się głoska s. Proponuje dzieciom łowienie rybek przy pomocy wędki z magnesem. Zwraca uwagę na  prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych podczas wymawiania głoski s.

 

5. Zabawa słuchowo- artykulacyjna- Sen węża

 

Prowadząca opowiada dzieciom historyjkę. Umawia się, że na każde słowo, w którym usłyszą głoskę s, będą reagowały krótkim sykiem.

Wąż spał sobie smacznie w swojej jaskini pod wiszącą skałą.

Promienie słońca wpadły przez małą szczelinę i muskały jego niebieską skórę.

Nagle wąż obudził się z sykiem.

Śniło mu się, że gonił go wielki tygrys.

 

6. Zabawa artykulacyjna - Co znajduje się w pudełku?

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie dotykiem przedmiotów umieszczonych w ,,czarodziejskim pudełku”, a następnie starają się wyraźnie i poprawnie nazywać przedmioty.

  

7.      Zabawa artykulacyjna- Wiosenne wierszyki

-         Prowadząca prosi dzieci o dokończenie krótkich  wierszyków:

-         Lata osa koło ...( nosa )

-         Za chwilę zakwitną żółte ....( żonkile )

-         Piękna i radosna  idzie do nas .....( wiosna )

 8.      Zabawa artykulacyjna- ,, Mistrz pamięci

Prowadząca układa cztery obrazki, w nazwach których są głoski s, z, c. Zachęca dzieci do zapamiętania ich kolejności. Wybrana osoba odwraca się tyłem do obrazków i stara się prawidłowo odtworzyć ciąg słów.

 

9. Prowadząca dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.

 

 

 

 

0x01 graphic

3. Scenariusz zajęć logopedycznych

 Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głosek szeregu syczącego
w zabawach językowych

 

Cele:

- różnicowanie głosek szeregu syczącego s, z, c

- rozwijanie słuchu fonemowego

- kształtowanie koordynacji słuchowo- ruchowej

- usprawnianie motoryki artykulacyjnej

Pomoce:

- duży kosz

- emblematy z obrazkami, w nazwach których w nagłosie znajdują się głoski s, z, c w ilości odpowiadającej liczbie dzieci

- tablice ze schematami i symbolami przedstawiającymi układ narządów mowy podczas wymawiania głosek syczących

- kostka z obrazkami

 

Przebieg zajęć:

1.     Gimnastyka narządów mowy - Język na defiladzie

Dzieci wykonują gimnastykę języka, obserwując jego ruchy w lustrze:

-malują kropki na podniebieniu górnym,

-czubkiem języka malują paski na podniebieniu górnym,

-nadymają policzki,

-kląskają językiem,

-kaszlą z wysuniętym językiem.

2.     Omówienie - cechy głosek s, z, c

Prowadząca przedstawia trzy zwierzęta, które będą towarzyszyły uczestnikom zajęć. Rozmawia z dziećmi o tym, gdzie żyją, w jaki sposób poruszają się, jakie wydają odgłosy, np.

Wąż pełza- sss…,

Mucha fruwa- zzz…,

Konik polny- cyk, cyk, cyk.

3.     Zabawa słuchowo- artykulacyjna- Poszukiwanie wyrazów

Osoba prowadząca wymienia sylabę z głoską s, z lub c. Zadanie dzieci polega na dołączeniu kolejnej sylaby tak, aby powstało słowo.

4.     Zabawa artykulacyjna- Opowiadanie

Dzieci wyjmują z kosza kostkę z umieszczonymi na jej bocznych ścianach obrazkami: sanek, cukierków, zegarka, sarny, zająca, sałaty. Prowadzący proponuje uczestnikom tworzenie z pomocą kostki spontanicznego opowiadania. Rozpoczyna zabawę, wymyślając zdanie: Za chwilę przyjdzie do mnie kolega…Wybrane dziecko rzuca kostkę i buduje dalszy ciąg opowiadania, wykorzystując w nim nazwę przedmiotu umieszczonego na górze kostki. Potem podobnie postępują pozostałe osoby. Prowadząca zwraca uwagę na prawidłową wymowę głosek syczących.

5.     Zabawa słuchowa - Popraw błąd

Osoba prowadząca wymawia wyrazy z głoską s, z lub c błędnie lub prawidłowo, np. sztół, szałata, żamek, cukier. Poleca dzieciom, aby podniosły rękę po usłyszeniu nieprawidłowo brzmiącego słowa.

6.     Zabawa artykulacyjna - Niespodzianka

W koszu znajdują się obrazki zawierające w nazwach głoski s, z, c. Wybrane dziecko losuje jeden z nich. Opisuje go krótkimi zdaniami. Zadanie pozostałych dzieci polega na odgadnięciu nazwy danego przedmiotu. Osoba, która jako pierwsza poda właściwą nazwę, wyklaskuje ją sylabami, zwracając uwagę na prawidłowy układ narządów artykulacyjnych. Następnie losuje kolejny obrazek i opisuje go.

7. Prowadząca dziękuje uczestnikom za aktywny udział w zajęciach.

 

 

 

0x01 graphic

4. Scenariusz zajęć logopedycznych 

Temat: Zimowy wiatr

Prowadząca: Maria Rozwodowska

Grupa 5- latki

 Cele:

-         utrwalenie prawidłowej wymowy głoski sz

-         usprawnianie percepcji słuchowej

-         kształtowanie prawidłowego toru oddechowego

      usprawnianie motoryki artykulacyjnej

 Pomoce:

-         lusterka dla wszystkich dzieci,

-         tablica ze schematem przedstawiającym układ narządów mowy,

-         papierowe śnieżynki,

-         różne rodzaje szeleszczących materiałów,

-         papierowe bałwanki na patykach,

-         obrazki, w nazwach, których znajduje się głoska sz,

-         papierowe serwetki,

 

Przebieg zajęć:

  1. Gimnastyka narządów mowy - Duszek Stefek

Prowadząca opowiada dzieciom o duszku Stefku, który chciał wybrać się na zimowy spacer, ale najpierw musiał posprzątać swoje mieszkanie. Podczas opowiadania dzieci wykonują odpowiednie ruchy wargami i językiem.

-         duszek odkurzał podłogę (oblizują czubkiem języka podniebienie dolne),

-         ściany (oblizują czubkiem języka wewnętrzną stronę policzków),

-         zdejmował pajęczyny z sufitu (dotykają czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu górnym),

-         uśmiechnął się zadowolony ze swojej pracy (rozciągają wargi) i cmoknął zadowolony (zaokrąglają wargi).

  2. Rozmowa na temat zimy

Prowadzący rozmawia z dziećmi o zimie, jej oznakach w przyrodzie i pogodzie, o tym że często wieje wiatr, który szumi (szsz...) w gałęziach drzew.

 3.  Przypomnienie prawidłowej wymowy głoski sz

Dzieci otrzymują od prowadzącego lusterka, a następnie naśladując szum wiatru, obserwują w nich układ narządów artykulacyjnych. Prowadzący zwraca uwagę na zaokrąglone wargi lekko wysunięte do przodu, język uniesiony do górnego wałka dziąsłowego i zbliżone do siebie zęby. Prezentuje tablicę ze symbolem przedstawiającą układ narządów mowy podczas wymawiania głoski sz.

 4.  Zabawa słuchowo - ruchowa - Drzewa

Dzieci naśladują ruchem rąk gałęzie poruszające się na wietrze. Naśladują szum wiatru. W tym samym czasie prowadzący wygrywa na tamburynie dźwięki. Zgodnie z ich natężeniem dzieci szumią raz głośniej, raz ciszej. Gdy instrument cichnie, milkną.

 5. Zabawa oddechowa - Śniegowe gwiazdki

Każde dziecko otrzymuje od prowadzącego papierową śnieżynkę. Zadanie polega na złapaniu jej za brzeg i dmuchaniu na nią w taki sposób, aby jak najdłużej była ona odchylona od pionu. Następnie dzieci zdmuchują papierowe gwiazdki śniegu leżące na otwartej dłoni.

  6. Zabawa słuchowa - Co tak szeleści?

Dzieci wyobrażają sobie, że wieje wiatr. W tym czasie prowadzący demonstruje odgłosy różnych szeleszczących rodzajów materiałów ( folia, karton, celofan, papier ). Poleca, aby dzieci zapamiętały dźwięki, a następnie zamknęły oczy. Ponownie je demonstruje. Dzieci słuchając, odgadują, co szeleści.

  7. Zabawa słuchowo - ruchowa - Bałwanki

Prowadzący rozdaje dzieciom papierowe bałwanki na patyku. Wymienia ciągi sylab. Wcześniej umawia się z dziećmi, że podniosą do góry bałwanka, kiedy w wymawianej sylabie usłyszą głoskę sz.

 8. Zabawa słuchowo - artykulacyjna - Łowienie wyrazów

Kierujący zabawą układa ze sznurka kontury stawu. Wkłada do niego papierowe rybki z  wrysowanymi w nie obrazkami, w nazwie których znajduje się głoska sz. Do ogonków przyczepia metalowe spinacze. Proponuje dzieciom łowienie rybek przy pomocy wędki z magnesem. Zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych podczas wymawiania głoski sz.

 9. Zabawa oddechowa - Śnieżki

Prowadzący rozdaje dzieciom serwetki. Dzieci ugniatają je w papierowe kule, kładą na dłoni i zdmuchują, pamiętając o prawidłowym torze oddechowym.

   10. Zakończenie zajęć, podziękowanie uczestnikom za aktywny udział.

 


