Scenariusz zajęć w dniu 31.03.2009
w grupie VI 6 - latki
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
BLOK TEMETYCZNY : „Zwyczaje i tradycje świąt wielkanocnych”
TEMAT DNIA : „Święta, święta.”
CELE GŁÓWNE :
Dzielenie się wrażeniami odnośnie zwyczajów świątecznych kultywowanych w domach rodzinnych;
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
Wzbogacenie słownictwa związanego z tematyką wielkanocną.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
opowiada o tradycjach świątecznych w domu;
zna tradycje ludowe związane ze świętami Wielkanocnymi;
nazywa przedmioty będące symbolem Świąt Wielkanocnych;
wypowiada się pełnym zdaniem;
nie przeszkadza kolegom podczas udzielania odpowiedzi;
poznaje znaczenie nowych słów;
rozwiązuje zagadki i rebusy;
METODY PRACY :
Słowna
Indywidualizacji
Aktywizująca
FORMY PRACY:
Indywidualna
Grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje tematycznie związane ze Świętami Wielkanocnymi, palma wielkanocna, koszyczek, baranek, sól, wielkanocne pisanki zdobione różnymi technikami, wiersze.
Przebieg :
Przywitanie się z dziećmi. Rozmowa na temat zgromadzonych przedmiotów, związanych ze Świętami Wielkanocnymi (koszyczek, pisanki, baranek, bazie, stroik świąteczny, kurczaczek, zajączek, karty świąteczne). Nawiązanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych
Są takie święta raz do roku
Co budzą życie, budzą czas
Zgromadzi się cała rodzina
I wielka radość będzie w nas
- jakie święta będziemy wkrótce obchodzić?
- na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Wielkanoc?
Wyjaśnienie pojęć: zwyczaj i tradycja.
Zwyczaj - to pewna forma postępowania, zachowania się ludzi, przechodząca z pokolenia na pokolenie
Tradycja - wykonanie czynności , dotyczących danego zwyczaju
„Święta w moim domu” - rozmowa z dziećmi na temat przygotowań w domach , pomocy i udziale dzieci w nich .Wypowiedzi dzieci na podstawie własnych doznań , przeżyć i doświadczeń
„Wielkanocne łamigłówki” - rozwiązywanie różnych zagadek słownych i rebusów.
Układanie i odczytanie zdań z rozsypanki wyrazowej
Rodzina przy wielkanocnym stole.
Koszyczek z kolorowymi pisankami.
Lany poniedziałek - śmigus-dyngus.
Lukrowana wielkanocna baba.
Koszyczek ze święconką.
Zabawa ruchowa ,,Wirujące pisanki”.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie z dziećmi.
Prezentacja wiersza „Wielkanoc”
Wielkanoc, Wielkanoc
Wielka radość w sercu
Na stole pisanki pięknie malowane
A wśród zieleni
Cukrowy baranek
Bazie w wazoniku
Ciasta i wędliny
Wielkanoc, Wielkanoc
To spotkanie rodziny
„Dzielenie się święconym jajkiem”
Zadzwoniły już dzwony
Dzień nam nastał wesoły
Pod święconym pieczywem
Uginają się stoły
Leży jajko święcone
Malowane farbami
Kto dzisiaj tym jajkiem
Będzie dzielił się z nami?
I tato i mama
Oni pierwsi najpewniej
Potem bracia i siostry
I wszyscy krewni.